هیات کارشناسی ایران از مذاکرات خارج شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا یک مقام مسئول، ترک کردن مذاکرات کارشناسی با ۱+۵ از سوی هیات ایرانی را ناشی از اقدام آمریکا در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران خواند.

IMG11571853به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا یک مقام مسئول در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ترک کردن مذاکرات کارشناسی از سوی هیات ایرانی در وین به دلیل اقدام آمریکا در تصویب تحریم‌های یک جانبه جدید علیه ایران بوده است.

وی اظهار کرد: مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ به خوبی در وین پیش می‌رفت و دو طرف توانسته بودند به نقاط مشترک خوبی برسند اما با اقدام یک جانبه آمریکا در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران که بر خلاف روح توافق ژنو و حسن نیت دو طرف است، مذاکرات پایان یافت و هیات ایرانی برای برخی مشورت‌ها به تهران بازگشت.

مذاکرات کارشناسی هیات‌های ایران و ۱+۵ که با حضور ناظرانی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در حال انجام بود، پنج شنبه شب و در حالی که قرار بود این مذاکرات امروز جمعه نیز ادامه یابد تحت تاثیر اقدام یک جانبه آمریکا در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران متوقف شد.

ایران و ۱+۵ از ۱۸ آذر ماه مذاکرات کارشناسی در راستای رسیدن به درک مشترک از بندهای توافق ژنو را آغاز کردند که تا پنج شنبه شب به طول انجامید.

بر اساس توافق ژنو در بخش مقدمه‌ی آن آمده است که ۳ کشور اروپایی به اضافه‌ی آمریکا، روسیه و چین و ایران مسئول نهایی کردن و اجرای قدمهای مورد توافق میان مدت و راه حل جامع با حسن نیت خواهند بود.

در بخش دیگری از این توافق آمده است: در دوره‌ی زمانی ۶ ماهه که گام اول قرار است به اجرا درآید همه‌ی اعضا با حسن نیت در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.

از این رو اقدام یک جانبه آمریکا در اجرای تحریم‌های جدی علیه تعدادی از شرکتهای ایرانی خلاف حسن نیت و حفظ فضای سازنده در مذاکرات است.

همچنین این مقام مسئول از احتمال گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه‌ کشورمان با کاترین اشتون در این رابطه خبر داد.

به نظر می‌آید خروج هیات مذاکره کننده ایران از مذاکرات کارشناسی با ۱+۵ اولین واکنش ایران به اقدام آمریکا در اجرای تحریم‌های جدی بوده است.

Share