آیا بعد از کوبا، نوبت ایران است؟+عکس

خوشحالی کوبایی ها بعد از آشتی با آمریکا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا فقط یک لحظه تصور کنید که شما یک سعودی، اماراتی، اردنی یا اسرائیلی هستید. دغدغه اصلی امنیت ملی شما این روز ها ایران است: ظهور ایران، برنامه هسته ای اش، نیرو هایش در عراق و سوریه، نفوذ در حال گسترش از یمن، عراق، سوریه تا لبنان. بهترین متحد شما […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا فقط یک لحظه تصور کنید که شما یک سعودی، اماراتی، اردنی یا اسرائیلی هستید. دغدغه اصلی امنیت ملی شما این روز ها ایران است: ظهور ایران، برنامه هسته ای اش، نیرو هایش در عراق و سوریه، نفوذ در حال گسترش از یمن، عراق، سوریه تا لبنان. بهترین متحد شما هم در طول سه دهه گذشته ایالات متحد امریکا بوده است. طبیعتا در مورد سیاست امریکا نگران هستید. شما می دانید امریکا در مقابل مردم ایران چه مواضعی گرفته، تعجب خواهید کرد اگر امریکا بازیگر قابل اعتماد باشد یا روزی سیاست تغییر در رویه قبلی را اعلام کند.

خوشحالی کوبایی ها بعد از آشتی با آمریکا

خوشحالی کوبایی ها بعد از آشتی با آمریکا

« الیوت آبرامز» پژوهشگر ارشد مطالعات خاورمیانه در شورای روابط خارجی آمریکا در ادامه نوشت:کدام تغییر؟ نزدیکی با ایران که به تحریم ها پایان دهد، حیات جدید اقتصادی را آماده کند و موجب برقراری روابط دیپلماتیک با ایران شود و کلا مبادلاتی که تقریبا در برابر هیچ صورت می گیرد. این جمهوری اسلامی است که هیچ امتیاز خارجی در مورد سیاست هایش نمی دهد. و هرگونه تغییری در سیاست امریکا باید نشان دهد که در کشمکش طولانی میان تهران و واشنگتن از ۱۹۷۹ این امریکایی ها بودند که واقعا اغماض کردند.

اما الان شما تلویزیون را روشن می کنید، می شنوید که امریکا سیاستش را در قبال کوبا تغییر داده است. برقراری روابط مجدد دیپلماتیک و تغییر ات بسیار در نظام تحریم ها به معنای پول های بیشتر برای کاسترو است و تغییری مهم در کلیت سیاست های رسمی واشنگتن نسبت به هاوانا. در مقابل ۵۳ زندانی سیاسی، برادران کاسترو یک جاسوس امریکایی و گروگان امریکایی آلن گروس را آزاد کردند. اما وقتی به تغییرات ساختار سیاسی یا سیاست های داخلی بر می گردیم تقریبا میزان تغییرات صفر است. به این نتیجه می توان رسید که بعد از کشمکش طولانی میان این دو کشور بعد از ۱۹۵۹ تقریبا رژیم کاسترو دست بالا را دارد و امریکا دست خالی است.

نتیجه گیری شما درمورد ایران هم اجتناب ناپذیر است: دولت اوباما نمی تواند تنها سیاست قبلی در مورد ایران را کنار بگذارد. آیت الله خامنه ای علاقه ای به بازگشایی روابط و نزدیکی با امریکایی ها ندارد. اما مخالفان از سر گیری روابط با تهران در طرف امریکایی باید امیدوار باشند که دولت اوباما هر چه زود تر کارش تمام شود. روابط واشنگتن و هاوانا پیامدهای خود را بر منطقه خاورمیانه و کل آسیا خواهد داشت. برای همه کسانی که در آسیا با ظهور چین دست و پنجه نرم می کنند یا در اروپا کشورهای نزدیک روسیۀ پوتین. باید پرسید ضمانت ها و تعهدات امریکا که در طول پنجاه سال در دوره های مختلف روسای جمهوری مثل جانسون، کار تر و حتی کلینتون دنبال شده، چیست و چگونه یک شبه کنار گذاشته شده است؟

در پایان سال جاری سوال هایی مطرح می شود و باید پرسید که بعد از کوبا چه کشوری در سیاست جدید امریکا قرار می گیرد، امریکایی که این روز ها بیشتر علاقمند است تا از دشمنانش تفقد کند تا هوای متحدانش را داشته باشد.

/دیپلماسی ایرانی

Share