انحطاط عاقبت دست برداشتن از استکبارستیزی /در دولت اعتدال به ضداعتدال پست داده شده /وابسته کردن ایران به آمریکا خواب و خیالی بیش نیست

به مناسبت روز دانشجو، همایش «خیبر باقی است» با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران، محمد حسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلت نظام و سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مراسم گرامی‌داشت روز دانشجو  توسط بسیج دانشجویی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه تهران به حضور قالیباف ,صفار هرندی و جلیلی  برگزار شد.
*حل مشکل مردم صرفاً در گروی رابطه با آمریکا نیستghalibaf

 محمدباقر قالیباف در ابتدای این مراسم اظهار داشت: ۱۶ آذر یادآور رشادت‌ها و مبارزات ملت ایران است و من توفیق دارم که در این روز در جمع شما دانشجویان باشم.

وی افزود: رژیم ستمشاهی در ۱۶ آذرماه ۳ دانشجوی بیدار و آگاه را در همین دانشگاه قربانی کرد و از همان زمان مرگ بر آمریکا متولد شد و این ماجرا برای او گران تمام شد و تداوم یافت تا وقتی که نسل بیداد و ظلم از بین رود، ادامه دارد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: همه ما در برابر سلطه‌جویی و افزون‌طلبی استبداد داخلی و استکبار جهانی وظایفی برعهده داریم، نهضت‌های اسلامی که در کشور ما پیش‌ آمد مانند ۱۶ آذر، ۱۵ خرداد و ۲۲ بهمن، گویای آن هستند که ملت مسلمان ایران هرگاه امکاناتی فراهم آمده، فریاد آزادیخواهی و عدالت‌طلبی سر دادند.

وی با بیان اینکه این نهضت‌ها اینگونه تشخیص داده بودند که با خودکامگی مستبدان مبارزه کنند و مجهز به علم روز شوند افزود: این نهضت‌ها مبارزه با استکبار و استبداد را در سرلوحه امور خودشان قرار دادند، این حرکت‌های مهم و اساسی تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با مشکلاتی روبرو شد، مانند فقدان چشم‌انداز و برنامه‌های بلند‌مدت و استکبار بر اساس تجربیات خود همیشه هوشمندانه تلاش داشته با بهره‌مندی از این ضعف‌ها، مستقیم یا غیرمستقیم منافع نامشروع خود را دنبال کند و جامعه را از دستیابی به علوم و فنون مختلف محروم می‌کرد.

وی با بیان اینکه استکبار به دنبال این بود تا خودباوری و خویشتن‌داری را در کشور ما به ایجاد برخی مشکلات و دشواری‌ها کاهش ‌دهد ادامه داد: اگر جنبشی و حرکتی پدید می‌آمد، به روش‌های گوناگون آن را منحرف و ناکام می‌کرد و این روش تا امروز هم ادامه دارد.

قالیباف تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی کسی ظهور کرد که از فرمایشات امام علی (ع) تاثیر گرفته بود، امام خمینی (ره) این انقلاب عظیم را هدایت کردند، امام بر اساس هرآنچه که گفته شد و الهام از همان خصوصیات پیامبر‌گونه، راه هرگونه رخنه، سلطه و سازش را بست و ایشان با اتکا به خداوند و پشتوانه ملت و ایجاد نهادهای مردم‌سالار و بهره‌گیری از استوانه‌های عظیم مردمی، ضمن تلاش برای جبران عقب‌ماندگی‌ها، لحظه‌ای از اهداف و آرمان‌های اصیل انقلاب کوتاه نیامد و مبارزه با استکبار را در همه جبهه‌ها تداوم بخشید.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: از فردای ۲۲ بهمن ۵۷، همه قدرت‌ها دست به دست هم داده‌اند تا این نیروی جدید که در قالب اسلام ظهور کرده بود را مهار و کنترل کنند، از تحریم گرفته تا کودتا، ترور، جنگ تحمیلی، بمباران شیمیایی و تلاش‌های مختلف برای جلوگیری از موفق شدن یک الگوی مستقل.

