انتقادات تند کی روش:لیگ بخاطر منافع قلعه‌نویی به تعویق افتاد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سرمربی تیم ملی فوتبال گفت: بر مبنای منافع استقلال، فولاد و سپاهان کار نمی‌کنیم بلکه از منافع ۸۰ میلیون ایرانی صحبت می‌کنیم. کارلوس کی‌روش درباره لغو اردوی تیم ملی در آفریقا گفت: بسیار شفاف می‌گویم که کمپ آفریقا قسمتی از اردوهای مخصوص آماده‌سازی ما برای جام جهانی بود که […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سرمربی تیم ملی فوتبال گفت: بر مبنای منافع استقلال، فولاد و سپاهان کار نمی‌کنیم بلکه از منافع ۸۰ میلیون ایرانی صحبت می‌کنیم.

139208221602094731533513کارلوس کی‌روش درباره لغو اردوی تیم ملی در آفریقا گفت: بسیار شفاف می‌گویم که کمپ آفریقا قسمتی از اردوهای مخصوص آماده‌سازی ما برای جام جهانی بود که بویژه برای بازیکنان لیگ داخلی طراحی شده بود تا توانایی آنها را بیشتر کرده و به سطح توانایی مورد نظر برسیم.

وی افزود: با توجه به تیم همگروه خود در جام جهانی قصد داشتیم در آفریقای جنوبی ۴ دیدار برگزار کنیم تا با بازی‌ تیم‌های آفریقایی آشنا شویم و دلیل دیگر ما برای این برنامه این بود که بنا بر تجربه و عقیده‌ام معتقدم ما به تمرینات آماده‌سازی زیادی نیاز داریم چرا که ایران شرایط توانایی حداقلی برای حضور در جام جهانی را نشان نمی‌دهد و باید سطح تیم خود را بالا ببریم.

سرمربی تیم ملی فوتبال تاکید کرد: بازیکنان نیجریه، آرژانتین و بوسنی به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر دوندگی دارند ضمن آنکه بازیکنان این کشورها که در لیگ اسپانیا، انگلیس، آلمان و ایتالیا حضور دارند میانگین بازی فعال ۶۴ را نشان می‌دهند در حالی که میانگین بازی فعال بازیکنان در آسیا و ایران ۵۰ تا ۵۲ دقیقه است.

کی‌روش خاطرنشان کرد: این موضوع یعنی آنکه بازیکنان تیم‌های حریف ما عادت دارند ۱۲ دقیقه بیشتر بازی کنند ضمن آنکه شرایط تیم‌هایی چون ما در میانگین دوندگی ۷،۸ کیلومتر است. سومین دلیل من برای آماده‌سازی توقعات میلیون‌ها ایرانی است که آن را بر شانه‌هایم احساس می‌کنم. بر مبنای منافع استقلال، فولاد و سپاهان کار نمی‌کنیم بلکه از منافع ۸۰ میلیون ایرانی صحبت می‌کنیم.

وی یادآور شد: برنامه خاصی را به رئیس و هیئت رئیسه فدراسیون و سازمان لیگ ارائه دادم که مورد تایید قرار گرفت.

کی‌روش با اشاره به بازیکنانی که در خارج از کشور بازی می‌کنند گفت:  اگر شما به پیکره اصلی تیم ملی نگاه کنید می‌بینید ۴،۵ بازیکن ما در کشورهای آلمان، انگلیس و هلند بازی می‌کنند که در فضای مناسبی قرار دارند. سایر بازیکنان اصلی ما در ایران حضور داشتند وقتی من دیدم که ۴ بازیکن از ۶ بازیکن اصلی ما که در ایران بازی می‌کردند به خارج از کشور رفته‌اند هیچ عقلانیتی نداشت که این اردو را برگزار کنم.

کی‌روش افزود: اصلا منطقی نیست که اردو را برگزار کنیم وقتی پایه‌های اصلی تیم را در اختیار نداریم. دومین دلیل این بود که کاملا از لحاظ مالی حمایت نشدیم. همیشه اعتقادم این بود که وقتی در جام جهانی با تیم‌های خاص باید بازی کنیم نیاز به برنامه‌ریزی خاص داریم.

