ظریف: صراحتا اعلام کردیم که مذاکرات شامل برنامه نظامی و علمی ایران نمی‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر خارجه کشورمان در نشستی با خبرنگاران ایرانی اعلام کرد که اقدامات آمریکا فضای مذاکرات را تحت تأثیر منفی قرار داده و به بی اعتمادی دامن زده است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در نشستی با خبرنگاران ایرانی ضمن خسته نباشید و تشکر از آنها گفت: مذاکراتی برای […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر خارجه کشورمان در نشستی با خبرنگاران ایرانی اعلام کرد که اقدامات آمریکا فضای مذاکرات را تحت تأثیر منفی قرار داده و به بی اعتمادی دامن زده است.

53695_417محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در نشستی با خبرنگاران ایرانی ضمن خسته نباشید و تشکر از آنها گفت: مذاکراتی برای رسیدن به راه حل جامع برگزار شد‌. طبق مذاکرات ژنو توافق کردیم با هدف حفظ برنامه هسته ‌ای صلح آمیز ایران مذاکرات را ادامه دهیم. مرحله اول که موقتی است در حال حاضر اجرایی بوده و طرفین تعهدات خود را با روش‌های پیش بینی شده در برنامه اقدام مشترک انجام می‌دهند و بر همان مبنا قرار بود که از این جلسه وارد گفت وگوی نهایی شویم که طبق برنامه حداکثر ظرف یکسال از تاریخ اجرایی شدن مرحله اول مذاکرات ادامه داشته باشد و توافق نهایی شده و به اجرا گذاشته شود، یعنی اول بهمن ۹۳.

وی افزود: البته قصد ما این است که در کوتاه ترین فرصت به نتیجه برسیم. در مورد موضوعاتی که بیان کردم من و خانم اشتون چارچوب‌هایی را که باید مورد توافق قرار گیرد در جلسه سه شنبه صبح مطرح کردیم و بعد هم در جلساتی که در سطح معاونین و مدیران سیاسی برگزار شد، این موضوعات را پیگیری کردند.بحث‌های مهمی مطرح شد که چه موضوعاتی می تواند و چه موضوعاتی نمی تواند در دستور کار باشد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: در بعضی مواد تفاهم هست و در بعضی موارد تفاوت وجود دارد.توافق کردیم در موضوعاتی که تفاهم داریم کار را ادامه دهیم.دیدگاه ما کاملا مشخص است. تنها موضوعی که در این مذاکرات بحث می شود هسته ای است و هیچ موضوع دیگری مورد بحث قرار نمی‌گیرد. در جلسه دوم در سطح سیاسی هم که در پایان سال جاری شمسی یعنی از ۱۷ تا ۱۹ مارس ینی ۲۶ تا ۲۹ اسفند در خدمت دوستان در وین خواهیم بود. به هر حال راه دشواری است. تأکید ما این است که طرفین باید مراقبت کنند.باید اقدامات و اظهاراتی نکنند که بی اعتمادی مردم ایران را تشدید کنند و باید از این فرصت تاریخی که مردم ایران با حضور یکپارچه در انتخابات و در راهپیمایی ۲۲ بهمن فراهم کرده اند استفاده کرده و اعتماد مردم ایران را جلب کنند و اظهاراتی که فایده ای برای آنها و مذاکرات ندارد و تنها گروه های فشار را خوشحال می کنند مطرح نکنند.

ظریف در توضیح فضای مذاکرات وین گفت: فضای مذاکرات بسیار جدی بود. معتقدم که برای اولین جلسه قدری هم مثبت تر از پیش بینی ها بود. ما همواره تأکید کرده ایم که نمی پذیریم کسی برای ما راه حل مطرح کند و برای ما نسخه بپیچد. مشخص بود که این موضوع برای سایر طرف‌ها حداقل زمانی که پای میز مذاکره با ایران نشسته بودند رعایت می شد. امیدواریم پس از بازگشت به پایتخت هم همین روش را ادامه دهند. من به شما اطمنیان می دهم که در زمان مذاکره هیچ کس این امکان را نداشته و نخواهد داشت که با مذاکره کنندگان ایرانی جز با زبان اکرام و احترام سخن بگوید و در همه بحث هایی که شده و حتی در حوزه های دشوار ما مواضع خود را با صراحت بیان کردیم و احساس شد که مجموعا تلاش می شود که با دید انتخاب های متفاوت و نه با دید انتخاب جزمی و فقط یک راه با مذاکرات برخورد شود. البته ما تنها در اول راهیم و مشغول بحث در مورد چارچوب ها هستیم. نیاز است که به جزئیات بپردازیم که بسیاری فنی خواهد بود. موضوعات ریز حقوقی مطرح خواهد بود. حتما راه پر نشیب و فرازی در پیش داریم. بیش از هر چیز به یکدلی و حمایت همه اقشار مردم و نخبکان جامعه نیازمندیم وبیش از آن به دعای خیر.