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: بعد از بیداری اسلامی و سقوط دولت مستبد مصر، جمعی از روشنفکران مصر به ایران آمدند و وقتی وارد کشور شدند و شهر و پیشرفت‌ها را دیدند، متحیر شدند، می‌گفتند مگر می‌شود بدون تکیه بر غرب و شرق یک نظام مستقل پیشرفت کند.

وی با بیان اینکه دشمنان و استکبار جهانی می‌ترسد که نظام اسلامی بتواند یک نظام دور از جامعه استکبار و کارآمد تشکیل شود، تصریح کرد: همه از حرکت انقلاب اسلامی ایران درس گرفته‌اند و امروز ایران به کانون جوشان حمایت از مستضعفین و آزادیخواهی تبدیل شده است، امروز ایران به منادی آزادی و استقلال‌طلبی در جهان مبدل شده است.

شهردار تهران تاکید کرد: فرهنگ جهادی از باورها و آموزه‌های تجربه شده و محک خورده در طول مبارزات ایجاد شده است، ما با بی‌تفاوت‌ها و سازش، کاری نداریم چون انقلاب اسلامی ایران ذاتا با این دو موضوع (سازش و بی‌تفاوتی) هیچ نسبتی ندارد و تا زمانی که باطل هست، مبارزه هست، در عصر ما که باطل به شکل استکبار بروز و ظهور یافته، مبارزه با آن وظیفه‌ای حق‌طلبانه است.

قالیباف در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: مبارزه شامل طیفی از مذاکره، رقابت و مقابله مستقیم را در بر می‌گیرد، مبارزه صرفا تخاصم نیست، انقلاب به تناسب هر شرایطی، هوشمندانه شیوه مناسبی از مبارزه را انتخاب می‌کند و باید بدانیم همه نگرانی رژیم صهیونیستی از کشورهای عرب نیست بلکه از روحیه مبارزه‌طلبی است.

شهردار تهران همچنین یادآور شد: وظیفه ما به عنوان یک مسلمان این است که وقتی صدای مظلومی را شنیدیم، کمک کنیم و باید بدانیم روح انقلاب اسلامی نیز این چنین اقتضاء می‌کند.

قالیباف با تاکید بر اینکه مبارزه و مجاهدت و کمک به مظلوم در مسیر سنت‌های الهی تاریخ‌ مصرف و کهنگی ندارد، توضیح داد: تا زمانی که اسلام، انسانیت و آزادگی هست، مبارزه، ایثار، گذشت و عقلانیت نیز هست، اکنون که کشور با تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای روبروست، باید توجه کنیم در مبارزه‌ای قرار گرفتیم که نباید در تخاصم جاهلانه و سازش منفعلانه درآییم، نرمش قهرمانانه در این راهبرد جایگاهی ندارد، در این موقعیت باید بیندیشیم که وظیفه ما چیست؟

وی با تاکید بر اینکه دانشجویان نقش بیدار‌گرایانه خود را در انقلاب ایفا کردند، تصریح کرد: دانشجو در راه پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی همواره همراه بوده است، دانشجوی بسیجی به دلیل مسئولیت برجسته از آگاهی باید بیش از گذشته ارزش‌ها را بشناسد تا از ثمرات چند قرن مبارزات ضد استبدادی به خوبی مراقبت کند.

قالیباف در ادامه سخنانش با بیان اینکه اگر دانشجویان از مبارزه‌ستیزی کوتاه آیند، سرآغاز انحطاط جامعه است، به شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» که در ایام فتنه سال ۸۸ از سوی برخی افراد تکرار می‌شد اشاره کرد و متذکر شد: این شعار، یک شعار ضدانقلابی و دوری از مبارزه است.

این سخنان قالیباف با تشویق مکرر حضار و دانشجویان و همچنین شعار «مرگ بر فتنه‌گر» آنان مواجه شد.

