قیمت پایه بازی در لیگ برتر فوتبال ؛ متری ۲۲۰۰ تومان!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سازمان لیگ برتر بر اساس استخراج مبالغ قراردادهای بازیکنان لیگ برتری در لیگ سیزدهم به این نتیجه رسیده است که نسبت قرارداد همه ۴۱۶ بازیکن شاغل در ۱۶ تیم لیگ برتری که حاصل جمع نفر به نفر بازیکنان و تقسیم آن بر تعداد است به عدد میانگین ۲۹۸ میلیون تومان می رسد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سازمان لیگ برتر بر اساس استخراج مبالغ قراردادهای بازیکنان لیگ برتری در لیگ سیزدهم به این نتیجه رسیده است که نسبت قرارداد همه ۴۱۶ بازیکن شاغل در ۱۶ تیم لیگ برتری که حاصل جمع نفر به نفر بازیکنان و تقسیم آن 2014_3_17_13_3_42بر تعداد است به عدد میانگین ۲۹۸ میلیون تومان می رسد. بر اساس همین تحقیق ، گروه آنالیز لیگ برتر آماری را به فدراسیون فوتبال ارائه کرده اند که متوسط دویدن هر بازیکن در لیگ ، عدد ۴.۵ کیلومتر است. رقمی به شدت فاجعه آمیز درحالی که میانگین دویدن در اروپا بیش از ۱۰ کیلومتر است ، حالا یک مرجع رسمی میانگین دویدن لیگ پر هزینه ایران را تنها ۴.۵ کیلومتر اعلام می کند. آن هم برای لیگی که آخرین بررسی هایش توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا نشان می دهد زیانده است و بیش از ۶۰ درصد تیم هایش تراز مالی منفی دارند. لیگی که میانگین سنی اش به مرز ۳۰ سال رسیده و آمار بازی بازیکنان زیر ۱۹ سال در آن کمتر از نیم درصد است.

اما برای هر متر دویدن هر بازیکن در لیگ برتر در کف هزینه ای که فوتبال ایران برای بازیکنان می پردازد چقدر است؟ ضرب و تقسیمی ساده می تواند بر اساس آمار اعلام شده ، این هزینه را مشخص کند. لیگی که بر اساس گروه آنالیز مجید جلالی نیمی از بازیکنانش اصلا در لیگ بازی نمی کنند!گروه او با جمع و تفریق اعداد دقایق حضور بازیکنان به این آمار رسیده اند که در لیگ دوازدهم بیش از ۷۰ درصد بازیکنان کمتر از ۵۰ درصد بازی ها را در زمین حاضر بوده اند . اما این نیم بی بهره لیگ برای دقایقی که دیگران بازی می کنند ، به طور متوسط برای هر متر دویدن در کمترین حالت چقدر می گیرند؟ اگر فاصله ۴.۵ کیلومتر را در عدد ۳۰ ضرب کرد و تقسیمش بر کف میزان درآمد بازیکنان را مبنی قرار داد به عدد متری ۲۲۰۰ تومان می رسیم. یعنی هر متر دویدن بازیکنانی که خیلی های شان اصلا نمی دوند ، حداقل ۲۲۰۰ تومان برای باشگاه های دولتی ایران هزینه دارد.

این آمار است که سبب شده تا وزارت ورزش به طور جدی از فدراسیون فوتبال بخواهد برنامه ای برای پالایش فوتبال داشته باشد. برای اینکه جلوی هزینه های سرسام آور و بی برگشت از خزانه دولت گرفته شود.

بر همین اساس است که سازمان لیگ برتر و فدراسیون فوتبال در اقدامی مشترک تصمیم به بسته های تشویقی برای جوانگرایی در لیگ دارند. اینکه می خواهند ارقام پرداختی در لیگ برتر و کیفیت بازی بازیکنان را به صورت شفاف منتشر کنند. اینکه تلاش می کنند تا شاید بتوانند جلوی اسراف پول ها در فوتبال را بگیرند. اتفاقی که خواست عمومی علاقمندان به فوتبال است./خبرآنلاین

Share