نامه نماینده سابق شهرستان رشت در مجلس به دکتر روحانی !!+متن نامه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا در این نامه بر لزوم مورد بخشش قرار دادن دو طرف انتخابات ۸۸، آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد تاکید شده و این افراد با توجه به چهره بین المللی خاتمی خواسته‌اند که از وی مصرانه درخواست شود تا در مراسم خاکسپاری ماندلا حضور یابد.

9 eslahtalabبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ” اعتماد ” ۹ شخصیت اصلاح‌طلب در نامه‌یی به رییس‌جمهور خواستار اقدام عاجل دولت در رفع سوءتفاهم‌های باقی مانده از انتخابات ۸۸ شدند.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

حق‌شناسی حکم می‌کند تا به تعبیر متعالی قرآن کریم هر چند با تاخیرسلام‌های گرم خود را به شما منتخب ملت بزرگ ایران و تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی خاصه جناب آقای دکتر ظریف، وزیر امور خارجه ایران و همکاران محترم‌شان ابلاغ نموده و بابت این پیروزی بزرگ به شما و تیم مذاکره‌کننده تبریک عرض نماییم. بی‌شک آنچه حاصل شده، بازتابی از اراده ملت بزرگ ایران و در راستای تمایل و خواست آنان برای تغییر در سیاست‌ها و رویکردهای نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. خواسته‌یی که خود را در دل انتخابات ۲۴ خردادماه نشان داد و شما را که بازتابی از گفتمان اصلاح‌طلبی، اعتدال و خردورزی هستید بر سایر روش‌ها و مرام‌ها ترجیح داد. شیرینی دیگر این موفقیت به انجام تعهد شما با ملت برمی‌گردد که قول داده بودید در ۱۰۰ روز اول کار خود بتوانید گامی بلند به سمت رفع مشکلات عدیده‌یی که به دلیل سوءرفتارها و مدیریت‌های اعمال شده در سال‌های گذشته بر این کشور رفته ‌بردارید.

جناب دکتر روحانی

اینک همه ما، اعم از نخبگان و فعالین در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و دیگر اقشار ملت، بر خود می‌بالیم که در راستای تضمین حقوق ملت ایران و پذیرش قواعد انتخاباتی به این مهم دست یافته‌ایم. هرچه از انتخابات دورتر می‌شویم اهمیت کار ملت بزرگ ایران و تدبیر رهبری نظام و رهبران سیاسی آنان اعم از هاشمی و خاتمی و دیگر بزرگان و فداکاری تاریخی دکتر عارف روشن‌تر می‌شود.

اما این همه ماجرای سیاست در ایران نیست. دوست داریم از این فرصت بهره برده به عنوان دوستان خیرخواه‌تان نکاتی را با شما در میان نهیم. به خوبی می‌دانید که سیاست خارجی در تداوم و در راستای سیاست داخلی است. خود شما به خوبی تبلور انعکاس اقدامات داخلی بر تصمیمات کلان خارجی را شاهد بوده‌اید. اگر نبود انتخاب ملت ایران و حضور باشکوه در پای صندوق‌های رای و مشروعیت گسترده‌یی که به شما به عنوان رییس‌جمهور بخشیدند، هیچگاه قدرت‌های جهانی و بین‌المللی چنین تعامل سازنده‌یی را با شما و دولت منتخب نشان نمی‌دادند. همان‌طور که شاهد بودیم در دولت گذشته، تمامی تلاش‌ها برای نامه‌نگاری‌های کذایی و ابراز علاقه برای نزدیکی به قدرت‌های تاثیرگذار با پاسخ سرد و منفی آنها روبه‌رو شد. لذا نباید فراموش نماییم که منبع و الهام بخش مشروعیت شما و دولت‌تان از کجاست. ملتی به شما رای داده‌اند که خواهان تغییر در تمامی سطوح تصمیم‌گیری‌های داخلی و خارجی بودند. رای مردم نشانگر تمایل آنها به گفتمان اصلاح‌طلبی و اعتدال سیاسی بود. مردم ایران از تحقیر در دو جبهه داخلی و خارجی توامان منزجر بودند. آنها در عرصه خارجی احترام متقابل و در جبهه داخلی احترام به حقوق شهروندی را طلب کرده‌اند. مردم به کسی رای دادند که با شهامت گفت: «من یک حقوقدان هستم.» نیک می‌دانید که مهم‌ترین رسالت حقوقدانان دفاع از حقوق مدنی و اجتماعی مردم است. لذا جا دارد بر این نکته تاکید نماییم که نمی‌توان در عرصه خارجی به انحصار نه گفت اما در منظر داخلی به محدودیت و تضییع حقوق شهروندی رضا داد، یا خود را فارغ از مسوولیت در این باره دانست. ملت بزرگ ایران از شما انتظار دارند ضمن احترام به اولویت‌های کاری خود، به سوگندی که به قانون اساسی خورده‌اید و تعهداتی که به مردم داده‌اید پافشاری کنید.

