سید حسن خمینی بر پیکر آیت الله محمدی گیلانی نماز خواند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مراسم تشییع پیکر آیت الله محمدی گیلانی صبح امروز در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار شد و در این مراسم شخصیت های کشوری و لشکری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی بر پیکر آیت الله محمدی گیلانی نماز خواند.
1393041910494127_PhotoL مراسم تشییع پیکر آیت الله محمدی گیلانی صبح امروز در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار شد و در این مراسم شخصیت های کشوری و لشکری از جمله حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حجت الاسلام والمسلمین محمود علوی وزیر اطلاعات، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین علی رییسی معاون اول قوه قضاییه و محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

همچنین محمدرضا نوبخت معاون رییس جمهوری و سخنگوی دولت، حجت السلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای ، آیت الله محمد امامی کاشانی و جمعی از نمایندگان مجلس حضور داشتند.

قرار است پس از برگزاری مراسم تشییع، پیکر آیت الله محمدی گیلانی برای تدفین به قم منتقل شود.

آیت الله محمدی گیلانی از ۳۰ اردیبهشت ماه امسال به دلیل مشکل ریوی در بخش آی سی یو بیمارستان بستری بود و بامداد روز چهارشنبه در سن ۸۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

آیت الله محمد محمدی گیلانی در سال ۱۳۰۷ در روستای دعوی سرا از توابع شهرستان رودسر در استان گیلان به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۳ همزمان با تاسیس حوزه علمیه رودسر توسط سید محمد هادی روحانی به حوزه علمیه رودسر رفت و جامع المقدمات را فرا گرفت.

وی در سال ۱۳۲۵ به حوزه علمیه قم رفت و به تکمیل دروس ادبیات و فراگیری دروس دوره سطح پرداخت.

با پایان یافتن دوره سطح، به درس خارج آیت الله بروجردی راه یافت و در مدت ۱۲سال کتاب «صلوه» را به اتمام رساند، به موازات آن در درس اصول امام خمینی (ره) نیز حضور پیدا کرد.

آیت الله بروجردی، علامه «سید محمدحسین طباطبایی» و حضرت امام خمینی(ره) از استادان آیت الله محمدی گیلانی بودند و کتاب های قضا و قضاوت در اسلام، امامت و خلافت در کتاب و سنت، قرآن و سنن الهی در اجتماع بشر و ترجمه کتاب شفا ابوعلی سینا از آثار این استاد برجسته حوزه علمیه است.

وی از مبارزان انقلاب اسلامی و از یاران نزدیک امام خمینی(ره) بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ریاست دادگاه انقلاب، دیوان عالی کشور، نماینده مردم تهران در سه دوره مجلس خبرگان رهبری، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیری و عضویت در فقهای شورای نگهبان را برعهده داشته است.

همچنین در سال ۱۳۸۸ به پاس سال ها تلاش و مجاهدت ایشان در عرصه های مختلف قضا نشان درجه یک عدالت به وی اهدا شد.
/ایرنا

Share