هاشمی:بزر گ ترین گناه را به اسم امنیت مرتکب می شویم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی هفته گذشته در مراسم رونمایی از دو کتاب جدید خود درکتابخانه ملی ایران، به بیان دیدگاه های خود در حوزه فرهنگ پرداخت. پایگاه اطلاع رسانی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، گزیده ای از سخنان منتشر نشده رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به همراه فیلم […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی هفته گذشته در مراسم رونمایی از دو کتاب جدید خود درکتابخانه ملی ایران، به بیان دیدگاه های خود در حوزه فرهنگ پرداخت.

hashemiپایگاه اطلاع رسانی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، گزیده ای از سخنان منتشر نشده رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به همراه فیلم مربوط به این سخنرانی منتشر کرده است که این بخش از سخنرانی در پی می آید:
«بیان این اسمی که رهبری بر روی امسال گذاشتند خدمتی که می توانیم بکنیم این است که فرهنگ اسلامی را تعریف کنیم. چیست این فرهنگ؟ فرهنگ را نگاه کنید؛ این را اگر تعریف کنیم و به جای خودش انجام دهیم جامعه ما را اینها تقویت می کنند. همه این کارهای ضداخلاقی که دارد در جامعه انجام می شود. خیانت؛ در مقابلش یک اصل بزرگی است که می تواند آن جامعه را حفظ کند. ما اگر آن اخلاق را مراعات بکنیم هیچ وقت دست درازی به مال مردم نمی کنیم. هیچ وقت فساد در جامعه ما نمی شود. انجام وظیفه، کسی که غیرمسئولانه درباره انجام وظیفه برخورد کند این نقطه مقابلش است. تمام نیازهای یک جامعه سالم در همین یک روایت آمده و اینها چیزهایی نیست که کسی نداند.»
«کتاب های اخلاقی که همه علما می نویسند هریک از اینها یک بابی دارد. حسد، یک باب خاص خودش را دارد و یک رذیله اخلاقی است. در مقابل دروغ گویی چیست؟ وفای به عهد در مقابلش چیست؟ چه کسی منکر است وفای به عهد به عنوان یک فضیلت است؟ چه کسی منکر امانت است؟ چه کسی منکر عمق سخن چینی است که دوبه هم زنی است؟ چه کسی منکر عمق تهمت است؟ که این همه دارد جامعه را به فساد و تشنج می کشاند. سوءظن؛ یکی از بدترین ها است. سوءظن الآن دارد مثل خوره جامعه را می خورد و هرکس به هرکسی سوءظن دارد. اینها همه مؤلفه های یک فرهنگ اسلامی است.»
«ما حق نداریم اسرار مردم را حتی برویم بفهمیم،چه برسد به اینکه افشا کنیم. بزر گ ترین گناه را به اسم امنیت مرتکب می شویم. شنود بگذاریم در خانه های مردم و روی موبایل های مردم و در ماشین های مردم، در هرگوشه زندگی مردم. اینها همه ضداخلاقی است. غیبت کردن؛ این آثار که در غیبت وجود دارد، اینها همه گناه است و نقطه مقابلش هم ثواب دارد. جامعه را باید با اخلاقیات اسلام که شیره کشیده اخلاقیات همه ادیان است، چون دین خاتم است، آنوقت ما باید از چنین دینی این جور چیزها را دربیاوریم!.»
«مهمتر از همه این است که جامعه مان را عقلانی بکنیم و جلوی این دگماتیسمی که داره رنج می دهد حتی دانشگاه های ما را باید یک جوری به عقلانیت برسیم و این هم تعریف فرهنگ را می توانیم درست کنیم؛ فرهنگ را درست تعریف کنیم، تا آقا می گن فرهنگ، یه بار آقا به من گفتن، همان دوره ریاست جمهوری من، ایشان تهاجم فرهنگی را مطرح کردند بعد دیدند در نماز جمعه ها و اینها همه رفتند سراغ اینکه اون مثلاً روسری اش این طوریه، اون مانتوش این طوریه، اون این طوریه، آقا گفتن: ما چی گفتیم به اینها و اینها دارن چی می گن.بله، عفت یکی از همان وجوه فرهنگی ماست اما خیلی چیزها باید اضافه شود، صلابت، راستگویی، مال مردم نخوریم، انفاق، کمک، امداد، همه اینها چیزهایی است که جزو فرهنگ باید دیده شود و البته احکام هم دارد.»/ایرنا

Share