وی با بیان اینکه این تصمیم از طرف کفاشیان و هیئت رئیسه گرفته شد، ادامه داد: ما نه حمایت مالی شدیم و نه بازیکنانی که در ایران بازی می‌کردند را در اختیار داشتیم و به همین دلیل بود که پیشنهاد لغو اردوی تیم ملی در آفریقا را دادم. در صحبتی که با کفاشیان و نبی داشتم به این نتیجه رسیدیم که به کارمان ادامه دهیم و توقف نکنیم. البته این موضوع خنده‌دار است ولی شاید مجبور شویم در حیاط خانه‌مان اردو برگزار کنیم.

سرمربی تیم ملی که در برنامه ورزش و مردم حضور یافته بود، عنوان کرد: سوال اصلی من از وزیر ورزش و جوانان که احترام خاصی برای او قائلم و همچنین از کفاشیان و دیگر دست اندرکاران این است که برنامه تیم ملی در جام جهانی چیست؟ آیا قرار است ما برای یک سفر تفریحی – توریستی به برزیل برویم که شانس‌مان را برای موفقیت از بین ببریم و یا از حضور در جام جهانی و فرصتی که به دست آمده استفاده کرده تا شخصیت و پرستیژ داشته باشیم؟

کی‌روش درباره اظهارنظرش مبنی بر اینکه یک گل در جام جهانی بهتر از چند پیروزی در آسیا است و اینکه این اظهارنظر باعث ناراحتی مربیانی چون حسین فرکی شده بود گفت:‌ من می‌خواهم همان صحبتی را که از ابتدا انجام دادم بگویم. آیا برنامه‌ریزی لیگ همان بود که مورد نظر من بوده و موافقش بودم؟ پاسخ این است؛ خیر.

وی در واکنش به پخش عکس‌هایی از بازی ایران و مقابل کره و موفقیت تیم ملی تاکید کرد: معنای این تصاویر چیست، وقتی هیچ‌کس به آن اهمیت نمی‌دهد. ما باید درباره این شرایط توضیح دهیم. وقتی پرچم ایران در آن تصاویر می‌بینم احساس می‌کنم ما به خاطر ۸۰ میلیون ایرانی از این پرچم دفاع کرده‌ایم در حالی که احساسم این است که گویا ما از یک یا دو نفر دفاع کرده‌ایم که تنها به فکر منافع خودشان هستند.

سرمربی تیم ملی فوتبال گفت: این من نبودم که ابتدای لیگ را به تعویق انداختم بلکه به خاطر منافع یک باشگاه و فرد خاص بود که برنامه‌ریزی لیگ کاملا به هم ریخته شد. همه می‌دانند که لیگ به خاطر حفظ منافع فتح‌الله‌زاده و قلعه‌نویی به تعویق افتاد. یعنی همان باشگاهی که اکنون از فشردگی لیگ شکایت می‌کند سبب شد لیگ به تعویق بیفتد پس در اینجا صحبت پیرامون کی‌روش نیست.

کی‌روش یادآور شد: من از رئیس جمهور سابق احمدی‌نژاد و همچنین دکتر روحانی رئیس جمهور جدید و مسئولان و وزیر ورزش شنیده بودم که تیم ملی اولویت اصلی امسال است. این صحبت را من انجام ندادم بلکه در جلسه‌ای شنیدم که در این سال به خاطر جام جهانی تیم ملی اولویت دارد.

وی اضافه کرد: با این حال در ابتدای فصل به خاطر فتح‌الله‌زاده و قلعه‌نویی لیگ به تعویق افتاد و در میانه فصل هم به خاطر باشگاه‌ها فاصله‌ای در لیگ داشتیم. اکنون هم ۵ هفته به خاطر حفظ منافع قلعه‌نویی و کرانچار و بازی آنها در آسیا لیگ تعطیل می‌شود.

کی‌روش با طرح این سوال که چرا هیچ حمایتی از تیم ملی نمی‌شود تصریح کرد: تیم‌های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا منابع مالی برای رزرو هتل و اجرای برنامه‌های خود را دارند اما از تیم ملی هیچ حمایتی نمی‌شود و کاری انجام نشده است. تمامی این افراد از جمله قلعه‌نویی و کرانچار می‌دانند که من موافق این برنامه نبودم و اگر آنها شکایتی دارند باید از سازمان لیگ انجام دهند.

