ترکیه خواهان رابطه شبیه به فرانسه و آلمان با ایران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رییس جمهور اظهار کرد: ترکیه می‌خواهد رابطه اش با ایران از لحاظ اقتصادی شبیه آلمان و فرانسه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سفرش به ترکیه گفت: سفر به ترکیه سفر خوبی بود؛ چرا که ترکیه کشوری مهمی است.امیدواریم ظرف دو سال آینده بتوانیم قدم‌های موثری برای ارتقای سطح روابط ایران و ترکیه به دو برابر برداریم.

rohani

وی افزود: حرفی که مسوولان ترکیه اعلام کردند و رییس جمهور آن کشور در سخنرانی عمومی خود اعلام کرد این بود ترکیه می‌خواهد رابطه اش با ایران از لحاظ اقتصادی شبیه آلمان و فرانسه شود.

روحانی تصریح کرد: همانطور که آلمان و فرانسه در بسیاری از بخش‌های اقتصادی،‌صنعتی و علمی تلاش دارند و کار را پیش می برند ، ایران و ترکیه نیز برای رسیدن به این همکاری اراده جدی دارند.

وی ادامه داد: شورای عالی همکاری‌های استراتژیک در این سفر برای اولین بار برگزار شد که نشست مهمی بود همچنین ما تصمیمات مهمی در این سفر اتخاذ کردیم هم در زمینه مسائل اقتصادی و هم مسائل علمی،‌ فرهنگی، گردشگری و هم در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بحث های خوبی داشته‌ایم.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: دو کشور دارای تمدنی بزرگ و فرهنگ نزدیک به همه هستند و امکانات زیادی را هم دارا می‌باشند. ضمن این‌که ایران و ترکیه امکانات ویژه‌ای دارند.

رییس جمهور گفت: در سخنرانی اتاق بازرگانی ترکیه و ایران اعلام کردم که نمی‌خواهیم ترکیه و ایران با هم رقیب و رو در روی هم باشند؛ بلکه می‌خواهیم همکار باشیم در کنار همدیگر فعالیت کنیم.

وی افزود: همانطور که این دولت اراده‌ جدی‌اش نزدیکی بیشتر با دنیا به ویژه همسایگان است و در این مسیر ترکیه هم جز کشورهای مهم قلمداد می شود، می‌خواهد روابط نزدیکتری با این کشور داشته باشد.

رییس جمهور در ادامه در مورد مباحث زیست محیطی نیز گفت: بحث گازهای گلخانه‌ای نگرانی‌های عمومی در سطح جهان ایجاد کرده و در کشور ما هم معضلات خاص خودمان را داریم. با این وجود یکی از اولویت‌ها و تصمیمات جدی این دولت بحث محیط زیست است و ما هم اکنون برای تهیه بنزین علیرغم این‌که به منابع ‌مان فشار می‌آید، اما برای اینکه آلودگی شهرهای بزرگ کاهش پیدا کند این قدم جدی را برداشته‌ایم.

وی همچنین در خصوص دریاچه ارومیه گفت: راجع به ارومیه از ابتدایی که سال گذشته در هیات وزیران تشکیل جلسه دادیم برای این موضوع کارگروهی تشکیل شد که گزارش آن آماده است و هفته آینده همه بررسی‌ها را مورد توجه قرار می‌دهیم تا بتوانیم این موضوع را حل و فصل کنیم.

وی ادامه داد: مشکلات تنها به این موضوعات محدود نمی‌شود وبرخی مشکلات منطقه ای است همچون مسئله ریزگردها.

روحانی افزود: مسئله آب نیز یکی از مسائل مهمی است که در دولت تصمیمات جدی برای آن خواهیم داشت که هفته آینده عملیاتی می‌کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که فرهنگ و نقش آن در حفظ محیط زیست چیست، گفت: مسئله فرهنگ بسیار اهمیت دارد در جلسه‌ای که در سازمان محیط زیست رفته بودم در مباحثه ای گفتم که رسانه‌ها و آموزش و پرورش باید در این زمینه کمک کنند چون مسئله مسئله ای نیست که تنها کار دولت باشد که اساسا کار دولت باید توسط مردم انجام شود و مردم باید احساس کنند که کار ملی کار کل ملت است .

وی نسبت به اعطای تسهیلات و کمکهای لازم توسط دولت در این راستا اعلام آمادگی کرد و گفت: در بحث محیط زیست همه مردم اعم ازجوانان و رسانه‌های ما باید وارد عمل شوند.

وی افزود: همانطور که ملت ما در همه مقاطع مشکلاتشان را با دست در دست هم دادن حل کردن این مسائل را هم و فرهنگ عمومی تلاش برای سالم‌سازی محیط زیست به نتیجه می‌رسانم./ایسنا

 

Share