شهردار تهران بر همین اساس یادآور شد: اگر انسان آزادیخواهی و روحیه مبارزه، استکبار‌ستیزی، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم را داشته باشد و یا حتی به فکر کشور و امنیت کشور باشد، می‌داند که مبارزه در جنوب لبنان و مبارزه در غزه یعنی دفاع از امنیت ملی کشور.

به گزارش فارس، این جمله قالیباف نیز با تکبیر دانشجویان روبرو شد.

وی با تاکید بر اینکه شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» یعنی فاصله گرفتن از آزادگی، مبارزه، انسانیت و استکبار‌ستیزی، گفت: ایران مستقل و سربلند محصول دانشگاه مستقل و سربلند است، آنها که سکوت دانشگاه را می‌خواهند، هم با دانشگاه و هم با انقلاب بیگانه‌اند.

شهردار تهران در بخش پایانی سخنانش متذکر شد: وظیفه امروز دانشجوی بیدار و انقلابی، رصد و مراقبت اندیشه‌ها، جهت‌ها و هدف‌هاست تا از انحراف در معنا، جهت‌ها و مقاصد پیشگیری شود.

قالیباف در پایان گفت: باید اثبات کنیم که کارآمدی نظام و حل مشکل مردم صرفا در گرو رابطه و دوستی با آمریکا و دور شدن از آرمان‌ها و ارزش‌ها نیست، می‌توان هم انقلابی و هم ارزشی بود و هم با کارآمدی، مشکلات کشور را حل کرد.

این جمله پایانی شهردار تهران نیز باز هم با تشویق مکرر دانشجویان حاضر در این مراسم مواجه شد.

*هیچ آزادی بالاتر از رهایی شعار اعتدال از حصار افراطیون نیست safar

در ادامه این مراسم محمدحسین صفارهرندی پیرامون جنبش دانشجویی به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: روحیه انقلابی شما دانشجویان و شور توام با شعورتان می‌داند که هر زمان باید چه کند و چه موضعی بگیرد. شما دانشجویان برای کسانی که از مسیر حق دور شده‌اند دعا کنید که خدا آنان را هدایت کند.

وی با اشاره به وقایع ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت سه تن از دانشجویان دانشگاه آزاد گفت:  ۲۵ سال بود که دانشجویان سر یک قراری در روز ۱۶ آذر گرد هم می‌آمدند تا ثابت کنند آن چیزی که دولت آمریکا و رژیم وابسته به آن در نظر دارد از جمله وابسته کردن ایران به آمریکا خواب و خیالی بیش نیست.

صفار هرندی تاکید کرد: این حرکت ۲۵ ساله دانشجویان به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد و بعد از آن شاهدیم که دانشجویان مسلمان پیرو خط امام جاسوس‌خانه آمریکا را تسخیر انقلابی کردند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تسخیر سفارت آمریکا ایران منهای آمریکا باورمند کرد، گفت: بر همین اساس ۱۶ آذرهای بعدی را سر قرار حاضر می‌شویم نه اینکه ایران از وابستگی به آمریکا نجات پیدا کند بلکه جهان بدون سلطه آمریکا را تجربه کنیم. خیلی‌ها پای این قرار آمدند.

وی افزود: من از واقعیت‌هایی می‌خواهم بگویم که کسان دیگر آن را نگفتند همه بدانند که سقوط سفارت آمریکا مورد حمایت همه دانشجویان قرار گرفت حتی جریانات وابسته به مارکسیست و لیبرال و غیره نیز این روز ملی را جشن می‌گرفتند.

صفار هرندی با انتقاد از کسانی که تسخیر سفارت آمریکا را نامبارک می‌دانند،‌ گفت: کسانی که می‌گویند با تسخیر سفارت آمریکا راه ایران منحرف شد و نگون بختی سراغ ما آمد باید جواب دهم که چرا در همان زمان اعلامیه همراهی با تسخیر را صادر کردند و حال چطور از آن ماجرا ابراز ندامت می‌کنند.