وی اظهار داشت: چالش من برای وزیر ورزش و کفاشیان یک سوال ساده است. آیا شما فکر می‌کنید فیفا دغدغه‌ای برای موفقیت ایران در جام جهانی دارد؟ آیا فکر می‌کنید کشورهایی که نمی‌خواستند ما در جام جهانی حضور داشته باشیم برای موفقیت ما کاری می‌کنند؟

سرمربی تیم ملی فوتبال عنوان کرد: آیا شما از تجارب مربی که بالای ۳۰ سال تجربه بین‌المللی دارد و می‌خواهد از ۸۰ میلیون نفر دفاع کند استفاده می‌کنید یا از دو مربی که به فکر منافع خودشان هستند؟ به آقای کرانچار که درباره قوانین فیفا صحبت کرده شفاف بگویم که قوانین فیفا درباره ملت ایران تعریف شده است. از کرانچار که فوتبال ایران را با فوتبال آلمان مقایسه می‌کند سوال می‌پرسم که کجای دنیا لیگ یک کشور را ۵ هفته به خاطر یک تیم لغو می‌کنند؟

کی‌روش بار دیگر با اشاره به صحبت‌های سرمربی سپاهان افزود:‌ می‌خواهم کرانچار، قلعه‌نویی و هواداران فوتبال بدانند (در این لحظه کی‌روش رو به دوربین تلویزیون تعداد بازی‌های دوستانه تیم ملی کره جنوبی را نشان داد) که  کره جنوبی پس از بازی با ایران ۱۵ بازی دوستانه انجام داده که از این تعداد ۱۰ بازی با تیم‌هایی بوده که در جام جهانی حضور دارند. از کرانچار سوال می‌پرسم که آیا این تعداد بازی‌ دوستانه طبق قوانین فیفا است؟

وی تعداد بازی‌های دوستانه تیم ملی ژاپن را نیز به دوربین تلویزیونی نشان داد و تصریح کرد: مقابل تیم‌هایی بازی کردیم که حتی به جام ملت‌های آسیا هم صعود نکردند. این تیم ملی کی‌روش نیست بلکه متعلق به کل ایران است.

سرمربی تیم ملی فوتبال گفت:‌ سوالم از وزیر ورزش که احترام قلبی برای او قائلم این است که آیا ما باید برنامه مناسب برای تیم ملی جهت حضور مستحکم در جام جهانی داشته باشیم یا برای حفظ منافع دو باشگاه تلاش کنیم؟ ببخشید این جمله را می‌گویم ولی مرده یا زنده این نظر کی‌روش است و تا زمانی که کفاشیان به من بگوید برو و من را بیرون بیندازد، برای حفظ منافع تیم ملی و ۸۰ میلیون نفر می‌جنگم (در این لحظه افراد حاضر در استودیو برنامه ورزش و مردم برای کی‌روش دست زدند).

کی‌روش خاطرنشان کرد: به صورت واضح بگویم وقتی قلعه‌نویی و کرانچار می‌گویند طبق قوانین فیفا باید عمل کنیم این مسئله خارج از واقعیت است.

وی در مورد اینکه اگر آندرانیک تیموریان و سیدجلال حسینی به قطر نروند و در ایران بمانند آیا باز هم اردوی تیم ملی لغو خواهد شد گفت: زمانی که جباری به لیگ قطر رفت، ما راحت بودیم که بتوانیم راهی برای گنجاندن این بازیکن در اردوهایمان پیدا کنیم اما وقتی کاپیتان اول و دوم تیم ایران را ترک کردند دیگر برای من قابل تحمل نبود.

سرمربی تیم ملی فوتبال یادآور شد: بازیکنی که بیشترین گل‌ها را برای تیم ملی زده و کاندیدای بازیکن سال آسیا بوده ایران را ترک کرد و واقعا آن لحظه مطمئن شدم که اتفاق اشتباهی در حال رخ دادن است. با تمام احترام باید بگویم واقعیت این است که از زمان ورود من لباس تیم ملی را در جایگاه بالاتری قرار داده‌ایم به عنوان تیم اول راهی جام جهانی شدیم و در رنکینگ آسیا که تیم‌هایی چون استرالیا حضور دارند در رده اول قرار داریم.

کی‌روش عنوان کرد: اکنون معتقدم به خاطر ۸۰ میلیون هوادار حق داریم بگوییم این زمان حق ماست. من سعی کردم در تیم ملی نشان دهم که لباس تیم ایران متعلق به هیچ فرد خاصی نیست و هر بازیکن باید با تلاش زیاد به تیم ملی برسد و کسی مالک این لباس مقدس حساب نمی‌شود. بازیکنان همواره باید در خدمت تیم ملی باشند ولی به هیچ عنوان متوجه نمی‌شوم که چرا به تیم ملی صدمه وارد می‌شود.