وی افزود: این نکته را ما توافق کردیم که تنها موضوعات مربوط به برنامه هسته ای ایران قابل مذاکره است. ما راجع به هیچ چیز جز برنامه صلح آمیز هسته ایران و ایجاد اطمینان از اینکه این برنامه همواره صلح آمیز خواهد ماند بحث دیگری نداریم. تمام اسنادی هم که مورد توجه ما در جریان مذاکرات است صرفا درباره بحث هسته ای است. موضوعات نظامی و توانمندی های علمی ما خارج از موضوعات مذاکرات است. موضوع مذاکرات ما منحصر به توانمندی‌های هسته ای ایران است. ما رسما اعلام کردیم که برنامه هسته ای ما ادامه خواهد داشت. ما سایتی را تعطیل نمی کنیم و رسما گفته‌ایم. مشکل همواره این بوده که کسی فکر کند می تواند برای مردم ایران نسخه بپیچد. برنامه هسته ای ما صلح آمیز است و برنامه ما تنها در صورتی می تواند دنیا از آن مطمئن باشد که به صورتی علنی و شفاف و مطابق با نظارت‌های موجود باشد. تعطیلی هیچ چیزی در کار نیست.

ظریف در پاسخ به سوالی مربوط به مکتوب شدن توافق در این مذاکرات گفت: فعلا چیزی مکتوب نشده. نه به صورت پیپر نه به صورت نان پیپر.چرا که نان پیپیر غیررسمی است. ما نه موضوع مکتوب رسمی داریم و نه غیر رسمی. در موضوعاتی که مطرح شد توافق کردیم که طرفین در میان راه طرفین با اظهارنظرهای جدید همدیگر را متعجب نکند . اظهاراتی که در ۲ ماه گذشته مشاهده کردیم به ویژه از طرف دولت آمریکا کمکی به اعتمادسازی نکرده و اعتماد را بیشتر هم خدشه دار کرده است.ما در همه سطوح تعامل به این نکته تأکید کرده ایم و امیدواریم که رسیدن به یک راه حل مهمتر از فشار گروه‌های فشار برایشان باشد.

ظریف گفت آنچه که تعریف شده و بر آن تصریح شده بر اساس آن عمل خواهیم کرد. هدف ما این است که اقدامات ایران کاملا صلح آمیز و در شرایطی کاملا آشکار باقی خواهد ماند و این قدمی در خصوص راه حل جامع است. هدف بحث این بوده که جز مسأله هسته ای ایران چیزی را مورد بحث قرار نخواهیم داد و در سطوح فنی و سیاسی با خانم اشتون و همکاران دیگر که صحبت کردیم نشست‌ها ادامه خواهد داشت. نشست نخست اواخر اسفند ماه و نشست بعدی در حاشیه نشست شورای حکام خواهد بود که امیدواریم یک قدم جدی برداریم و این توافقات نهایی شود. در حال حاضر چند موضوع داریم که شامل هسته ای و تحریم‌ها هستند و قرار است بر این دو موضوع از جلسه بعد تمرکز کنیم. بحث همکاری ها هم هست که همکاری هسته‌ای است که به صورت بسیار مقدماتی در این جلسه در مورد آن بحث شد. در جلسه بعدی فنی هم مقداری بیشتر در مورد آن بحث خواهیم کرد. اگر به برنامه اقدام نگاه کنید مشخص است که چه بحث‌هایی مطرح است و ما این موضوعات را به صورت همزمان بررسی می کنیم، اما وقتی به مرحله نهایی برسیم زمان بندی انجام می دهیم. یک رشته موضوعاتی را تفاهم کردیم در برنامه اقدام و بر سر برخی موضوعات تفاهم نکردیم.