وی تاکید کرد: ‌مشکل آنجاست که افرادی سر قرار حاضر شدند اما هدف شان چیزی دیگری بود. هدف‌شان پیدا کردن تشخص بود. برای مثال یکی از سرکردگان امروز منافقین در آن زمان التماس می‌کرد وارد لانه جاسوسی شود و عکس یادگاری بگیرد.

صفار هرندی با تاکید بر اینکه افرادی استاد تغییر ارزش‌ها هستند، اظهار داشت: این افراد در مرحله جابجایی ارزش‌ها فعال شدند و دستگاه جریان سازی‌شان را روشن کردند. عده‌ای در تخطئه تسخیر سفارت سخن می‌گویند که خود دخیل در آن ماجرا بودند.

وی افزود:‌ همین جماعتی که استاد تغییر ارزش‌ها بودند سال‌های متمادی آدرس شوروی سوسیالیستی را می‌دادند و زمانی که شوروی سقوط کرد، آنچنان تغییر هویت دادند که از مواجب بگیران غرب شدند.

صفار هرندی در ادامه سخنان خود در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: بعضی از افراد که به مجلس سوم راه یافتند تلاش کردند روزی را به نام مرگ بر آمریکا و مبارزه با استکبار ثبت کنند حال وقتی رد آنها را دنبال می‌کنید در سال ۸۸ به جای شعار مرگ بر آمریکا، مرگ بر روسیه می‌گفتند.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: آن استادی که توانست بعد از انقلاب هویتی پیدا کند کارش به جایی رسیده از مصدق عبور می‌کند و به رضا شاه می‌رسد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به شعار دانشجویان اوایل انقلاب که جهان بدون توسعه آمریکا را می‌خواستند، خاطرنشان کرد: عده‌ای این شعار جهان بدون سلطه آمریکا آرمان خوبی می‌دانستند اما اعتقاد داشتند اجرای آن کار آسانی نیست. درحالی که امروز نشانه‌های فروپاشی سلطه آمریکا را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه ۳۵ سال از تشکیل حکومت مردمی جمهوری اسلامی می‌گذرد،‌گفت: ۳۵ سال است که ما حکومتی را بر مبنای آراء حکومت و نه دیکتاتوری و کودتا تشکیل دادیم و هنوز نیز آراء ملت کارساز است. نشانه آن نیز متفاوت بودن دولت‌ها در هر ۸ سال است. این را هم باید بگویم عده‌ای دم از دموکراسی می‌زنند اما وقتی زمان رای‌گیری می‌شود حرف از کیفیت می‌زنند و رای مردم شهرستان را نمی‌بینند.

صفار هرندی همچنین پیرامون انتخابات سال ۹۲ نیز گفت: بعد از انتخابات دانشجویانی به من می‌گویند که این ناجوانمردی دل ما را می‌سوزاند. این موضوع که ما در سال ۸۸ انتخاباتی را برگزار کردیم و فردی رای آورد و آمدیم جشنی بگیریم اما عده‌ای فتنه‌گر آن حوادث را به وجود آوردند. حال در این انتخابات ما این اختلاف کم آرا را پذیرفتیم. در حالی که آنان ۱۱ میلیون اختلاف رای را ندیدند.

وی در واکنش به شعار دانشجویان که مرگ بر آمریکا سر می‌دادند، گفت: این شعار جوانان ما در واکنش به شعار عده‌ای که در مکان‌های مختلف و در مقابل رئیس‌جمهور مطرح می‌کنند و آزادی زندانیان سیاسی و محصور را طلب می‌کنند این عده قلیل باید بدانند تکلیف این موضوعات را یک نظام تعیین می‌کنند و این موضوعات بچه بازی نیست.

صفار هرندی با مورد احترام شمردن آزادی خاطرنشان کرد: آزادی که یک عده‌ای در هر جایی شعار آن را می‌دهند قطعا مورد احترام ماست. ولی قبل از هر چیز باید به رئیس‌جمهور بگوییم هیچ آزادی بالاتر از این نیست که شما از حصار شعارهای افراطیون شعار اعتدال خود را آزاد کنیم.

