بازخوانی لیست بلند بالای بازداشت شدگان دولت سابق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،در روزهایی که ساختمان سفید پاستور دیگر نشانی از مرد آرادنی و حامیان همیشه همراهش را به خود نمی‌بیند، پرونده‌های قضایی دولتمردان سابق و رییس دولت محبوبشان یکی بعد از دیگری علنی می شود و دادگاه و اوین مسیری است که گویی این روزها جایگزین مسیر پاستور برای آنها شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،در روزهایی که ساختمان سفید پاستور دیگر نشانی از مرد آرادنی و حامیان همیشه همراهش را به خود نمی‌بیند،  پرونده‌های قضایی دولتمردان سابق و رییس دولت محبوبشان یکی بعد از دیگری علنی می شود و دادگاه و اوین مسیری است که گویی این روزها جایگزین مسیر پاستور برای آنها شده است.111965

گرچه سیر بازداشت برخی نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری او خصوصا بعد از ماجرای خانه نشینی ۱۱ روزه آغاز شده بود اما با خط و نشان کشیدن‌های گاه و بیگاه احمدی نژاد برای دستگاه قضایی و خط قرمز اعلام کردن کابینه اش این روند تا حدودی به محاق شد. اما با پایان یافتن عمر دولت دهم  بسیاری از پرونده‌های مسکوت مانده یکی بعد از دیگری بر روی میز قرار گرفتند.

احمدی‌نژاد هنوز هم اولین است
اما این تنها یاران نزدیک و برخی دولتمردان دولت احمدی نژاد نیستند که تیغ بازداشت و پرونده قضایی را بر بالای سر خود می بینند، چه آنکه رییس جمهور اسبق خود نیز در معرض محاکمه و دادگاهی شدن قرار گرفته است.

احمدی نژادی که توانسته بود در ۸ سال دولت داریش نام خود را در بسیاری موارد چون فراخوانده شدن به مجلس و پاسخ دادن به سوال نمایندگان، خانه نشینی و … به عنوان اولینی خاص در تاریخ نظام جمهوری اسلامی به ثبت برساند، حتی با پایان دوران ریاست جمهوری اش نیز قرار است اولین باشد. اولین رییس قوه مجریه که به دادگاه فراخوانده می‌شود تا پاسخگوی پرونده‌های قضایی دوران ریاست جمهوری‌اش باشد.
فقط سه روز از زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته بود که خبری بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی دولت مبنی بر شکایت علی لاریجانی، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و یک شاکی خصوصی از محمود احمدی‌نژاد و احضار وی به دادگاه منتشر شد و بر اساس آن، احمدی نژاد بعد از پایان دوران ریاست جمهوریش باید راهی دادگاه می‌شد، امری که برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی اتفاق می افتاد. در ادامه اما شکایت لاریجانی از رییس جمهور وقت ایران تکذیب شد و فراخوانی احمدی نژاد مرتبط با پرونده های ارسالی مجلس به قوه قضاییه اعلام شد.

گرچه چندماه بعد از پایان ریاست جمهوری احمدی نژاد همگان منتظر حضور وی در دادگاه و پاسخگوی به مراجع قضایی در خصوص پرونده های شکایتی اش بود اما او در روز اعلام شده در دادگاه حضور نیافت تا نشان دهد قصه احمدی نژاد ودادگاه هم قرار است قصه‌ای طولانی و پرحاشیه باشد.

در دیگر سو اما برخی نزدیگان احمدی نژاد چون محمدرضا رحیمی، سعید مرتضوی، علی اکبر جوانفکر، رویانیان و مردانی دیگر از  حلقه نزدیکانش این روزها به کرات نامشان در رسانه ها به عنوان متهم مطرح می‌شود.

ماجراهای یک معاون اول و سرحلقه باند فاطمی!
سیر بازداشت در دولت احمدی نژاد از برخی نزدیکان مشایی و افرادی که به عنوان رمال از آنها یاد می شد آغاز شد. مدتی بعد اما امیری‌فر امام جماعت نهاد ریاست جمهوری که او نیز از نزدیکان به مشایی بود با حکم دادستانی راهی اوین شد. بعد از امیری فر نوبت به محمدرضا رحیمی رسید که در ماجرای اختلاس بیمه ایران به دادگاه فراخوانده شد. برخی از نمایندگان مجلس او را “سرحلقه باند فاطمی” می‌نامیدند. اینبار اما احمدی نژاد سکوت خود را شکست و صراحتا در مقابل خبرهای قضایی درمورد رحیمی موضع گیری کرد و نزدیکانش را خط قرمز خود عنوان کرد. گرچه تب و تاب ها بر سر پرونده مالی رحیمی در ماجرای اختلاس بیمه برای مدتی فروکش کرد اما با پایان عمر دولت دهم، نام محمدرضا رحیمی و پرونده اش به صدر اخبار رسانه ها بازگشت. رحیمی که همیشه با پرونده‌هایی زیر بغل در حیاط پاستور در مقابل رسانه‌ها ظاهر می‌شد حال با پرونده‌هایی قضایی مسیر دادگاه و دادستانی را برای بازجویی طی می‌کند و بعید نیست در آینده نزدیک مسیر اوین را طی الارض کند. روز گذشته نیز خبری درخصوص حضور دوباره محمدرضا رحیمی در دادگاه کیفری تهران برای پاسخگویی به سوالاتی پیرامون پرونده اختلاس بیمه منتشر شد.

