این «خر» دارد با خودش چه فکری می کند؟ +عکس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا برنامه پایش شب گذشته در بخش پایش مردمی ، تصویر جالبی به نمایش گذاشت . به نقل از «الف» ناصر فکوهی جامعه شناس و استاد دانشگاه که میهمان این برنامه بود در واکنش به این عکس گفت : این عکس به وضوح نشان می‌دهد مدرنیته ای که ما از […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا برنامه پایش شب گذشته در بخش پایش مردمی ، تصویر جالبی به نمایش گذاشت .

به نقل از «الف» ناصر فکوهی جامعه شناس و استاد دانشگاه که میهمان این برنامه بود در واکنش به این عکس گفت : این عکس به وضوح نشان می‌دهد مدرنیته ای که ما از آن نام می‌بریم مدرنیته ای است که هم آسیب زده است و هم آسیب زا . یعنی هر از دو موقعیت ایراد دارد .

وی افزود : این یک نوع تلاش برای رسیدن به موقعیتی است که ما نباید داشته باشم ، بهتر بود که ما پیشرفت کمتری می‌کردیم ولی با عقلانیت بیشتری پیشرفت می‌کردیم یا اینکه پیشرفت به سمتی می‌کردیم که حتی در شهرهای درجه ۴ ما هم ماشین داشته باشند ولی فرهنگی که باید این را همراهی کند را نیز داشته باشیم .

فکوهی گفت : در حال حاضر در جامعه شناسی مدرن به این نکته برگشتیم که نکات ریز اهمیتی به مراتب بیشتر از ساختارهای بزرگ دارد ، فرض کنید قانونی گذاشته می‌شود که چیزی در ان قانون ممنوع می‌شود ولی عدم رعایت کوچک قانون می‌تواند کل ان قانون را زیر سؤال ببرد .

این جامعه شناس گفت : مردم در واقعیت زندگی اجتماعی خود با این نکته های ریز زندگی می‌کنند ، مردم در کتاب‌های قانون و مجلس زندگی نمی‌کنند . این‌گونه صحنه‌ها آسیب‌های فراوانی به سیستم رانندگی و شناختی ، روستایی و شهری ما بی نهایت آسیب می‌زند . باید صدها تصویر و صحنه دیگری ببینند تا این تصویر از ذهن ان‌ها پاک شود . وی در پاسخ به این حرف مجری که به مزاح گفت : این خر به چیزی فکر می‌کند گفت : این خر به بلاهت انسان و خریت آدم‌ها فکر می‌کند .
383034_142

Share