وی درباره اقدامات دولت آمریکا گفت: معتقدیم اقدامات آمریکا فضای مذاکرات را تحت تأثیر منفی قرار داده و به بی اعتمادی دامن زده است.برنامه هسته ای ما هم ادامه دارد. اصولا آمریکا باید این واقعیت را بفهمد که این تحریمها هم غیرقانونی است هم ناکارآمد. آنچه که مهم است این است که ما از این بحث قرار است به این نتیجه برسیم که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. ما که به این نتیجه رسیدیم و فتوای مقام معظم رهبری هم داریم و خارج از استراتژی ایران هم هست زیرا سلاح هسته ای مخل امنیت می دانیم.

وزیر خارجه کشورمان درباره اراده کشورهای غربی در حل موضوع هسته‌ای ایران اعلام کرد: باید اراده طرف مقابل را در عمل ببینیم. پشت میز مذاکره همه با نمایندگان جمهوری اسلامی با عزت وا حترام صبحت می‌کنند. من ندیدم کسی با تحکم بخواهد با ما صحبت کند. لحن و فضای مذاکرات فضایی است که این احترام به چشم می خورد.مـتأسفانه در بیرون مذاکرات ما این فضا را مشاهده نمی کنیم. مذاکرات جز با زبان احترام پیش نخواهد رفت.ما تأکید کرده ایم پروتکل الحاقی موضوعی است که مجلس باید تصمیم بگیرد اما می تواند موضوع مذاکره باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی اعلام کرد که کاترین اشتون پیش از دور بعد مذاکرات به ایران سفر خواهد کرد.ظریف در پاسخ به سؤال دیگری در باره بیانات مقام معظم رهبری اعلام کرد رهبر انقلاب نظر همه مردم را اعلام کرد که نسبت به آمریکا بسیار بدبین هستند.

ظریف در پاسخ به سوال تسنیم درباره اینکه چه میزان پیشرفت در طی مذاکرات وین انجام شده و آیا همه مسائل مورد اختلاف و مورد توافق اکنون مشخص شده است گفت: به نظر من پیشرفت ما در حدی بوده است که برای جلسه اول توقع داشتیم. در جلسه اول ما توقع داشتیم که راجع به موضوعاتی که قرار است در باره آنها صحبت کنیم بحث آغاز شود و همین کار را نیز انجام دادیم. و ان شاء الله درباره روشهای رسیدن به راه حل هم تفاهم هایی صورت گرفته است. کار پیش می رود. کار دشواری است و ان شاء الله به نتیجه خواهیم رسید.

اشتون: شروع خوبی داشتیم و باید کارهای تکنیکی را انجام دهیم
رئیس تیم مذاکره کننده کشورهای ۱+ ۵ با ایران ضمن سازنده خواندن مذاکرات سه روزه وین از این دور از مذاکرات به عنوان “آغاز خوبی” برای مذاکرات هسته ای با این کشور یاد کرد.

“کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت ایران و اعضای گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای آغاز خوبی داشتند و این گفتگوها را به شکل سازنده به پیش برده اند. به گفته وی روز هفدهم مارس (بیست و ششم اسفند) به عنوان تاریخ انجام دور جدید مذاکرات تعیین شده است. اشتون که پس از پایان مذاکرات سه روزه وین با خبرنگاران سخن می گفت تاکید کرد دو طرف مواردی را که نیاز به بحث بیشتر در مذاکرات برای توافق نهایی دارد تعیین کرده اند.

رئیس تیم مذاکره کننده کشورهای ۱+۵ در ادامه اظهار داشت: ما سه روز سازنده را پشت سرگذاشتیم و طی آن تمام مواردی که نیاز است برای دستیابی به توافق نهایی در دستور کار قرار گیرد، مشخص شد. ما کار زیادی پیش رو داریم.

به گفته اشتون این کار ساده نخواهد بود، با این حال مذاکرات وین آغاز خوبی در این مسیر به شمار می رود. طبق این گزارش پیش از برگزاری دور جدید مذاکرات با حضور مقامات سیاسی، نشست کارشناسان دو طرف در اوایل ماه مارس انجام می گیرد.

Share