نام احمدی نژاد در تحقیقات پلیس ترکیه آمده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا فهیم تستکین ستون نویس و سردبیر بخش اخبار بین الملل روزنامه ترکی «رادیکال» است. وی که مجری برنامه تلویزیونی «دوگو دیوانی» در ای ام سی است، بنیانگذار خبرگزاری فققاز نیز بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا خبرنگار سیاسی «انتخاب»  در تماس با ،  فهیم تستکین ستون نویس و سردبیر بخش اخبار بین الملل روزنامه ترکی «رادیکال»نظر این روزنامه نگار مطلع از اتفاقات اخیر ترکیه را جویا شده است.

ImageThumb2

اهم اظهارات وی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» در پی می آید:

* در ابتدا باید عرض کنم که باوجود آنکه پشت این پرونده انگیزه های سیاسی نفهته است اما باید به آن به عنوان پرونده ای حول محور فساد و رشوه نگاه کرد. اتهامات جدی نسبت به متهمان وجود دارد.  بدین منظور به تحقیقاتی منصفانه و جامع در این مورد نیازمندیم.

* از منظر سیاسی، این جنگ قدرت میان جنبش فتح الله گولن و دولت اردوغان است.. نخست وزیر سعی کرد که تمام مدارس گولن را تعطیل کند. گولن هزاران دوره تحلصیلی در دانشگاه های ترکیه دارد و به همین دلیل در مقابل طرح اردوغان ایستاد.

* گروه گولن به دلیل جهت گیری های اخیر دولت در سیاست خارجی که روابط با واشنگتن را تهدید می کند نگرانند. دولت نیز مدعی است که گولن این عملیات و تحقیقات را به وسیله ای عاملانش در پلیس و دادستانی شروع کرده است.

* به نظرم، هدف نهایی تحقیقات اردوعان است. چراکه نام اردوغان و دو پسرش در پرونده امده است. دولت سعی در توقف پروسه و به حداقل رساندن اسیب ها دارد.

* در حال حاضر داستان ها به شدت تحت فشار دولت هستند. اکنون وضعیتی فوق العاده بر ترکیه حاکم است و دولت این را به عنوان جنگی برای نجات خود تصور می کند.

* دولت در روند تحقیقات رسمی اخلال ایجاد کرده و بسیاری از روسای پلیس را برکنار کرده است.

* در این میان رضا ضراب که با خواننده ترک ازدواج کرده بنابریافنه های پلیس روابط نزدیکی با ایران دارد و پس از ایجاد روابط با وزرا و فرزندانشان، سیستمی در جهت انتقال میلیاردها دلار طراحی کرده است. پدر ضراب با احمدی نژاد ارتباط دارد و او به وزیر سابق اقتصاد برای انتقال طلا به ایران ، حق کمیسیون می داد.

* اصلا مناقشه بر سر انتقال پول به ایران نیست بلکه بحث پرداخت رشوه هنگام انتقال طلا به ایران است.

* نام احمدی نژاد در تحقیقات ذکر شده است. البته اتهامی به او وارد نیست. اما نام زنجانی را من ندیدم و انچه عنوان شده گزرش رسانه ها بوده است.

به زنجانی به عنوان شریک رضا نگریسته می شود و رسما در تحقیقات پلیس نامش نیامده است.

 

Share