وی در ادامه خطاب به رئیس‌جمهور گفت: شما که شعار اعتدال می‌دهید چرا در چینش نیرو جایگاه‌ها را به کسانی دادید که ضداعتدالند. این حرف‌ها از کینه‌جویی نیست بلکه از سر همراهی کردن دولت است.

صفار هرندی با اشاره به روند رو به رشد پیشرفت علمی کشور گفت: دشمنان ما نگران به وجود آمدن غول صنعتی در ایران هستند حال عده‌ای در داخل قبول ندارند که ما در حوزه علم پیشرفت کرده‌ایم.

عضو تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد :‌انقلاب ما پایه‌گذار حکومتی تاسیسی بود که برگرفته از شرق و غرب نبود و ۳۵ سال است که دوام آورده و در کنار آن قدرتمندتر شده است. از دیگر آزادیخواهان عالم نیز به سراغ آن می‌آیند.

صفار هرندی پیرامون شعله‌ور شدن جبهه مقاومت در منطقه گفت: اگر ما مشاهده می‌کنیم شعله‌های مقاومت در اطراف ما زبانه می‌کشد بدین خاطر است که معلم آن انقلاب اسلامی بوده است و حال به برکت این نیروهای همسو یک جبهه مقاومت شکل گرفته که توانسته در مقابل جبهه استکبار بایستد.

وی با ام‌القرا خواندن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: اگر ما می‌خواهیم ام‌القرای جهان اسلام باشیم باید خودمان در راس مقاومت باشیم و خط مقاومت و ایستادگی را دنبال کنیم.

صفار هرندی با بیان اینکه امام (ره) به دنبال جمع کردن نیروهای انقلاب و اسلام بود،‌گفت: ما باید تفاوت قشرهای مختلف موجود را بپذیریم. فرض بر این است که گروه‌ها با نگاه‌های متفاوت در بسیج بزرگ ملی و اعتقادی حضور داشته باشند. بر همین اساس امام حضور مجمع روحانیون را در کنار جامعه روحانیت به رسمیت پذیرفت اما خوب شد که امام نبودند تا ببینند همین افراد چشمان خود را بر روی پاره شدن عکس ایشان بستند. ما معتقدیم که باید همه پای امام و انقلاب بایستیم نه اینکه با جماعتی که مخالف با اصل ولایت فقیه است، همراهی کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنده به شما دانشجویان می‌گویم که لااقل شما که پیرو خط امام و رهبری هستید در بین خودتان چند دستگی ایجاد نکنید.

*ولایت فقیه و اسلامیت نظام مانع وتوی رای مردم در سال ۸۸ شدjalili

در پایان همایش «خیبر باقی است» نیز سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی پیرامون روز دانشجو و مسائل روز کشور به سخنرانی پرداخت و خاطرنشان کرد: برایم جای خوشحالی است که در ۱۶ آذر در جمع دانشجویان انقلابی حضور یافتم. ۱۶ آذر بیانگر ۶۰ سال آزادیخواهی یک ملت است، ۱۶ آذر بیانگر ۶۰ سال پیشتازی یک ملت برای آزادی است. آنهم با یک نگاه و افق درازمدت و جامع.

وی افزود:‌ ۱۶ آذر، ۶۰ سال فهم صحیح یک ملت از موانع آزادی را نشان می‌دهد، ۱۶ آذر، ۶۰ سال حق طلبی یک ملت و مقابله با زیاده خواهی‌هاست. ۱۶ آذر نشان می‌دهد ۶۰ سال ایستادگی نه تنها در برابر زور بلکه در برابر تزویر بوده است. ۱۶ آذر، ۶۰ سال ایستادگی در برابر زور و درک صحیح از تزویر دشمن است، اگر تزویر دشمن را نشناسیم دشمن در هزینه‌ای که برای اعمال زور خواهد پرداخت، این هزینه کاهش خواهد یافت، شما نمی‌توانیم به راحتی و خوبی مبارزه کنید مگر زمانی که درک صحیحی از واقعیت صحنه داشته باشید.

