نامه محمد‌ شطح به روحانی قبل از ترور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا یک روزنامه آمریکایی مدعی شد که محمد شطح یک هفته قبل از ترور شدن نامه‌ای سرگشاده برای رئیس جمهور کشورمان نوشته و در آن خواستار کمک ایران برای خلع سلاح تنها جنبشی شده که اسرائیل را شکست داد.

تشابه-فی-اغتیال-محمد-شطح-باغتیال-وسام-الحسن-220به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا روزنامه وال‌استریت ژورنال آمریکا مدعی شد، محمد شطح، وزیر سابق دارایی لبنان که روز جمعه ترور شد، یک هفته قبل از کشته شدن نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نوشته است.

در نامه منسوب به وی بر وضع حساس حاکم بر لبنان و منطقه با توجه به بحران سوریه اشاره شده است. شطح در ابتدای نامه خود با تاکید بر نقش راهبردی جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه، انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری را سرآغاز تحولی جدید در روابط خارجی ایران دانسته و در همین خصوص به توافقنامه‌ هسته‌ای ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ اشاره کرده است.
اما شطح در ادامه مدعی دخالت ایران در امور لبنان شده و خواستار خلع سلاح حزب الله، تنها نیرویی شده است که در عمل استقلال لبنان را در برابر اشغالگری های اسرائیل تضمین کرده است.

وی در حالی مدعی دخالت حزب الله در مسائل سوریه شده است که جنبش مقاومت اسلامی لبنان آخرین گروهی از این کشور بود که در جنگ سوریه دخالت کرد، پیش از این جریان ۱۴ مارس به رهبری سعد حریری از همان آغاز بحران سوریه حمایت های تسلیحاتی و مالی و سیاسی از شورشیان سوری به عمل آورده بود.

در نامه منسوب به محمد شطح چهار محور به عنوان درخواست وی مطرح شده است،؛

۱- بیانیه تعهد سایر کشورها از جمله ایران به بی طرف نگه‌داشتن لبنان همانطور که در اعلامیه بعبدا آمده است برای لبنانی که خواستار بی طرفی است کافی نیست، بنابرین لازم است سایر کشورها به خواست ملی لبنان احترام بگذارند.

۲- پایان دادن به تمامی مشارکت‌های مسلحانه توسط گروه‌های و احزاب لبنانی از جمله حزب‌الله در جنگ سوریه

۳- ایجاد کنترل موثر توسط ارتش لبنان و نیروهای امنیتی در امتداد مرزهای سوریه تحت حمایت سازمان ملل، در صورت لزم بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل

۴- درخواست از شورای امنیت بر ای برداشتن گام‌های جدی برای اجرای کامل قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت.

قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل که منجر به پایان دادن جنگ ۳۳ روز حزب‌الله و رژیم صهیونیستی شد، خواستار خلع سلاح حزب‌الله شده است اما جنبش مقاومت اسلامی لبنان و رهبری آن بارها اعلام کرده‌اند هیچ کس نمی‌تواند سلاحی که اسرائیل را شکست داده و منجر به آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ شد از حزب‌الله بگیرد.

Share