توصیه های ایمنی به منظور پیشگیری از وقوع گاز گرفتگی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مرگ خاموش اصطلاحی است که در صورت افزایش تدریجی گاز منوکسیدکربن(co) ،که بسیار خطرناک و بیش­تر به واسطه­ ی نداشتن بو و رنگ مورد توجه قرار نمی­ گیرد، میل ترکیبی منوکسیدکربن با هموگلوبین خون ۲۰۰ بار بیش­تراز میل ترکیبی اکسیژن با هموگلوبین می­ باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مرگ خاموش اصطلاحی است که در صورت افزایش تدریجی گاز منوکسیدکربن(co) ،که بسیار خطرناک و بیش­تر به واسطه­ ی نداشتن بو و رنگ مورد توجه قرار نمی­ گیرد، میل ترکیبی منوکسیدکربن با هموگلوبین خون ۲۰۰ بار بیش­تراز میل ترکیبی اکسیژن با هموگلوبین می­ باشد و بدین جهت شخصی که در معرض این گاز در محیط­ های بسته قرار می­گیرد، به علت نرسیدن اکسیژن به سلول­ های بدنش دچار ضعف سیستم تنفسی و کاهش توان عضلانی می ­شود در این وضعیت مسموم شدگان هنوز هوشیاری خود را از دست نداده ­اند وبه قصد ترک محیط آلوده از جا برمی خیزند اما قادر به ­انجام این عمل نمی ­شوند و در انتها با کاهش هوشیاری، به علت خفگی مرگ فرا می­ رسد.

انتشار گاز سمی منوکسیدکربن در محیط­های بسته هرساله مرگ خاموش عده ­ای از انسان­ها، به­ خصوص هم­وطنان ما را رقم می­زند، از این­رو سازمان­ های متولی امداد و نجات هشدارهای لازم وتوصیه­ های ایمنی را از طریق رسانه­ های ارتباط حمعی به شهروندان اطلاع رسانی می­ کنند. دراین راستا توجه و تامل دقیق به هشدارهای ایمنی کارشناسان خواهد توانست از بروز چنین حوادثی ممانعت به­ عمل آورد.

توصیه های ایمنی:

۱- از وسایل گرمازای استاندارد استفاده کنید.

۲- نقص فنی در منابع حرارتی، موجب تولید گازهای سمی و کشنده می ­شود.

۳- قبل از روشن کردن وسایل حرارتی، دودکش آن­ها را بازدید و از باز و سالم بودن مسیر مطمئن شوید.

۴- برای اطلاع از نشت گاز منوکسیدکربن از دستگاه هشدار دهنده ­ی گاز( (co بهره­ مند شوید.

۵- استفاده ­ی مشترک دو وسیله­ ی گرما­زا از یک دودکش بسیار خطرناک بوده و توجه به داغ بودن دودکش بهترین راه آزمایش سلامت آن است.

۶- دودکش باید تا حد امکان مستقیم کشیده شود، دارای کلاهک مخصوص باشد،کلاهک آن حداقل یک متر از بلندترین نقطه ­ی ساختمان بالاتر باشد.

۷- از ب­کار بردن وسایل حرارتی بدون دودکش در محیط­ های بسته خودداری شود.

۸- پرندگان با لانه­ گزینی در داخل دودکش باعث مسدود شدن مسیر دودکش ­ها و در نهایت سرایت دود و گازهای سمی آن به داخل ساختمان و مرگ سکنه می­ شوند.

۹- پنجره یا درِ نیمه باز به تهویه­ ی هوا بسیار کمک می ­کند.

۱۰-رنگ شعله­ ی روشن در بخاری­ ها وآبگرمکن­ ها باید کاملاً آبی باشد، در غیر این­ صورت دستگاه، نقص فنی دارد.
874index

Share