جلیلی با اشاره به مختصاتی که ۱۶ آذر اتفاق افتاد، گفت: ۱۶ آذر، ۸ سال بعد از جنگ جهانی دوم رخ داد، آن زمان چند قدرت با اتکا به زور، مناسباتی را برای جهان تعریف و انحصاراتی را برای خودشان ایجاد کردند، بعد از جنگ جهانی دوم افراد آمدند و به شهروند درجه یک و دو تقسیم کردند، برای برخی قدرت‌ها امتیازاتی در نظر گرفتند که یکی از آنها حق وتو بود، گفتند کسانی که قدرت دارند باید بتوانند متمایز شوند و بدین شکل، انحصارات ایجاد شد. انحصاراتی که منافع آنان را تامین کرده بود، اگر سایرین می‌خواستند پیشرفت کند باید پیشرفت آنان به گونه‌ای بود که منافع آنان تحت‌الشعاع قرار نمی‌گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد:‌ از نظر آنان حق دیگران زمانی است که رضایت و اعتماد آنان جلب شود. اعتماد سازی جزو مفاهیمی است که بر یک دیدگاه و رویکردی برای حفظ منافع آنان است.

وی با اشاره به حمله هسته‌ای آمریکا به ژاپن خاطرنشان کرد: چندی پیش در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن، به من گفت که حزب آنان برای اولین بار پس از ۶۱ سال توانست رای بیاورد. چون شعار برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکا را داده بودند، او می‌گفت با این شعار وارد انتخابات شدیم ولی نمی‌توانیم آن را محقق کنیم، یعنی کشوری مانند ژاپن که تمامی همراهی را با آنها دارد، بعد از ۶۵ سال، هنوز آمریکایی‌ها می‌گویند باید پایگاه‌های نظامی آنها در این کشور باشد و باید بگویم این تفکر را القا می‌کنند که ما (اشاره به ژاپنی‌ها) مستحق چنین بمباران هسته‌ای بودیم چون برای صلح جهانی نیاز بود.

جلیلی بر همین اساس یادآور شد: این موضوع به آن معناست که مناسبات در عرصه بین‌المللی وقتی بر مبنای قدرت تعریف شود، فهم این واقعیت دارای اهمیت بسیاری است، باید بدانیم هم اکنون چنین نظمی بر جهان حاکم شده است، البته این موضوع یک مبنای تئوریک دارد، آنان وقتی چنین رفتاری دارند، بر مبنای یک اندیشه و تئوری لیبرالیسم است.

*اجازه نمی‌دهیم هیچ قدرتی برای‌مان تعیین تکلیف کند

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اگر یک رفتار استکباری امروز از سوی برخی قدرت‌ها و در راس آن آمریکا شاهد بودیم، باید بدانیم این رفتار مبتنی بر تئوری لیبرالیسم است. جالب این است افرادی که این گونه ایدئولوژیک خود را دنبال می‌کنند، به من و شما می‌گویند عرصه سیاست خارجی، عرصه ایدئولوژیک نیست بلکه عرصه واقعیت‌هاست، باید بگویم کشته شدن ده‌ها میلیون انسان در یک قرن اخیر نتیجه چنین تفکری است که می‌گویند عرصه سیاست خارجی عرصه واقعیت‌هاست.

جلیلی یادآور شد: اینجاست که درک عمیق از رویکرد دشمن ضرورت می‌یابد که چگونه این ادبیات نظری را شکل دادند.

وی با بیان اینکه آنان می‌خواهند واقعیت نه بر مبنای حقیقت و عدالت بلکه بر مبنای قدرت ایجاد شود، تصریح کرد: شاهدیم آنها اینگونه زورگویی و تزویر را شکل می‌دهند به گونه‌ای که کشوری مانند ژاپن بعد از گذشت ۶۵ سال می‌گویند باید رضایت آنان را جلب کنند، چنین تفکری نمی‌تواند افرادی که استکبار را به چالش می‌کشد بپذیرد.

