نیمی از غریق های گیلان در شهرستان بندرانزلی اتفاق افتاده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان اظهار داشت: همه مدیران باید تلاش کنند تا در دو سه هفته پایانی تعطیلات تابستانی تعداد غریق در انزلی را کاهش دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان اظهار داشت: همه مدیران باید تلاش کنند تا در دو سه هفته پایانی تعطیلات تابستانی تعداد غریق در انزلی را کاهش دهیم.
از شروع فصل تابستان تا به امروز متاسفانه بیش از نیمی از غریق های استان گیلان در شهرستان بندرانزلی اتفاق افتاده است؛ از این رو gharighمحمد احمدی پور معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان به همراه یونس رنجکش مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان که به ترتیب جانشین و دبیر ستاد سلامت دریا در استان گیلان هستند جلسه ای فوق العاده در بندرانزلی ترتیب دادند تا به کمک مدیران این شهر راه کاری برای کاهش تعداد غریق ها بیابند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان در این نشست که در فرمانداری بندرانزلی برگزار شد اظهار داشت: خوشبختانه اتفاقی که امسال در بحث دریا رخ داد این بود که برای نخستین بار به دریا به عنوان موضوعی ملی نگاه شد، چراکه بهره مندی از دریا فقط به دو سه میلیون جمعیت استان بر نمی گردد بلکه هر ساله بیش از ۲۰ میلیون نفر از هموطنان ما از دریا استفاده می کنند؛ از این رو منابع استانی برای حل معضلات پیش روی دریا کافی نبود.
وی افزود: وقتی این طرح که اتفاقا توسط گیلان نیز مطرح شد مورد قبول شورای اجتماعی وزارت کشور قرار گرفت برایش ردیف ملی درنظر گرفته شد و در اولین قدم ۲۶ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شد که به زودی نهایی می گردد.
وی ادامه داد: با این اوصاف ما نیز باید از فرصت پیش آمده استفاده کرده و قدم های مثبتی در ایجاد تحول در سواحل برداریم، متاسفانه از تعداد غریقی که تاکنون در استان داشته ایم دو شهر آستانه اشرفیهو بندرانزلیبیشترین تعداد را داشته اند. اگر بخواهیم میزان ورود گردشگر را بهانه قرار دهیم اصلا مورد پذیرش نیست چراکه شهرهای آستارا و رشت نیز به همین مقدار شاید هم بیشتر مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد پس مشکل را باید در جای دیگر جست.
احمدی پور یادآور شد: در گفتگویی که با مدیرکل بنادر و کشتیرانی داشتم به مواردی چون سمت و سرعت وزش باد در انزلی، تغییرات متوالی عمق کف دریا در سواحل، طول امواج و مواردی از این دست اشاره کردند که قابل بررسی است. با همه این احوال سه هفته به پایان تعطیلات تابستانی باقی مانده و مدیران باید تلاششان را مضاعف کنند تا در مدت باقی مانده تعداد غریق را به حداقل برسانیم.
وی تصریح کرد: انزلی ۴۷ کیلومتر نوار ساحلی دارد که ۲۵ کیلومتر آن شهری و ۲۲ کیلومتر آن در منطقه روستایی قرار دارد، کمااینکه بخشی از این ساحل نیز تحت پوشش ۱۳ طرح ساحلی است، به راحتی می توان با یک تقسیم بندی شهری و روستایی و سپردن آن به یک مسئول و البته تجهیز امکانات جدید و تقویت نیروهای حراست از دریا اعم از هلال احمر و اورژانس و ناجی غریق و یگان ویژه گام موثری برداشت تا زحماتی که تا به امروز کشیده اید با سهل انگاری بی ثمر نگردد.
فرماندار بندرانزلی نیز در ابتدای این نشست با تأیید آمار غرقی ها گفت: هرچند که نباید فراموش کرد تاکنون ۱۰۵ نفر را نیز نجات داده ایم به هرحال غرقی ها اجتناب ناپذیر هستند.
قاسم روحانی فر در خصوص علت این تعداد غریق اظهار داشت: عواملی چون عدم داشتن امکانات مناسبی چون جت اسکی، قایق موتوری، موتورسیکلت و … ، شرایط جوی، عدم آموزش ناجی غریق، طول زیاد نوار ساحلی، افزایش گردشگر، نظامی بودن برخی نوار ساحلی و مواردی از این دست در افزایش تعداد غریق نقش بسزایی داشتند.
وی افزود: ما ۹۲ نقطه خطرآفرین مشخص کردیم اما تنها ۴۵ مورد آن پذیرفته شد، با توجه به کمبود همیار پلیس و بازرس نجات غریق بخش قابل توجهی از مغروقین در چنین مناطقی بوده اند.
گفتنی است سید عیسی مهدوی فرماندار رشت نیز به عنوانی کلانشهری که تا به امروز غرقی نداده است دقایقی در خصوص عملکرد مجموعه ستاد ساماندهی سواحل دریا توضیح داد و گفت: یکی از کارهای مهم ما بکارگیری از نیروهای بومی هر منطقه بود تا ساحلی بدون مراقب نباشد.

Share