شورای عالی همکاری های استراتژیک برای نخستین بار در تاریخ ایران و ترکیه تشکیل شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رییس جمهوری گفت: شورای عالی همکاری های استراتژیک برای نخستین بار در تاریخ روابط ایران و ترکیه متشکل از اعضای دولت های دو کشور تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری گفت: شورای عالی همکاری های استراتژیک برای نخستین بار در تاریخ روابط ایران و ترکیه متشکل از اعضای دولت های دو کشور تشکیل شد.

81196059-5752295روحانی عصر امروز (سه شنبه) و پس از بازگشت از سفر دو روزه به ترکیه در فرودگاه مهرآباد تهران در جمع خبرنگاران افزود: مباحث مختلفی در زمینه مسایل دو جانبه در نشست شورای عالی همکاری های استراتژیک مطرح شد.

وی تاکید کرد که اراده دو کشور توسعه روابط و رساندن سقف همکاری ها به حدود دو برابر وضع کنونی است.

رییس جمهوری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در طی دهه های گذشته روابط خوبی با کشور ترکیه به عنوان یک کشور همسایه مسلمان و قدرتمند داشته است که برای ما بسیار حائز اهمیت است.

روحانی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در مسایل دو جانبه و سایر مسایل منطقه ای و بین المللی اشتراک نظر دارند.

وی همچنین گفت: پس از ۱۸ سال یک دیدار رسمی از آنکارا انجام شد، دیداری که انجام آن تا حدی طولانی شده بود، این سفر در دو روز گذشته محقق شد.

روحانی اضافه کرد: برای این کار در دیدار مفصل دوجانبه و خصوصی با آقای اردوغان و آقای عبدالله گل و در جلسه شورای عالی همکاری های استراتژیک بحث و گفت وگو شد که روابط دو کشور به دو برابر ظرفیت کنونی افزایش یابد و این موضوع مورد قبول دوطرف است.

روحانی با بیان اینکه ارتقای روابط ایران و ترکیه به دو برابر مورد قبول طرفین است اظهار داشت: اما اینکه این موضوع چگونه محقق شود باید مورد بررسی قرار گیرد.

رییس جمهوری توضیح داد: همزمان با دیدار خصوصی با اردوغان، وزرا نیز با همتایان خود مسائل دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

رییس جمهوری تاکید کرد که باید برای فعال کردن بخش خصوصی و ایجاد تسهیلات لازم در این زمینه گام های بیشتری برداریم.

رییس جمهور همچنین با بیان این که در مورد بالا بردن سهم فروش انرژی ایران به ترکیه از جمله نفت، گاز و برق گفت و گو شد، اظهار داشت: در مورد فرمول و زمان افزایش و همچنین مباحث مربوط به قیمت بحث و گفت وگوهایی شد و بعد از جلسه شورای راهبردی، وزرای دو کشور نیز در این زمینه بحث کردند.

وی ادامه داد: با توجه به گفت و گو ها و تصمیمات کلی اتحاذ شده، امیدواریم طی هفته های آینده به تصمیم مشخصی در این ارتباط دست یابیم.

 

** نشست در اتاق بازرگانی ترکیه با حضور روسای جمهوری دوکشور نشستی بی نظیر بود

رییس جمهوری همچنین با بیان اینکه در جریان این سفر درباره سرمایه گذاری های تجار ایرانی و ترک بحث و گفت وگو شد، ادامه داد: امروز برای نخستین بار با حضور روسای جمهوری دو کشور در اتاق بازرگانی ترکیه مباحث خوبی در این زمینه مطرح شد.

رییس جمهوری گفت: از جمله مباحث مطرح شده همکاری بخش خصوصی دو کشور و چگونگی فعالیت تجار دو کشور است؛ به اعتقاد شرکت کنندگان این جلسه، نشستی بی نظیر بود که اعضای اتاق بازرگانی و وزرای دو کشور نیز حضور داشتند.

روحانی با اظهار امیدواری به فعال شدن بخش خصوصی اضافه کرد: اقتصاد باید بر دوش بخش خصوصی باشد و دولت باید تسهیلات لازم را فراهم کند، البته در برخی از بخش ها دولت باید به ناچار سرمایه گذاری کند.

رییس جمهوری به سیاست دولت تدبیر و امید برای ایجاد بسترهای لازم جهت فعالیت بخش خصوصی تصریح کرد: ما باید برای فعالیت بخش خصوصی گام های بیشتری برداریم.

روحانی افزود: ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب اقدام بسیار خوبی بود که باید مباحث مرتبط با این موضوع ادامه پیدا کند.

رییس جمهوری مباحث حمل و نقل را از دیگر مباحث گفت و گو در این سفر ذکر کرد و گفت: در این زمینه تصمیمات خوبی اتخاذ خواهد شد تا اتصالات ریلی دو کشور از طریق مرز بازرگان انجام شود.

روحانی با اشاره به اتفاق نظر دو کشور در مورد بحث هسته ای تصریح کرد: دو کشور درباره مبارزه با خشونت و افراطی گری و عاری شدن منطقه از سلاح های کشتار جمعی اتفاق نظر دارند زیرا این مساله نه تنها در سطح منطقه ای، بلکه در سطح جهانی نیز حایز اهمیت است.

وی همچنین با بیان اینکه در جریان این سفر ۱۰ سند همکاری بین مقامات دو کشور در بخش هایی همچون اقتصادی، گردشگری و فرهنگی امضا شد، گفت: در جریان این مذاکرات در مورد مسایل منطقه از جمله سوریه، عراق و شمال آفریقا بحث و گفت وگو شد.

وی با بیان اینکه در جلسه شورای عالی روابط، وزرای خارجه دو کشور نیز صحبت کردند، اضافه کرد: بسیاری از اهداف دو کشور در مسایل منطقه ای مشترک است، البته روی برخی مسایل اختلاف نظرهایی داریم و تصمیم بر این گرفته شد که روی نقاط مشترک بیشتر کار کنیم و مسایل اختلافی را نیز حل کنیم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد و ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی دکتر روحانی را در این سفر همراهی کردند.

همچنین ۹۰ نفر از فعالان اقتصادی و تجار کشورمان و نیز رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران همراه رییس جمهوری در این سفر بودند./ایرنا

Share