آیت‌الله هاشمی :دولت موفق شد در مذاکرات هسته‌ای گام اول را درست بردارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنرانی خود در کنگره «حماسه اقتصادی و نقش متخصصان در دولت جمهوری اسلامی ایران»با بیان اینکه “دیپلمات‌های ما نمی‌توانند جزئیات مذاکرات را مطرح کنند”، اظهار کرد: دولت گام اول را در مذاکرات هسته‌ای بسیار خوب برداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه “دیپلمات‌های ما نمی‌توانند جزئیات مذاکرات را مطرح کنند”، اظهار کرد: دولت گام اول را در مذاکرات هسته‌ای بسیار خوب برداشت.

hashemi  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سخنرانی خود در کنگره «حماسه اقتصادی و نقش متخصصان در دولت جمهوری اسلامی ایران» با بیان اینکه “حماسه سیاسی به عهده مردم بود و مردم بسیار خوب آن را خلق کردند”، خاطرنشان کرد: حماسه سیاسی به تصریح رهبری، انتخابات بود. مردم در خلق حماسه سیاسی کوتاه نیامدند و انتخابات جالبی را برگزار کردند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه “کسی در انتخابات گذشته تردیدی نداشت”، تصریح کرد: مردم همچنان نشان دادند که در صحنه هستند.

وی با اشاره به موضوع حماسه اقتصادی، گفت: البته حماسه اقتصادی مثل حماسه سیاسی نیست که در کوتاه‌مدت انجام شود. حماسه اقتصادی یک راه تدریجی است که باید منظم جلو برود، زیرا ابزار، برنامه و انسان‌های شایسته می‌خواهد. خوشبختانه دست ما هم از وجود انسان‌های شایسته خالی نیست. ما امروز مجموعه‌ای از متخصصان در رشته‌های مختلف به اندازه کافی داریم که اگر ابزار و برنامه هم فراهم باشد، باید به خلق حماسه اقتصادی امیدوار باشیم.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه “سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، بر اساس حرکت دانش‌محور بنیان شده است”، افزود: مجلس در این رابطه باید مقررات لازم را فراهم کند و دولت هم باید مدیریت شایسته‌ای داشته باشد.

رییس تشخیص مجمع مصلحت نظام با اشاره به اینکه “تحریم‌ها و مدیریت‌های نامناسب، مشکل اصلی برای تحقق حماسه اقتصادی است”، خاطرنشان کرد: دولت موفق شد در مذاکرات هسته‌ای گام اول را درست بردارد؛ اگرچه انتقاداتی هم نسبت به دولت وجود دارد و نمی‌توان گفت چرا عده‌ای انتقاد می‌کنند، ولی باید دانست که گام اول، گام کوچکی نیست، زیرا طرف مقابل ما قدرت‌های اول جهان هستند و تحریم‌ها هم ناشی از تصویب شورای امنیت است.

وی با اشاره به اینکه “مواجهه با ۱+۵ باید توسط یک دولت انجام شود”، تاکید کرد: این مذاکرات سخت، فنی، پیچیده و چندوجهی است که مذاکره‌کنندگان باید احساس پشت‌گرمی کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین افزود: مجلس سنا به دنبال تصویب تحریم‌های جدیدی بود که کاخ سفید در مقابل آن ایستاد، زیرا آنها فهمیدند که تحریم ایران به نفع اقتصاد و امنیت جهان نیست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود ناامنی‌ها و خشونت‌ها در منطقه خاورمیانه نیز گفت: ایران در منطقه، یک وزنه بزرگ است و اگر دنیا اجازه دهد، ایران می‌تواند نقطه قابل اعتمادی برای حفظ منطقه باشد.

آیت‌الله هاشمی در ادامه به مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ اشاره کرد و افزود: ما در این مذاکرات امتیازی نداده‌ایم. البته اسرائیل به آمریکا می‌گوید که ایران همه کشورهای ۱+۵ را دست انداخته است. ما امیدواریم در ادامه، غرب از خود بی‌اعتمادی نشان ندهد زیرا اگر غربی‌ها حسن‌نیت نشان دهند و بخواهند مسئولانه مساله هسته‌ای حل شود، زمان زیادی نیاز نیست.

وی افزود: آنها به ما می‌گویند که به ما اعتماد ندارند، در حالی که رهبر ما فتوا داده است که ما به دنبال ساخت بمب هسته‌ای نیستیم. آنها از ما شفاف‌سازی می‌خواهند که ما در این راستا هم عمل کرده‌ایم. ما اجازه بازدید از مکان‌های مورد نیاز آژانس را داده‌ایم اما آنها باید بدانند اگر هدفشان باج‌خواهی است، به هدف خود نخواهند رسید.

رییس تشخیص مجمع مصلحت نظام در ادامه یادآور شد: در این مدت شش ماهه، آنها به دنبال سنجش اعتماد هستند. ما هم به دنبال سنجش اعتماد آنها هستیم. ما اگر ببینیم آنها نسبت تعهدات خود کوتاهی می‌کنند، به آنها اعتماد پیدا نمی‌کنیم. ما نیاز نداریم چیزی را مخفی کنیم و من مطمئنم دولت و رهبری از اعتمادسازی ابایی ندارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین اضافه کرد: مدیران لایق و متخصصان ارزشمند می‌توانند حماسه اقتصادی را خلق کنند. معتقدم که مسئولیت متخصصان بسیار سنگین است و البته قبول دارم بودجه، میدان را برای متخصصان باز نمی‌کند. اکنون بانک‌ها در شرایطی نیستند که از پروژه‌ها به خوبی حمایت کنند و دست ما هم از منابع مالی دنیا کوتاه است.

رییس تشخیص مجمع مصلحت نظام افزود: با این وجود، دولت به دنبال حل این مشکلات است. ما باید از دولت حمایت کنیم تا به این وسیله عقب‌ماندگی از سند چشم‌انداز ۲۰ ساله را جبران کنیم، زیرا در سال‌های گذشته از این برنامه عقب افتاده‌ایم./خبرآنلاین

Share