وظایف شهرداری ها برای عفاف و حجاب چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دو روز پیش معاون امور عمرانی وزیر کشور، تکالیف ده گانه شهرداری ها برای عفاف و حجاب را به شهرداران سراسر کشور ابلاغ کرد. اما این وظایف چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دو روز پیش معاون امور عمرانی وزیر کشور، تکالیف ده گانه شهرداری ها برای عفاف و حجاب را به شهرداران سراسر کشور ابلاغ کرد. اما این وظایف چیست؟

بimage635030234753684156در سالهای گذشته نیروی انتظامی همیشه از تنها ماندن در حوزه عفاف و حجاب گله می کرد. فرماندهان ارشد نیروی انتظامی بارها گفته بودند که باید نهادهای دیگر هم در زمینه عفاف و حجاب وارد شوند.

حجت الاسلام حسن روحانی هم از ابتدای تشکیل دولت، بر فرهنگسازی در زمینه عفاف و حجاب تاکید کرده است. اما از اوایل دهه ۸۰، برای عفاف و حجاب قانون مصوبی وجود دارد که عمدتا اجرا نشده است. در این قانون برای شهرداری‌ها تکالیفی تعیین شده است.

دو روز پیش خندان‌دل، معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، تکالیف ۱۰ گانه شهرداری ها در زمینه عفاف و حجاب را که در قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است را ابلاغ کرد.

شهرداری ها موظف شده اند در اجرای این قانون به معاونت اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گزارش بدهند.

این تکالیف به شرح زیر است؛

۱- گسترش فرهنگ عفاف در سطح شهر، مراکز فرهنگی ،مراکز تحت پوشش شهرداری ها و مراکز عمومی

۲- ایجاد مراکز مشاوره محلی جهت اطلاع رسانی به خانواده ها و جوانان به صورت حضوری ،تلفنی و مکاتبه ای

۳- جلوگیری از تبلیغ کالاهای فرهنگی تجاری مغایر با فرهنگ عفاف و حجاب در سطح شهرها

۴- درج آیات و روایات دینی، فتواهای علماء، وصیتنامه حضرت امام (ره) و توصیه های مقام معظم رهبری به منظور توسعه فرهنگ عفاف در اماکن عمومی با استفاده از ابزارهای فرهنگی مناسب

۵- تاسیس فرهنگسرای موضوعی حجاب برای برگزاری جلسات مرتبط، پرسش و پاسخ و..

۶- تهیه تندیس و عکس و تصاویر مناسب از شخصیت های اسلامی، وقایع مهم تاریخی و طرح های نمادین و نصب در اماکن عمومی مهم و تفرجگاه ها، همراه با ترمیم و بازسازی مستمر آن ها

۷- گسترش اماکن عمومی، پارکها و مراکز ورزشی مناسب برای زنان و دختران

۸- حمایت از فعالیت های عام فرهنگی و هنری دستگاه ها در ارتباط با گسترش فرهنگ عفاف

۹- افزایش تسهیلات حمل و نقل شهری ویژه بانوان به منظور تامین آسایش بیشتر آن

۱۰- رعایت موازین شرعی در ساخت اماکن مسکونی

/خبرآنلاین

Share