آمریکا توافق ژنو را به نفع خود تفسیر می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر امروز خارجه کشورمان تصریح کرد که آمریکا توافق ۶ ماهه ژنو را به نفع خود تفسیر و توصیف می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه اختصاصی با شبکه سی‌ان‌اzarif 2ن با تأکید بر تفسیر نادرست دولت آمریکا از امتیازاتی که دولت ایران در توافقنامه هسته‌ای شش ماهه ارائه کرده است گفت: “ما با برچیدن چیزی موافقت نکرده‌ایم.”

ظریف در گفت‌و‌گو با جیم سیتتو، گزارشگر ارشد امنیت ملی سی‌ان‌ان، اعلام کرده که واژه‌های مورد استفاده توسط کاخ سفید برای توصیف توافقنامه متفاوت از آن چیزی است که در متن مورد توافق ایران و دیگر کشورها قید شده است. “تفسیر کاخ سفید امتیازات ارائه شده توسط ایران را کم و تعهدات کشورمان را زیاد جلوه می‌دهد.”

ظریف که برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس به سر می‌برد اعلام کرد که دولت اوباما سعی دارد با لحنی که در پیش گرفته تصویر نادرستی ارائه کند.

وی با درخواست از سیتتو برای مطالعه متن اصلی توافقنامه گفت: “کاخ سفید سعی دارد چنین وانمود کند که این [توافنامه] اساسا به معنای برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران است… اگر شما یک کلمه، تنها یک کلمه، در متن بیابید که حتی شبیه برچیده شدن باشد و یا بتوان از آن تعبیر به برچیده شدن کرد، من اظهارات خودم را پس می‌گیرم.”

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: “ما هیچ سانتریفیوژی را بر نچیده‌ایم، ما هیچ گونه تجهیزاتی را برنچیده‌ایم، ما صرفا اورانیوم بالای ۵ درصد را غنی‌سازی و تولید نمی‌کنیم.”

ظریف به وجود فشار در هر دو طرف اشاره کرد، که شامل فشار‌های کنگره برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران است؛ فشارهایی که تهران هشدار داده می‌تواند هر گونه شانس موفقیت در گفت‌و‌گوها برای نیل به توافقنامه هسته‌ای بلند مدت را تباه سازد.

وی با اشاره به اینکه روز چهارشنبه به مجلس ایران اظهار شده بود تا به سؤالات نمایندگان پاسخ دهد گفت: “همه ما با مشکلات، مخالفت‌ها، نگرانی‌ها و بدگمانی مواجه هستیم.”

وی در پاسخ به سؤالی درباره رابطه‌اش با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، آن را بسیار سخت توصیف کرد زیرا “هر دو ما با باری سنگین به مذاکرات وارد می‌شویم.”
وزیر امور خارجه کشورمان گفت که پیشرفت‌ حاصل شده است اما “هنوز برای سخن گفتن درباره اعتماد زود است.”

وی درباره اقدام بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، برای بازپس‌گیری دعوت از ایران گفت: “ما از نحوه تعامل با ایران راضی نیستیم. این امر اعتبار سازمان ملل یا دفتر دبیر کل را بالا نبرد.”

ظریف اظهار امیدواری کرد که گفت‌و‌گوهای سوریه موفقیت‌آمیز باشند اما از گروه‌های اپوزیسیون سوریه و حامیان آنها که مخالف حضور ایران در گفت‌و‌گوهای ژنو بودند، به دلیل اشاعه تروریسم و سعی برای تحمیل اراده‌شان به مردم سوریه انتقاد کرد.

وی در تشریح حمایت ایران از دولت سوریه گفت: “ایران خود را در موقعیتی یافته که در آن خطر برجسته و بسیار جدی تروریسم، افراطی‌گری و تنش‌های فرقه‌ای از بیرون به سوریه تزریق شده و محیط بسیار خطرناکی را در این کشور پدید آورده است.”

از نظر ظریف، توافق بین سوری‌ها که یک دولت منتخب دموکراتیک را به ثمر خواهد آورد، تنها راه‌حل بحران است. وی این ادعا را که با حضور اسد در قدرت و نامزدی وی امکان برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه وجود نخواهد کرد را رد کرد./تسنیم

Share