جوانفکری که کار آیت الله قوه قضاییه و احمدی نژاد را به نامه نگاری کشاند!
مرید احمدی‌نژاد بودن هنوز هم از فحوای کلام او معلوم و مشخص است، او که زمانی قلب رسانه‌ای دولت احمدی‌نژاد را راهبری می کرد، در همان دوران ریاست جمهوری احمدی نژآد طعم بازداشت و زندانی شدن را چشید و حتی خط و نشان کشیدن‌های احمدی نژاد هم نتوانست مانع حضور وی در اوین شود.

مدیرعاملی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مدیریت موسسه مطبوعاتی ایران و مشاورت رسانه‌ای رئیس جمهور مهمترین مشاغل او در هشت سال دولت سابق بود. او بلندپایه‌ترین مقام دولت آقای احمدی‌نژاد بود که هنگام داشتن مسئولیت محکوم شد و به زندان افتاد. انتشار مطالبی درباره حجاب در ویژه‌نامه “خاتون” در روزنامه ایران، با واکنش شدیدی رو به رو شد و جوانفکر به عنوان مدیر این موسسه در دادگاه مجرم شناخته و به یک سال حبس محکوم شد. احمدی‌نژاد هنگامی که جوانفکر در زندان به سر می‌برد، خواهان بازدید از زندان اوین شد که با مخالفت قوه قضائیه مواجه شد. این موضوع به نامه نگاری‌های تند میان او و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه منجر شد.

مردِ قرمز دولت از پرسپولیس به اوین رفت!
از دیگر چهره‌هایی که این روزها نامش با مهر بازداشت، بر سر زبان ها افتاد، محمد رویانیان بود. مرد قرمز و پرسپولیسی دولت سابق که پرونده‌های تخلف دوران مدیریتش در ستاد سوخت او را به اوین کشاند. پرونده‌ای که حکایت از تخلفی ۱۷۹ میلیاردی در ستاد سوخت دوران ریاست رویانیان دارد که در صورت اثبات می‌تواند برگی دیگر از تخلفات گسترده مالی در دولت سابق باشد. محمد رویانیان یکی از هشت نفری است که در جریان پرونده فساد ستاد سوخت تحت تعقیب هستند. نام هفت نفر دیگر هنوز منتشر نشده است. پیش‌تر غلامحسین محسنی اژه‌یی، سخنگوی قوه قضاییه گفته بود که « سه نفر در خصوص این پرونده بازداشت و بقیه با قید وثیقه آزاد هستند». اما اینکه این «بقیه» چه کسانی هستند، هنوز مشخص نیست.

قاضی پرحاشیه دولت حاشیه‌ها
اگر رحیمی با پرونده اختلاس بیمه راهی دادگاه شد و رویانیان با پرونده فساد ستاد سوخت، مرتضوی با پرونده فساد تامین اجتماعی مرد دیگری از مردان پرحاشیه دولت شد. قاضی معلق شده دولت دهم که هنوز تکلیفش در پرونده کهریزک مشخص نیست حال متهم به فساد مالی در دوران حضورش در تامین اجتماعی شده است. در گزارش تحقیق‌وتفحص از تامین‌اجتماعی که در صحن علنی مجلس قرائت شد، سعید مرتضوی، مدیریت پیشین این سازمان به فساد مالی و تخلفات گسترده متهم شده است.

ارقامی که در این گزارش از تخلفات مالی سازمان تامین‌اجتماعی منتشر شده بالغ بر ده‌هاهزار‌میلیاردتومان بود.همچنین این گزارش از اهدای کارت هدیه‌ها و مبالغی از۱۰  هزار تا ۱۰‌میلیون‌تومانی به مدیرمسوولان خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها حکایت داشت.

پرونده مرتضوی در تامین اجتماعی به مانند پرونده کهریزک او همچنان مفتوح است و قاضی که زمانی امضایش پای احکام قاضی ثبت می شد حال خود در مظان اتهامات زیادی قرار گرفته است.

سیر بازداشت مدیران دولت محمود احمدی‌نژاد اما تنها به این افراد محدود نشد. محمدشریف ملک زاده، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دیگر دولت مرد احمدی نژاد بود که تجربه بازداشت و زندان را داشته است. ملک زاده به دلیل اتهام‌های مالی بازداشت شد.

چندی پیش نیز بهمن شریف‌زاده، از یاران نزدیک اسفندیار رحیم مشایی، با حکم دادگاه ویژه روحانیت بازداشت و روانه زندان اوین شد.

روز گذشته هم خبر حکم جلب عبدالرضا داوری از فعالان رسانه ای دولت سابق که اخیرا نیز تشکیلات رسانه ای احمدی نژاد موسوم به هما را رهبری می کند منتشر شد.  آزاده اردکانی رییس موزه ملی، نعمت‌الله پوستین دوز مدیر عامل شرکت ملی مس ایران ، علیرضا عامری مدیرعامل سابق منطقه آزاد کیش هم از جمله افراد دیگری بوده اند که باید نام آنها را در لیست بلند بالای بازداشت شدگان دولت سابق به ثبت رساند.

این در حالی است که شمار پرونده‌های در دست بررسی مجلس از دوران ریاست محمود احمدی‌نژاد بر دولت‌های نهم و دهم بیش از اینهاست. پرونده‌هایی که هنوز بررسی آنها تمام نشده و معلوم نیست با تهیه و قرائت گزارش نهایی آنها پای چند نفر از مدیران احمدی نژادی به مسائل مالی باز شود.

نامه نیوز/

Share