جناب دکتر روحانی

بزرگ‌ترین حامی و مدافع شما، ملت بزرگ ایران است. لذا با مردم از خواسته‌ها، آرزوها و دغدغه‌ها و البته از موانعی که با آن روبه‌رو هستید سخن بگویید. تجربه دولت اصلاحات می‌تواند راهنمای مناسبی برای دولت شما باشد. مبادا کاری کنیم که مسببان بحران‌های امروز ایران و کسانی که در همه عرصه‌های مختلف کشور را با بن بست روبه‌رو کرده‌اند، فردا در جایگاه مدعی العموم بنشینند. مبادا به گونه‌یی رفتار شود که نیروهای حامی شما و دولت کریمه در استان‌ها احساس غبن و تضییع کنند. نیک می‌دانیم و می‌دانید که قدرت واقعی در نزد مردم است.

جناب آقای رییس‌جمهور

اینک که این نامه را ملاحظه می‌نمایید دنیا در غم از دست دادن یکی از بهترین و بزرگ‌ترین فرزندان خود محزون است. نلسون ماندلا که نامش بزرگی، اعتبار و اعتلا به انسانیت بخشید. انسان آرمانخواهی که سقف رویاهایش برای رهایی بشریت را به کینه‌توزی و انتقام پس از کسب قدرت محدود نساخت. او نشان داد که نمی‌توان فراموش کرد ولی می‌توان بخشید! بسیاری در تاریخ مبارزات سیاسی به زندان رفته یا آسیب دیده‌اند. اما کمتر انسانی را سراغ داریم که بتواند زندانبانان و بانیان ظلم به خویش و ملتش را ببخشاید و بر بستر گذشته خانه‌یی نو بسازد و از همه ظرفیت‌ها برای تعالی کشورش بهره برد. چقدر شایسته است تا جنابعالی از این فرصت بهره برده از جناب سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور پیشین ایران مصرانه درخواست نمایید تا در مراسم به خاکسپاری ایشان حضور یافته و حامل سلام‌های گرم شما و ملت بزرگ ایران برای آفریقا و جامعه جهانی باشد. خاتمی یک چهره بین‌المللی و قابل احترام در جامعه جهانی و مبدع نظریه گفت‌وگوی تمدن‌هاست. حضور ایشان موید دیپلماسی عمومی و عاملی برای ترمیم چهره ایران و انعکاسی از پیامی است که پس از انتخابات به دنیا صادر می‌شود. این حضور مانع بزرگی در برابر سمپاشی‌های تندروهای جنگ‌طلب و رژیم‌های بی‌بنیادی چون اسراییل خواهد بود.

جناب آقای دکتر روحانی

حضور شما در دانشگاه به مناسبت روز دانشجو نشان داد که نسل نواندیش و پیشگام دانشجویان ما با وجود سمپاشی‌های گسترده و تبلیغات یکسویه همچنان با آرمان‌های اعتلا، اعتدال و اصلاحات همراه است. سخنان گرانقدرتان را ارج می‌نهیم و می‌دانیم که با حمایت همه گروه‌های اجتماعی و اصحاب سیاست می‌توانید با کلید معروف خود قفل‌هایی که همچنان بر برخی از امور زده شده باز نمایید. متاسفانه باید تاکید نماییم که نباید از تحرکات نیروها و محافل و ستادهای تولید بحران که در نتیجه انتخابات اخیر منافع خود را از دست رفته می‌بینند غافل شد. آنها علاقه‌مندند تا دولت را با بحران‌های ساختگی درگیر نمایند و در برابر سیاست‌های منطقی دولت تدبیر و امید سنگ‌اندازی کنند. این گروه همچنان دوست دارد تا گوش‌های خود را بسته نگه دارد. همچنان شاهد کج‌سلیقگی‌ها و ناسازگاری های آنان هستیم. اما یادتان باشد، اصرار شما بر خواسته‌های بزرگ ملت ایران خاصه بسط و احیای حقوق شهروندی و تمایلی که در انتخاب شما نشان داده‌اند مهم‌ترین سلاح برای موفقیت‌تان خواهد بود. پس به لطف خداوند و با تکیه بر ملت ایران و بهره‌وری از هوش ذاتی خود بر اهدافی که در انتخابات با مردم در میان نهاده‌اید استوار باشید.

