آغاز طراحی خط انتقال گاز رشت ـ نکا ـ ساری/تعویض پوشش خط لوله گاز در گیلان

تعویض پوشش خط لوله گاز در گیلان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمداسماعیل ابراهیم‌زاده عصر امروز در جلسه کارگروه مدیریت بحران گیلان با بیان اینکه مدیریت منطقه ۹ انتقال گاز ایران شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان می‌شود اظهار کرد: شرکت‌های انتقال، مهندسی توسعه، بازرگانی، گازرسانی و ذخیره‌سازی گاز زیر مجموعه شرکت ملی گاز ایران هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمداسماعیل ابراهیم‌زاده عصر امروز در جلسه کارگروه مدیریت بحران گیلان با بیان اینکه مدیریت منطقه ۹ انتقال گاز ایران شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان می‌شود اظهار کرد: شرکت‌های انتقال، مهندسی توسعه، بازرگانی، گازرسانی و ذخیره‌سازی گاز زیر مجموعه شرکت ملی گاز ایران هستند.

تعویض پوشش خط لوله گاز در گیلانوی مسئولیت تامین گاز از مبادی تولید تا مصرف را به عهده شرکت عملیات انتقال گاز ایران عنوان کرد و افزود: کشور به ۱۰ منطقه تقسیم شده است و گیلان جزو منطقه ۹ محسوب می‌شود.

ابراهیم‌زاده با اشاره به اینکه محدوده گازرسانی گیلان از رودخانه شاهرود در لوشان و آستارا تا رامسر است، بیان کرد: ۵۳۸ کیلومتر خط لوله گاز در گیلان وجود دارد.

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران به فعالیت دو ایستگاه تقویت فشار و مرکز بهره‌برداری گاز در گیلان اشاره کرد و گفت: گاز از طریق دو خط لوله ۴۰ و ۵۶ اینچ به گیلان منتقل می‌شود و در حالت عادی در تامین گاز استان مشکلی نداریم.

وی خواستار برنامه‌ریزی مسئولان در برنامه‌ریزی مصرف بهینه گاز شد و تصریح کرد: با توجه به افزایش مصرف گاز مدیریت بهینه گاز حائز اهمیت است.

ابراهیم‌زاده از خرید گاز برای مصرف در استان مازندران از کشور ترکمنستان خبر داد و یادآور شد: در شبانه‌روز مقدار ۱۹ میلیون متر مکعب گاز مازندران از طریق ترکمنستان تامین می‌شود ضمن اینکه مصرف گاز گیلان در ۲۴ ساعت ۲۰ میلیون متر مکعب است.

*تعویض پوشش خط لوله گاز در گیلان

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران با اشاره به تعویض پوشش مسیر خط لوله گاز در گیلان، خاطرنشان کرد: تعویض پوشش مسیر خط لوله رشت ـ آستارا با اعتبار ۳۲ میلیارد تومان در حال انجام است.

وی محوطه‌سازی یک ایستگاه گاز با اعتبار یک‌میلیارد تومان را از اقدام‌های منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران در گیلان عنوان کرد و افزود: در حریم خط لوله گاز استان تغییر شاخص داشتیم.

*۷ هزار مورد تعرض به حریم خط لوله گاز گیلان

ابراهیم‌زاده با بیان اینکه هفت هزار مورد تعرض به حریم اختصاصی لوله گاز در گیلان داشتیم، اظهار کرد: تعرض‌های مذکور غیر قانونی است و مشکلاتی را برای شرکت گاز ایجاد کرده است.

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران از طراحی خط دوم لوله گاز رشت ـ آستارا با ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار خبر داد و بیان کرد: مشاور پروژه مذکور انتخاب شده و با اجرای آن مشکلات حریم خط لوله گاز کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به طراحی خط لوله انتقال گاز رشت ـ نکا ـ ساری، تصریح کرد: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به پروژه مذکور اختصاص داده شده و مشاور برای انتخاب مسیر در حال فعالیت است.

ابراهیم‌زاده به پروژه انتقال گاز مسیر رشت ـ سنگر به طول ۱۲ کیلومتر اشاره کرد و گفت: پروژه مذکور در مرحله طراحی است.

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران برداشت بی‌رویه از بستر رودخانه را از تهدیدهای مسیر خط لوله گاز دانست و خاطرنشان کرد: تعداد ۵۰ رودخانه در مسیر خط لوله گاز در گیلان وجود دارد و لوله‌های ۳۰ و ۴۰ اینچ از آن عبور کرده است.

*تشکیل ستاد بحران زمستانی در مناطق ۸، ۳ و ۴ کشور

وی از تشکیل ستاد بحران زمستانی تامین گاز در مناطق هشت با مرکزیت تبریز، سه با مرکزیت تهران و چهار با مرکزیت خراسان رضوی خبر داد و یادآور شد: آسیب‌ها با توجه به تجربه سال‌های گذشته شناسایی شده است.

ابراهیم‌زاده با تاکید بر دوگانه‌سوز کردن نانوایی‌ها برای استفاده در مواقع ضروری، اظهار کرد: ۳۰ درصد از نانوایی‌های گیلان دوگانه‌سوز است و انتظار داریم این تعداد افزایش پیدا کند.

مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز ایران به انعقاد قرارداد با واحدهای تولیدی مبنی بر استفاده از سوخت جایگزین اشاره کرد و گفت: واحدهای تولیدی در شرایط بروز حوادث غیر مترقبه موظف هستند از سوخت دوم استفاده کنند.

/فارس

Share