توافق نهایی عراقچی و اشمید/طرح سناتورها جامعه جهانی را دچار تفرقه کرده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا درحالی که نمایندگان ایران و ۵+۱ شب گذشته در وین به توافق در زمینه رفع اختلافات رسیدند برخی سناتورهای حامی رژیم صهیونیستی سعی می​کنند توافق ژنو اجرایی نشود. سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام خبر پایان مذاکرات ژنو اعلام کرد که درباره مسائل باقی‌مانده به توافق […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا درحالی که نمایندگان ایران و ۵+۱ شب گذشته در وین به توافق در زمینه رفع اختلافات رسیدند برخی سناتورهای حامی رژیم صهیونیستی سعی می​کنند توافق ژنو اجرایی نشود.

eragh-eshmitسیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام خبر پایان مذاکرات ژنو اعلام کرد که درباره مسائل باقی‌مانده به توافق رسیدیم.

مذاکره کننده ارشد کشورمان با اعلام اینکه هیچ اختلاف نظری بین ایران و گروه ۱+۵ باقی نمانده است، گفت که تأیید نهایی منوط به تصمیم پایتخت‌ها است.

 وی در ادامه افزود که بیانیه‌ای طی روزهای آتی در صورت موافقت رسمی همه طرفین با متن آن منتشر خواهد شد.

 آنگونه که تسنیم گزارش کرده ; سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، سازمان مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که زیر نظر کاترین اشتون فعالیت دارد نیز در صفحه توئیتری خود اعلام کرد که سید عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران، و هلگا اشمیت،‌ معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشرفت بسیار خوبی در باره تمام مسال مربوط به برنامه مشترک اقدام داشته‌اند.

 این سازمان همچینن همچنین اعلام کرد که نتایج حاصله هم‌اکنون در سطح سیاسی در پایتخت کشورهای مربوطه در حال بررسی است.

 پیشتر مایکل مان، سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز دیدار بین عراقچی و اشمیت را با همین جملات توصیف کرد.

 این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا پس از دیدار عراقچی و اشمیت اعلام کرد که گزارش‌های منتشر شده در خصوص حل نهایی مسائل باقی‌مانده مذاکرات کارشناسی ژنو، صحت ندارد.

 جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ اعلام کرد: “مذاکرات هم‌اکنون ادامه دارند.”

 وی افزود: “اینها مذاکرات فنی مشروح هستند، ما پیشرفت خوبی در چند روز گذشته داشته‌ایم. مسائل برجسته‌ای وجود داشته‌اند اما هم اکنون گفتن اینکه همه چیز نهایی شده است صحیح نیست.”

 پنج‌شنبه و جمعه چهار دور گفت‌وگو بین معاون وزیر امور خارجه ایران و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام گرفت.

 در این مذاکرات موضوعات باقی‌مانده درباره نحوه پیاده‌سازی توافقنامه هسته‌ای موقت موسوم به برنامه اقدام مشترک که در ماه نوامبر در ژنو منعقد شد، به‌صورت نهایی مورد بررسی قرار گرفتند.

 در همین حال برخی از سناتورهای آمریکا در تلاش هستند تا طرحی را به تصویب برسانند که بر اساس آن تحریم ها جدیدی علیه ایران وضع شود. این اقدام احتمال شکست در مذاکرات هسته​ای با ایران را بالا می برد. آنگونه که مهر گزارش کرده است، کاخ سفید در واکنش به تلاش سناتورها برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران اعلام کرد که اگر عده‌ای خاص از اعضای کنگره خواهان جنگ هستند بهتر است این مطلب را به اطلاع مردم آمریکا برسانند.

“برنادت میهان” سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با بیان این موضوع در ادامه گفت : اگر برخی از اعضای کنگره می خواهند که ایالات متحده دست به اقدام نظامی بزند، باید در برابر مردم آمریکا این سخن را بگویند. به گفته میهان، طرح سناتورها در تضاد با اقدام مسالمت جویانه دولت برای برطرف کردن نگرانی‌های جامعه جهانی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اظهار داشت طرح پیشنهادی سناتورها جامعه جهانی را دچار تفرقه کرده و باعث می شود ایران نیز موضع سخت تری بگیرد و مذاکرات احتمالا پایان یابد.

برنادت میهان همچنین گفت که اگر اعضای کنگره خواهان جنگ با ایران نیستند، چرا باید از طرحی حمایت کنند که احتمالا راه را بر دیپلماسی می بندد و آمریکا را بر سر دو راهی جنگ یا پذیرش پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران قرار می دهد.

Share