هواپیمای مسافربری مالزی چگونه در ۱۲ ثانیه نابود شد؟+تصاویر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا,با سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی به نام MH17 که حامل ۲۹۵ مسافر بود، مشخصات فناورانه پرتابگر موشک BUK که غربی‌ها مدعی‌اند مخالفان دولت اوکراین با استفاده از آن هواپیمای مالزی را منهدم کرده‌اند، منتشر شد. این موشک زمین به هوا با چنان نیرویی به […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا,با سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی به نام MH17 که حامل ۲۹۵ مسافر بود، مشخصات فناورانه پرتابگر موشک BUK که غربی‌ها مدعی‌اند مخالفان دولت اوکراین با استفاده از آن هواپیمای مالزی را منهدم کرده‌اند، منتشر شد.

این موشک زمین به هوا با چنان نیرویی به هواپیمای مالزیایی ضربه وارد کرد که ساکنان محلی مدعی‌اند اجساد مسافران را در حال سقوط از آسمان مانند لباس‌های مندرس به چشم خود دیده‌اند.

سیستم موشکی BUK که SA-11 Gadfly نیز نام دارد، درسال ۱۹۷۹ توسط اتحاد جماهیر شوروی برای پرتاب هواپیماها، موشک‌های کروز و پهپادها ساخته شد.

واژه BUK در زبان روسی به معنای «درخت راش» است. این سامانه شامل چهار موشک بر روی یک سیستم چرخنده است که خود روی یک وسیله‌نقلیه زنجیردار قرار می‌گیرد. یک سامانه زنجیردار دیگر نیز جداگانه رادارها را برای هدایت موشک‌ها حمل می‌کند.

سامانه BUK قادر به حمل ۷۰ کیلوگرم کلاهک‌ با قدرت انفجاری بالا بوده و می‌تواند موشک‌ها را به ارتفاع ۲۳ هزار متر پرتاب کند. فقط پنج دقیقه برای گرم‌کردن موشک، ۱۲ دقیقه برای بارگیری و بین هشت تا ۱۲ ثانیه برای رسیدن آن به هدف زمان لازم است. زمانی که موشک به هدف می‌رسد، احتمال نابودی ۹۰ تا ۹۵ درصدی هدف وجود دارد.

موشک پرتابی احتمالا در فاصله ۲۰ متری از MH17 منفجر و موجب آسیب‌رسانی قابل‌توجه به موتورها و سیستم کنترل هواپیما شده است. این انفجار سوخت موجود در بورد هواپیما را آتش زده و منجر به نابودی بال و بدنه آن شده است.

در درون موشک کلاهک‌های متنوعی وجود دارد و بسته به هدفی که به سمت آن حرکت می‌کند از آن‌ها بهره می‌برد. این سیستم موشکی می‌تواند یک هواپیما را به دو نیم کند، آن را آتش بزند و یا قطعه‌قطعه کند. تصور می‌شود موشک از پشت یک کامیون پرتاب شده و جستجوگر ۳۵ سانتی‌متری روی آن اطلاعات لازم در خصوص مسیر هواپیمای مسافربری را از ایستگاه راداری روی یک وسیله‌نقلیه جداگانه دریافت کرده است.دیارمیرزا

یک باتری برای پرتاب موشک، از سیستم فرماندهی حاوی نمایشگر‌ها و رایانه تشکیل شده است. گفته می‌شود سیستم به کاررفته برای تعیین این که هدف دوست یا دشمن است، به اپراتور هشدار نداده که هدف، یک هواپیمای مسافربری بوده و فقط اعلام کرده که طعمه دوست نیست.

زمانی که رادار موجود روی سیستم، هواپیما را رهگیری کرده، موشکی را به سمت آن هدایت کرده است اما این که چرا این سامانه نتوانسته تشخیص دهد طعمه‌اش یک هواپیمای غیرنظامی است، مشخص نیست و به نظر می‌رسد در این میان فردی مرتکب اشتباه شده است. گفته می‌شود شلیک‌کردن این موشک به سادگی فشاردادن یک دگمه است.

مدل‌های قدیمی‌تر موشک با سرعت ۸۵۰ متر در ثانیه و مدل‌های جدیدتر با سرعت ۱۲۳۰ متر در ثانیه حرکت می‌کنند. در چنین سرعتی، موشک مزبور بسته به مدل آن، بین هشت تا ۱۲ ثانیه پس از پرتاب به هواپیما اصابت کرده است.

این موشک قادر به نابودی هواپیمایی به اندازه بوئینگ ۷۷۷ است که در ارتفاع ۱۰.۰۶ کیلومتری پرواز کرده و این به معنای شدت برخوردی است که هواپیما را در آسمان تکه‌پاره کرده است. به گفته شاهدان، قطعات این هواپیما و جوارح بدن مسافران و خدمه آن در ناحیه‌ای به مساحت ۱۴.۴۸ کیلومتر پراکنده شده و این نشان می‌دهد هواپیما در وسط هوا قطعه‌قطعه شده است.

سامانه موشکی BUK

سامانه موشکی BUK

سامانه موشکی با قدرت هر چه تمام‌تر به هواپیمای مسافربری شلیک کرد

سامانه موشکی با قدرت هر چه تمام‌تر به هواپیمای مسافربری شلیک کرد

شلیک سامانه پرتابگر موشک به سمت هواپیمای بوئینگ 777

شلیک سامانه پرتابگر موشک به سمت هواپیمای بوئینگ ۷۷۷

مدل‌های مختلفی از سامانه موشکی BUK وجود دارند

مدل‌های مختلفی از سامانه موشکی BUK وجود دارند

Share