تعهد کردیم ۹۵ درصد فعالیت های هسته‌ای را کنار بگذاریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موارد گام میانی در مقدمه مطرح شده است، خاطرنشان کرد: در گام نخست تعهد کردیم ۹۵ درصد فعالیت‌های هسته‌ای را کنار بگذاریم و این گام در مدت شش ماه بلافاصله قابل تمدید است،

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سید محمود نبویان ظهر امروز در بررسی آخرین تحولات مذاکراتی هسته‌ای ایران، در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اظهار کرد: انقلاب اسلامی با شعار استقلال، آزادی و جمnabavianهوری اسلامی شروع و اسلام و جمهوریت و دخیل بودن مردم در سرنوشت تشکیل شد، همچنین حفظ استقلال و عزت مردم پیام این انقلاب بود.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و توافقنامه ژنو، افزود: در این توافقنامه که امضا شد استقلال، عزت و آزادی مردم یک ذره هم رعایت نشده که در پنج بخش مقدمه، گام نخست، گام میانی، گام نهایی و نتیجه نهایی به امضا رسید.

بستر توافقنامه ژنو با سفر رئیس جمهور به نیویورک بسته شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بستر توافقنامه ژنو با سفر رئیس جمهور به نیویورک بسته شد و ملاقات ظریف با وزرای خارجی پنج به اضافه یک زمینه‌سازی برای توافق ایجاد کرد، هدف در این مذاکرات بازی برد – برد بود، یعنی پرونده هسته‌ای از آژانس به شورای امنیت برود و تحریم‌های فوق العاده سنگین که ایران دچار آن است، برداشته شود.

وی تحریم‌ها را به ۲ دسته تحریم بین‌المللی ناشی از قطعنامه شورای امنیت و تحریم یک جانبه آمریکا و چند جانبه اتحادیه اروپا تقسیم و خاطرنشان کرد: تحریم‌های بانکی، نفتی، ۶۰۰ نفر از مسئولان، شرکت‌های هواپیمایی، کشتیرانی و شرکت‌های دولتی ایران به دلیل وجود پرونده ایران در شورای امنیت اعمال شده است.

وابستگی ۴۹ درصدی بودجه ۹۳ به نفت

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه بودجه ۹۳ بیان کرد: لایحه بودجه سال ۹۳ کشور در چند شیفت کاری در کمیسیون تلفیق مجلس در دست بررسی است،امسال ۷۸۰ هزار میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده که از منابع فروش نفت و مالیات‌ها دیده شده است، همچنین بودجه امسال تقریباً ۴۹ درصد به نفت وابسته است.

وی تصریح کرد: در بخش مالیات‌ها دولت قصد دارد با واردات ماشین و افزایش تعرفه ۴۵ درصدی به ۹۰ درصد این بودجه را تاٰمین کند، بخشی دیگر هم از فروش صادرات غیر نفتی تأمین شود، در سال ۹۱ دولت باید روزانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت را  برای تأمین بودجه می‌فروخت، درحالی که آمریکا از تیرماه سال گذشته تاکنون اجازه نداده یک کشتی خارجی هم به اسکله ایران بیاید و یک قطره نفت بخرد، در اواخر دولت احمدی‌نژاد روزانه یک میلیون بشکه نفت فروخته می‌شد که روز به روز در حال توسعه بود و تحریم‌‌ها سبب شد تا کار دست متصدیان بیاید.

تعویض ۲۶۰۰ مدیر در دولت یازدهم

نبویان افزود: دولت یازدهم در مدت پنج تا شش ماه علاوه بر تعویض وزرا، ۲۶۰۰ مدیر را در کشور تغییر داده است و تنها از رستم قاسمی وزیر نفت دولت دهم دعوت کرد تا درباره فروش نفت به دولت کمک کند.

غنی‌سازی مطلق در متن توافقنامه ژنو نیامده است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غنی‌سازی مطلق در متن توافقنامه ژنو سه نیامده است، گفت: در ژنو سه متعهد شدیم غنی‌سازی با موافقت دو طرف انجام شود،‌ برد برای ایران بیرون آمدن پرونده هسته‌ای از شورای امنیت و برگشتن به  آژانس و عادی شدن آن بود و در مرحله دیگر تحریم بانکی و نفتی از کشور برداشته شود.

وی اظهار کرد: در ژنو دو متن توافقنامه تیم مذاکره کننده ایران را متقاعد نکرد و تیم وارد مذاکره با وندی شرمن معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا شد، زمانی که به توافق ۹۰ درصد رسیدند متن دوم تهیه شد که پیش‌نویس متن یک مربوط به اتحادیه اروپا و متن دوم توافق با آمریکایی‌ها بود که توسط ایران موافقت نشد و در متن سوم وزیر امور خارجه فرانسه سه بندی را که از نمایندگان مجلس مخفی مانده است را نپذیرفت.

نبویان با بیان اینکه همه این توافقات محرمانه انجام شده و تیم مذاکره کننده ایران این مفاد را از نمایندگان محرمانه نگه‌داشته است، گفت: در ژنو سه متن توافقنامه باید به سه زبان ترجمه می‌شد و ترجمه وزارت خارجه هم بخشی سانسور شده که متن اصلی از طریق سایت‌های بیگانه تهیه شد.

وی با اشاره به متن توافقنامه ژنو سه، تصریح کرد: در سال ۸۲ همین مسائل پیش آمد و هسته‌ای ایران متوقف شد، قرار بود ایران ضمانت و تضمین بدهد، در توافقنامه ژنو سه واژه‌ها باید کاملا نگرانی آن‌ها را حل کنیم، این توافقنامه در پنج بخش مقدمه، گام نخست، گام میانی، گام نهایی و نتیجه‌نهایی مشخص شد که در مقدمه با یقه‌گیری از ایران شروع شده است.

تعهد کردیم ۹۵ درصد فعالیت های هسته‌ای را کنار بگذاریم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موارد گام میانی در مقدمه مطرح شده است، خاطرنشان کرد: در گام نخست تعهد کردیم ۹۵ درصد فعالیت‌های هسته‌ای را کنار بگذاریم و این گام در مدت شش ماه بلافاصله قابل تمدید است، اینکه تمدید چند بار اجرا می‌شود مشخص نیست و بر اساس این توافقنامه حق اعتراض نداریم.

وی با بیان اینکه آمریکا به گفته خودش با این توافقنامه برای نخستین‌بار امنیت اسرائیل را تأمین کرد، افزود: در گام نخست قبول کردیم که تمام مواد غنی شده ۲۰ درصد باید نابود شود و نیمی از ۲۰ درصد سوخت راکتور تهران نیز به پنج درصد تبدیل شود./تسنیم

Share