قدمت ۵ میلیون ساله جنگل‌های گیلان/زندگی۳۰هزار خانوار درجنگل‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رحمت‌الله رحمانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با تاکید بر اهمیت حفظ و حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی افزود: جنگل‌های گیلان سابقه ۵ میلیون ساله دارند و یکی از میراث گرانبهای دنیا محسوب می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،رحمت‌الله رحمانی در جمع مدیران و فرمانداران شهرستان‌های گیلان در استانداری این استان اظهار کرد: در گیلان زندگی مردم از آب شرب، کشاورزی، مراتع و جنگل و… است.

13920808000093_PhotoAوی با تاکید بر اهمیت حفظ و حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی افزود: جنگل‌های گیلان سابقه ۵ میلیون ساله دارند و یکی از میراث گرانبهای دنیا محسوب می‌شوند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه از ۴۲ بلایای طبیعی ۳۹ بلا در این استان وجود دارد، گفت: بیش از ۳۰ هزار خانوار در داخل جنگل‌های گیلان زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تمام نقاط گیلان قابل زندگی است، ادامه داد: اگر دستگا‌ه‌ها در حفظ و نگه‌داری جنگل‌ها کمک نکنند فاجعه‌ای بزرگ اتفاق می‌افتد.

رحمانی اجرای طرح صیانت و خروج دام از جنگل را از پروژه‌های مهم ذکر کرد و یادآور شد: در این طرح هفت هزار خانوار جنگل‌نشین ساماندهی می‌شوند.

وی ظرفیت جنگل‌ها را مختلف خواند و خاطرنشان کرد: طرح مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی می‌تواند راهکاری برای حفظ و توسعه جنگل‌ها باشد.

*جنگل‌های هیرکانی جایگزین ندارند

استاندار گیلان نیز در جلسه مذکور اهمیت جنگل‌ها هیرکانی را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: جنگل‌های هیرکانی جزو جنگل‌های دست نیافتنی است.

محمدعلی نجفی افزود: در دیدار رئیس جمهور با استانداران تاکید فراوانی به مسایل زیست‌محیطی و جنگل‌ها داشته است بنابراین این بخش باید جدی گرفته شود.

وی رویکرد منابع طبیعی را جدید خواند و گفت: اشتباه این بود که در چند دهه گذشته مردم را در حفظ انفال الهی شریک ندانستیم و این انفال مورد تعرض قرار گرفتند.

استاندار گیلان با بیان اینکه باید برای جنگل‌های این استان فکر شود، خاطرنشان کرد: ساماندهی و نحوه بهره‌برداری از جنگل‌ها مهم است.

وی جنگل‌های هیرکانی را بدون جایگزین خواند و یادآور شد: جنگل را بخش اصلی اقتصاد گیلان می‌دانیم و موظف به حفظ آن هستیم.
فارس/

Share