آقای رییس‌جمهور

ایران کشوری است تاریخی با فرهنگی ریشه‌دار و سترگ. مهم‌ترین میراث تاریخ ایران تنها بناها و یادمان‌های تاریخی نیستند، بلکه باارزش‌ترین میراث تاریخ ایران، انسان است. شما رییس‌جمهور کشوری هستید که در تاریخ خود سابقه تدوین نخستین بیانیه حقوق بشر را در سابقه خویش دارد. شما نیز باور دارید که اصحاب فرهنگ و هنر فرهیخته‌ترین بخش و لایه اجتماعی این سرزمین هستند. لذا توجه خاص حضرتعالی و دولت محترم‌تان در حوزه فرهنگ و هنر ضرورتی پایدار است. مطلوب است وزارتخانه‌ها و موسساتی که با مقوله فرهنگ، علم و هنر ارتباط دارند، متعهد به تحقق اهداف و برنامه‌های جنابعالی که مورد پذیرش و حمایت مردم ایران قرار گرفته باشند. سینما، تئاتر، کتاب، روزنامه‌ها و ده‌ها محور و بستر دیگر هنری نیازمند این بذل توجه و پیشبرد سیاست‌های جدید هستند. تنها دولت‌هایی پایدار و در خاطره تاریخی ماندگار هستند که خود را مقید به خدمتگزاری به اصحاب علم و خرد و دانش بدانند.

جناب رییس‌جمهور

در پایان جا دارد تاکید نماییم، حال که به برکت اقدامات مدبرانه رهبری انقلاب و حمایت‌های ایشان و مردم بزرگ، دولت توانست در عرصه خارجی توفیقات بزرگی به دست آورد، مطلوب است که در ارتباط با برخی سوءتفاهم‌های باقی مانده از انتخابات ۸۸ هم اقدامی عاجل صورت پذیرد. بیاییم کاری کنیم که این پیروزی‌ها موجب انسجام در وحدت ملی و تقویت بیش از پیش نظام جمهوری اسلامی شود. در انتخابات ۸۸ بسیاری اشتباه کردند. اما نمی‌خواهیم همچنان در گذشته تنفس نماییم. همان‌گونه که جناب خاتمی فرموده بودند، بهتر است طرفین همدیگر را مورد بخشش قرار دهند تا دست به دست یکدیگر فردای ایران را رقم زنیم. شایسته است که حضرتعالی و شورای عالی امنیت ملی با نگاهی مثبت در تعامل با مقامات عالیرتبه برای آزادی زندانیان سیاسی اقدام نموده تا شیرینی این اتفاقات فرخنده صدچندان شود. در این میان لازم است تا به‌صورت کارآمدی درباره رفع حصر از آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد اقدام شود. ادامه این وضعیت به نفع هیچ‌کس جز تندروهای افراطی که هدفی جز نابودی و هدم کشور ندارند نیست. این روزها تلخی اقدامات تندروها در مسیر مذاکرات هسته‌یی را شاهد بودیم. آتش‌افروزانی که گاه گاهی در خطبه‌های نماز جمعه و دیگر تریبون‌ها یا پخش مستندهایی بی‌محتوا و غیرمنصفانه از رسانه ملی تنها هیزم معرکه‌های جدیدی را فراهم آورده، فرصت آشتی ملی و وحدت عمومی را که خلاف کاسبکاری‌های آنان است به عقب می‌اندازند. در جایی که رهبری عالیقدر نظام از این مذاکرات حمایت می‌کردند، این اقلیت نادان در کنار دولت‌های اسراییل و عربستان و جنگ‌افروزان غربی برای شکست مذاکرات متحد شده بودند؛ اقدامی که با تدبیر و درایت طرفین ناکام ماند.

ابراهیم اصغرزاده، الیاس حضرتی، محمدجواد حق‌شناس، فیاض زاهد، رضا نوروززاده، سعید لیلاز، اسماعیل دوستی، مسعود سلطانی‌فر، نعمت احمدی

 

Share