برگزاری بزرگ‌ترین شب شعر آیینی در آستانه‌اشرفیه و رونمایی از تعزیه گیلکی

بزرگ‌ترین شب شعر آیینی در آستانه‌اشرفیه/رونمایی از تعزیه گیلکی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از برگزاری بزرگ‌ترین شب شعر آیینی در آستانه‌اشرفیه خبر داد.فیروز فاضلی، روز گذشته در حاشیه حضور در مرقد مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف در گفت‌وگویی اظهار کرد: بزرگ‌ترین شب شعر آیینی با عنوان «سبز، سرخ، نینوا» در آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از برگزاری بزرگ‌ترین شب شعر آیینی در آستانه‌اشرفیه خبر داد.
فیروز فاضلی، روز گذشته در حاشیه حضور در مرقد مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف در گفت‌وگویی اظبزرگ‌ترین شب شعر آیینی در آستانه‌اشرفیه/رونمایی از تعزیه گیلکیهار کرد: بزرگ‌ترین شب شعر آیینی با عنوان «سبز، سرخ، نینوا» در آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.

وی افزود: در این شب شعر آیینی بیش از ۳۰ شاعر گیلان تازه‌ترین سروده‌های خود را با محتوای محرم و صفر ارائه می‌دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، زمان برگزاری این مراسم را ۲۷ آذر ماه جاری عنوان کرد و گفت: این مراسم پس از نماز مغرب و عشا در حسینیه اعظم حرم مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف (ع) برگزار می‌شود.

وی، هدف از برگزاری این مراسم را پیش درآمدی برای کنگره ملی شعر و مقاله سید جلال‌الدین اشرف دانست و یادآور شد: هر ساله در آخر روز ماه صفر این مراسم با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و هیئت امنای حرم مطهر برگزار می‌شود.

رونمایی از تعزیه گیلکی

فاضلی در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: طبق اعلام قبلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر رونمایی از تعزیه گیلکی، گوشواره‌هایی از مجلس علی‌اکبر (ع) در حرم مطهر سید‌ جلال‌الدین اشرف رونمایی می‌شود.

وی، اجرای این تعزیه که شبیه‌خوانان آن متشکل از بهترین تعزیه‌خوان‌های گیلان هستند را روز پنجشنبه ۲۷ آذر ماه جاری ساعت ۱۶ عصر در صحن مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تصریح کرد: مجلس کامل این تعزیه به همراه ثبت میراث معنوی در بزرگ‌ترین رخداد نمایش‌های آیینی و سنتی کشور که در آینده نزدیک در تهران برگزار می‌شود، رونمایی خواهد شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری چنین مجلسی احیای زبان گیلکی و فرهنگ بومی و مردم گیلان است.

فاضلی با بیان اینکه این طرح توسط سه کارگروه شعر و ادبیات، موسیقی و نمایش تدوین شده است، یادآور شد: به‌زودی این طرح در مجالس دیگر تعزیه نیز قابل اجرا می‌شود.

Share