وی افزود: به خاطر انتظارات ۸۰ میلیون هوادار بسیار شفاف می‌گویم که بر سر عقاید خود هستم. می‌خواهم به فتح‌الله‌زاده، قلعه‌نویی و کرانچار بگویم که این مسئله بناید تبدیل به یک جنگ درونی میان ما شود و نباید ما مقابل ما قرار بگیرد بلکه باید ما در مقابل آنها یعنی رقیبان تیم ملی قرار بگیرد. تا زمانی که کفاشیان به من بگوید برو می‌ایستم و برای اعتقادم می‌جنگم.

سرمربی تیم ملی در مورد حمایت فدراسیون فوتبال گفت:  من هم از کفاشیان حمایت می‌کنم اما نمی‌خواهم دلیل سوء تفاهم‌ها در این کشور باشم. معتقدم نباید درگیری بین خودی‌ها یعنی مربیان و باشگاه‌ها بوجود آید من یک هدف دارم و آن بهترین راه‌حل برای موفقیت تیم ملی فوتبال است اما اگر مسئولان ورزش و فوتبال کشور نظر دیگری در مورد من دارند می‌توانند بنشینم و با آنها صحبت کنم حتی با فتح‌الله‌زاده، قلعه‌نویی و کرانچار.

کی‌روش تصریح کرد: سوال من این است که چرا وقتی هیئت رئیسه کاری را به من می‌سپارد آن کار انجام نمی‌شود؟ چه کسی این مسائل را کنترل می‌کند؟ باز هم تکرار می‌کنم که در این شرایط چرا بازیکنان ما فوتبال ایران را ترک می‌کنند؟ باید قبل از آنکه دیر شود کاری انجام دهیم. ما می‌توانیم با کشتی به برزیل برویم اما وقتی به آنجا برسیم جام جهانی تمام شده است.

وی افزود: چالش من این است که آیا کفاشیان علاقه دارد کار را با من انجام دهد؟ اگر پاسخ مثبت است به من هم بگویند چه کاری باید انجام دهم؟ ما یک هدف را تعیین می‌کنیم سپس کرانچار می‌آید و می‌گوید نه آن را انجام ندهید. من گیج شده‌ام چرا که باید پاسخگوی ۸۰ میلیون ایرانی باشم.

سرمربی تیم ملی اظهار داشت: اگر تاج به حرف‌های من گوش می‌کرد آیا برنامه لیگ ما این اندازه به هم ریخته بود؟ وظیفه من این است که از ۸۰ میلیون هوادار دفاع کنم و باز هم تکرار می‌کنم و اعتقاد دارم که اختلافی بین خود ما وجود ندارد اما متاسفانه به این نتیجه رسیدم که گویا مشکل من هستم. این اندازه در روزنامه‌ها صحبت نکرده و از قوانین فوتبال نگویید؛ قول و وعده هم ندهید چرا که پول و منابع مالی از طرف دولت به سمت باشگاه‌ها هدایت شده است.

کی‌روش گفت: تیم ملی را نباید در این شرایط قرار دارد. امروز ۳۰ ژانویه است و جام جهانی در ژوئن آغاز می‌شود. ۲۱ بازیکن تیم ملی آرژانیتن در لیگ اسپانیا، ایتالیا، انگلیس و‌ آلمان حضور دارند و بازیکنان بوسنی هم در بهترین لیگ‌های اروپایی شرکت دارند.

وی ادامه داد:‌ بار دیگر سوالم از وزیر ورزش و کفاشیان این است که برنامه شما برای آماده‌سازی تیم ملی چیست؟ آیا باید نظرات کرانچار و قلعه‌نویی را دنبال کنید یا تیم ملی؟ در اینجا باید مطلبی را به همکارانم و مربیان حاضر در لیگ بگویم که من هیچ‌گاه نمی‌خواهم آپشن اول و یا آپشن دوم را دنبال کنیم فقط به من بگویید باید چه کاری انجام دهیم؟

سرمربی تیم ملی فوتبال تاکید کرد:‌ سوالم را دوباره تکرار می‌کنم چون همیشه انتقادات به سمت کی‌روش است. من فقط نظرم را می‌گویم چون مسئول ۸۰ میلیون نفر هستم. سوالم را بار دیگر ساده می‌پرسم که جواب شما بله است یا خیر. فقط به این سوال جواب دهید./تسنیم

Share