طرح ۲ سوال و ۱۰ تذکر شورای اسلامی شهر به شهردار رشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت طبق ماده ۷۳قانون تشکیلات، وظایف، انتخابات شوراهای اسلامی کشور سوالاتی را پیرامون وضعیت نابسامان سازمان اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی مطرح کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت طبق ماده ۷۳قانون تشکیلات، وظایف، انتخابات شوراهای اسلامی کشور پیرو تذکر شماره ۹۲/۲۰۹۷/ش سوالاتی را پیرامون وضعیت نابسامان سازمان اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی مطرح کردند.  طبق ماده ۷۳ قانون فوق الذکر شهردار می‌بایست حداکثر ظرف ۱۰ روز پس از ابلاغ در جلسهٔ عادی و یا فوق العاده شورا حاضر و به سوالات پاسخ دهند.

  شنیده ها حاکی از این است که ۱۳ عضو شورا غیر از آقایان فرهاد شوقی و موسوی روزان, نامه طرح سوال از شهردار رشت را امضا نموده اند.
به نقل از ” پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر رشت” متن نامه ی طرح سوال اعضای شورا خطاب به رضا جمشیدی چناری رئیس شورای اسلامی کلانشهر رشت به شرح ذیل است:

Shardari_Rashtاحتراماً اینجانبان امضاء کنندگان ذیل پیرو نامه شماره ۹۲/۲۰۹۷/ش مورخ ۹۲/۱۰/۱۷ و با عنایت به عدم التفات و اهتمام لازم شهردار رشت به تذکرات شفاهی و مکتوب جهت اصلاح برخی امور و در راستای ایفای وظایف قانونی و شرعی و پایبندی بر تعهد مبنی بر حفظ امانت، انجام هر چه بهتر وظایف و خدمت به مردم و در نظر داشتن عدالت و انصاف و فارغ از هر گونه شائبه سهم خواهی طرح سوال رسمی از شهردار رشت را وفق ماده ۷۳ قانون تشکیلات، وظایف، انتخابات شوراهای اسلامی کشور اعلام داشته که شایسته است مراتب برابر قانون به شهردار ابلاغ تا نسبت به پاسخگویی به سوالات ذیل اقدام لازم را معمول دارد:

۱ـ علی الرغم تذکرات متعدد و پیگیری‌های شورا در مورد عملکرد نامناسب سازمان اتوبوسرانی در ارائهٔ خدمات به شهروندان شهر رشت و عدم فعال سازی ناوگان حمل و نقل عمومی، چرا تا کنون پاسخ مناسب و اقدامات عملی در این خصوص از سوی شهرداری صورت نپذیرفته است؟

۲ـ با توجه به کمبود منابع انسانی متخصص (رانندگان داری گواهینامه پایه یک) در سازمان اتوبوسرانی، چرا همچنان از رانندگان پایه یک این سازمان دربخشهای دیگر سازمان یا در دیگر واحدهای وابسته شهرداری به صورت غیرتخصصی بهره برده می‌شود؟ این در حالی است که بسیاری از رانندگان این سازمان روزانه بیش از ۱۲ ساعت مشغول به کار بوده و تعدادی از اتوبوس‌ها غیر فعال می‌باشند.

همچنین تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر  به شهردار رشت تذکراتی در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری مطرح کردند که به شرح ذیل می‌باشد.

۱ـ وضعیت نابسامان ساخت و ساز در شهر رشت و عدم اقدام موثر و برنامه ریزی و چاره اندیشی در خصوص رکود ساخت و ساز در شهر رشت تا آنجایی که به طور مثال در منطقهٔ ۱ روزانه فقط یک پروانه صادر می‌شود.

۲- عدم تکریم ارباب رجوع در مناطق و سازمانهای تابع شهرداری بخصوص در بخش صدور پروانهٔ ساختمان.

۳- سیر نزولی صدور پروانه ساختمان و روند رو به رشد پرونده‌های کمیسیون ماده ۱۰۰ و تخلفات ساختمانی و عدم جلوگیری از ساخت و سازهای بدون پروانه و غیراصولی از سوی نواحی، مناطق و اجرائیات شهرداری رشت.

۴- برنامه ریزی غیر اصولی و مدیریت غیر علمی در واحد حقوقی شهرداری که در برخی موارد موجب خسارات غیر قابل جبران گردیده به طور مثال می‌توان به محکومیت ۶ میلیاردی شهرداری در دادگاه بدوی و تجدیدنظر به پرداخت غرامت یک قطعه زمین که در طرح آتی شهرداری واقع شده بدون اینکه هیچگونه تصرفی صورت پذیرفته باشد

۵- عدم اجرای صحیح مصوبهٔ بیست و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت مورخ ۲۲/۱۰/۹۲ در خصوص شهربازی که منجر به وقفه در بهره برداری و تعطیلی آن مکان گردیده.

۶ـ با توجه به تاکیدات گذشته شورا و تذکرات شفاهی تا کنون در اجرای پروژه نهضت آسفالت اقدامات موثری صورت نگرفته است و همچنان حجم زیادی از مراجعات و مکاتبات مردمی از وضعیت نامناسب آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌ها اظهار نگرانی می‌کند.

۷- علی الرغم پیگیرهای مکرر اعضای شورا و برگزاری همایش مدیریت رواناب سطحی، در خصوص حل این معضل تاکنون اقدام موثری صورت نپذیرفته و مشخص نگردید چرا با توجه به مصوبهٔ استانداری گیلان با ترک تشریفات تا این زمان واگذاری صورت نگرفته است.

۸- عدم راه اندازی مناسب سازمان خدمات موتوری شهرداری رشت و بی‌سامانی ماشین آلات سبک و سنگین شهرداری و نامعلوم بودن چگونگی انتخاب مدیر عامل با توجه به اساسنامه سازمان.

۹ – با عنایت تصویب شیوه نامه سرمایه گذاری، شهرداری تا کنون در خصوص تشکیل شورای عالی سرمایه گذاری اقدام موثری انجام نداده و بودجه غیرنقدی شهرداری صفر می‌باشد.

۱۰- پاداش به مدیران شهرداری به چه میزان و از کدام ردیف پرداخت گردیده و چه ضابطه‌ای برای پرداخت پاداش در شهرداری رشت وجود دارد

Share