جعفرزاده خبرداد:کاهش بودجه ورزش و جوانان در سال ۹۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا جعفر زاده ایمن آبادی گفت: دولت در لایحه بودجه ۹۲، بودجه بخش‌های ورزشی را کم کرده، به گونه‌ای که بودجه وزارت ورزش و جوانان، ۱۷ درصد و بودجه کمیته ملی المپیک، ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۱ کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا بیشترین رشد بودجه فرهنگی در ‌میراث فرهنگی و گردشگری بوده و کمترین آن به تربیت بدنی اختصاص داشته است، حال آنکه سهم فرهنگ از کل بودجه کشور ۴ و نیم درصد است.

بنا بر این گزارش، ابهام در سازوکار واگذاری مجتمع‌های فرهنگی، یکی از مشکلات بودجه فرهنگی کشور است. همچنین عدم تعیین سقف برای بودجه ازدواج جوانان، ‌یکی دیگر از مشکلات بودجه امسال است؛ افزون بر اینکه در مورد گسترش فرهنگ حجاب و عفاف و همچنین مد و لباس، بودجه مشخصی در نظر گرفته نشده است.
varzesh
‌غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی دراینباره گفت: دولت در لایحه بودجه ۹۲، بودجه بخش‌های ورزشی را کم کرده، به گونه‌ای که بودجه وزارت ورزش و جوانان، ۱۷ درصد و بودجه کمیته ملی المپیک، ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۱ کاهش داشته است. البته این روند در دولت جدید نیز ادامه یافته و در لایحه بودجه سال ۹۳ شاهد کاهش ۲۷ درصدی بودجه ورزش کشور هستیم.

همچنین در فصل تربیت بدنی، بودجه جوانان اضافه نشده ‌و اعتبارات بخش جوانان در ذیل فصل فرهنگ، هنر، رسانه‌های جمعی و گردشگری است؛ به این معنا که توجه جدی به بحث جوانان نشده و امور فرهنگی و هنری در ورزش دیده نشده است. در فصل تربیت بدنی برای استان‌ها برنامه‌های جوانان تعریف نشده ‌و اعتباری برای اینگونه فعالیت‌ها نیز در نظر گرفته نشد‌ه است و با این روند انتظارات استان‌ها در زمینه جوانان تأمین نخواهد شد. در مجموع اعتبارات هزینه‌ای تمام دستگاه‌ها ‌افزایش داشته که‌ ‌بیشتر در راستای توسعه ورزش قهرمانی، همگانی و امور پژوهشی، یکی از نقاط قوت در راستای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه است.

برای نمونه، برخی از قوانین بودجه‌های گذشته، ‌افزایش مالیات سیگار ‌یا عوارض نوشابه‌های گازدار قندی برای ورزش ایجاد درآمد می‌کرد که به دلیل نبود اعتبار مشخص قابل برنامه ریزی نبود و اکنون نیز در ردیف‌های متفرقه دارای اعتبار مشخص شده‌اند که از نقاط قوت لایحه بودجه است.

jafar180این نماینده گفت: در لایحه بودجه برای حضور موفق در بازی‌های آسیایی و سایر مسابقات جهانی، اعتبارات بالایی مشخص شده‌ که از نقاط قوت بودجه است. پژوهشکده تربیت بدنی و ورزش وزرات علوم و تحقیقات و فناوری دارای ردیف اعتبار مشخص است که اعتبارات آن نیز افزایش داده شده است. در مجموع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مرتبط با تربیت بدنی کاهش یافته و مغایر با ماده ۱۳ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر توسعه زیرساخت‌های ورزشی است که می‌توان این موضوع را از نقاط ضعف بودجه دانست. با این کار بسیاری از پروژه‌های ورزشی کشور بلاتکلیف می‌ماند که البته تنها مختص به حوزه ورزش نیست.

این گزارش در ادامه آورده است، در کل لایحه بودجه ۹۳ در قالب بندهایی ‌مشابه با دستگاه‌های فرهنگی تسهیلاتی برای ‌رفع مشکلات پیش بینی شده، ‌از جمله اجاره اماکن ورزشی و جذب خیرین برای تأمین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی. با توجه با ماده ۴۵ قانون برنامه پنجم توسعه، همه دستگاه‌های مرتبط با جوانان باید بخشی از اعتبارات خود را صرف جوانان کنند که در این زمینه با معاونت راهبردی ریاست جمهوری مبادرت به تنظیم توافقنامه می‌کنند. در این زمینه دستگاه‌هایی مانند سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما برنامه ساماندهی امور جوانان منظور نشده تا امکان اجرای قانون بیشتر فراهم شود که از نقاط ضعف بودجه است.

برای برخی از احکام ناشی از اقدامات دستگاه‌ها در زمینه جلوگیری از قلع و قمع زمین‌های ورزشی در ردیف‌های متفرقه اعتباراتی تعیین شده که البته با وزارت آموزش و پرورش به صورت اشتراکی است که از نکات مثبت برای رفع این معضل است.

وی افزود: آنچه در فصل تربیت بدنی بودجه ۹۳ مورد توجه قرار می‌گیرد، هدف‌گذاری بودجه در جهت سازگار شدن احکام بودجه با قانون برنامه پنجم توسعه و تقویت ورزش قهرمانی، همگانی و زیرساخت‌های ورزشی است./تابناک

Share