ایجاد کریدور ترانزیتی چین، بندراکتائو قزاقستان و منطقه آزاد انزلی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رضا مسرور در دیدار با سفیر چین، با ارائه پیشنهاد ایجاد کریدور جدید ترانزیتی میان ایران و چین از طریق خط ریلی چین به بندر اکتائو قزاقستان و بندرانزلی اظهار داشت: با ایجاد این مسیر ترانزیتی علاوه برکاهش زمان حمل و نقل کالا میان دو کشور نسبت به دیگر مسیرهای موجود، هزینه های مرتبط نیز برای تجار و بازرگانان کاسته می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی، رضا مسرور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل این سازمان در دیدار با سفیر چین، با ارائه پیشنهاد ایجاد کریدور جدید ترانزیتی میان ایران و چین از طریق خط ریلی چین به بندر اکتائو قزاقستان و بندرانزلی اظهار داشت: با ایجاد این مسیر ترانزیتی علاوه برکاهش زمان حمل و نقل کالا میان دو کشور نسبت به دیگر مسیرهای موجود، هزینه های مرتبط نیز برای تجار و بازرگانان کاسته می شود.

chiniوی هدف ازساخت مسیر ریلی قزوین-رشت-انزلی و اتصال استان گیلان به شبکه ریلی کشور را احیای کریدور شمال جنوب، گسترش توانمندیهای ترانزیتی و کاهش هزینه های حمل و نقل کالا از این طریق اعلام و اضافه کرد: بندر درحال احداث کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر می تواند نقش بندر شهید رجایی ایران در خلیج فارس ، را در مبادلات بین المللی ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر، قفقاز و شرق اروپا ایفا نمیاد.

مسرور از سرمایه گذاران چینی برای مشارکت در ساخت بخش های مختلف بندرکاسپین دعوت به عمل آورد و افزود: وجود مزایا و معافیتهای قانونی متعدد، بخصوص در زمینه های مالیاتی،عوارض گمرکی و امکان ثبت شرکت بامالکیت صد درصد خارجی قابلیت و فرصت کم نظیری برای سرمایه گذاری شرکتهای چینی در منطقه آزاد انزلی است.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی اجرای قانون کالای همراه مسافر را موجب رونق تجارت در این منطقه اعلام نمود و گفت: منطقه آزاد انزلی قابلیت تبدیل شدن به نقطه پایلوت سرمایه گذاری چین در شمال ایران و کشورهای اطراف را دارا می باشد و حضور سرمایه گذاران متعدد چینی در این منطقه موید این ظرفیت متمایز است.

گفتنی است سفیر چین و هیأت همراه در جریان این سفراز شرکتهای چینی فعال در محدوده منطقه آزاد انزلی، بندر درحال احداث کاسپین و واحدهای تولیدی شهرکهای صنعتی این منطقه بازدید به عمل آورد.

یو هونگ یانگ، سفیر جمهوری خلق چین در ایران در دیدار با رضا مسرور مدیرعامل این سازمان با بیان اینکه فرصتها و مزیتهای سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی را به سرمایه گذاران چینی معرفی می کنم، اظهار داشت: وجود مزایای قانونی متعدد که تسهیل و تضمین کننده فعالیت سرمایه گذاران خارجی است، جایگاه استراتژیک در کریدور شمال جنوب و نزدیکی به بازارهای مصرف داخلی و بین المللی از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی نسبت به سایر مناطق آزاد ایران است.

وی با اعلام رضایت سرمایه گذاران چینی از حمایتها و خدمات مدیران و پرسنل سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: منطقه آزاد انزلی یکی از بهترین نقاط برای سرمایه گذاری است و امیدوارم با گسترش همکاریها، این منطقه در آینده روابط اقتصادی رو به گسترش دو کشور نقش مهمی داشته باشد.

سفیر چین با استقبال از پیشنهاد مدیرعامل منطقه آزاد انزلی برای ایجاد کریدور ترانزیتی جدید چین-اکتائو قزاقستان و منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: با احیای جاده ابریشم مسیر تجاری آسیا به اروپا کوتاه تر و ارزان تر شده و زمینه گسترش روابط فرهنگی اجتماعی دو کشور نیز فرآهم می آید چراکه نقش ایران در این مسیر ترانزیتی بسیار حائز اهمیت است.

یوهونگ یانگ با بیان اینکه دولت چین از حضور و سرمایه گذاری شرکتهای چینی در حوزه های زیرساختی و اقتصادی ایران حمایت می کند افزود: با احداث خط آهن قزوین -رشت -انزلی که بخشی از آن از سوی شرکتهای چینی درحال ساخت می باشد، منطقه آزاد انزلی در ترانزیت بین المللی نقش بیشتری خواهد داشت.

گفتنی است سفیر چین و هیأت همراه در جریان این سفر از شرکتهای چینی فعال در محدوده منطقه آزاد انزلی، بندر درحال احداث کاسپین و واحدهای تولیدی شهرکهای صنعتی این منطقه بازدید به عمل آورد

سرمایه گذاران و بازرگانان چینی در سه شرکت تولیدی در زمینه های صنعت چاپ، قطعات الکترونیک ضد انفجار و دخانیات، ۲۱ شرکت بازرگانی و بالغ بر ۵۰ غرفه تجاری مشغول به فعالیت هستند.

Share