جلیلی با بیان اینکه بدون شک دانشگاه نقش کلیدی در این زمینه داشته است،‌متذکر شد:‌ دانشگاه نشان داد می‌تواند به تنهایی در برابر آمریکا بایستد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دانشگاه در ۱۳ آبان نشان داد که می‌شود آمریکا را مفتضح و از استقلال و آرمان‌های یک کشور دفاع کرد. دانشگاه و شهدای هسته‌ای نشان دادند نه تنها بدون آمریکا بلکه در مبارزه با آمریکا می‌توان پیشرفت کرد. ۱۶ آذر، ۶۰ سال عقب ماندگی آمریکا در درک واقعیت این ملت است. تمام راهبردهایی که آنان برای مقابله با این ملت و حقوق مردم به کار بردند، آزادی این ملت را نشانه گرفته است،‌وقتی صحبت از گزینه نظامی می‌شود، نشان می‌دهد که امروز با دشمنی روبرو هستیم که منطق او زور است نه استدلال.

  این جملات جلیلی با شعار پی در پی «مرگ بر آمریکا» دانشجویان مواجه شد.

سعید جلیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ امروز ملت ما یک نظام جمهوری اسلامی دارد، نظامی که جمهوریت آن پشتوانه اسلامیت آن است و اسلامیت آن حافظ جمهوریت آن است. این نظام یک قدرت بزرگ است، چنان جمهوریت و اسلامیت در کنار هم قرار گرفتند که یک قدرت بزرگ از آن بوجود آمده است.

وی تاکید کرد:‌ در همین کشور وقتی عده‌ای می‌خواستند اختلاف ۱۱ میلیون رای مردم را نادیده بگیرند، ولایت فقیه و اسلامیت نظام مانع وتوی رای مردم شد. همچنان که جمهور مردم ما نظامی را شکل دادند که پشتوانه نظام در همه عرصه‌ها بودند.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در ادامه سخنانش تاکید کرد: اگر افرادی بخواهند با شعارهای مدرن و نگاه‌های لیبرالیستی همان تفکرات دوران قرون وسطایی را برای محدود کردن پیشرفت این ملت فراهم کنند، این نشاندهنده کودنی و عقب ماندگی ذهنی آنهاست؛ ملت ما اجازه نمی‌دهد یک قدرت استکباری بخواهد حقوق ما را برای ما تعریف کند، ملت اجازه نمی‌دهد یک قدرت استکباری بخواهد برای حقوق و آزادی ملت ما، حدود و شروط تعیین کند.

جلیلی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: معاهده NPT هیچ گونه محدودیتی برای بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم و چرخه سوخت نپذیرفته است، ملت ما اجازه نمی‌دهد یک قدرت استکباری بخواهد تکالیف بیشتر یا حقوق کمتری را برای ما تعیین کند، آمریکا نمی‌تواند با تعیین تکالیف بیشتر یا حقوق کمتر، ما را در NPT و در حقوقی که داریم، استثنا قرار دهد، بلکه باید بدانند ما در پافشاری در حقو‌ق‌مان و ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا استثنا هستیم، ما امروز در یک حرکت گسترده و رهبر معظم انقلاب و نظام و ملت به یک افق بلند برای رسیدن به یک تمدن اسلامی می‌اندیشیم.

وی ادامه داد: در ۳۴ سال گذشته، آمریکا می‌خواست ما را از مظاهر پیشرفت متوقف کند اما باید بداند این یک خیال خام و خوابی بی‌تعبیر است.

این جمله جلیلی با تکبیر مکرر حضار مواجه شد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی بر همین اساس یادآور شد: آنچه این همه پیشرفت و موفقیت‌ها را برای جامعه و مردم ما به ارمغان آورده همان اندیشه دینی و وحدت است، باید تلاش کنیم موانع اصلی را از سر راه پیشرفت این نظام برداریم تا در جهت دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها و حقوق ملت حرکت کنیم، ملت ما امسال حماسه‌های بزرگی را رقم زدند که باید با حماسه اقتصادی کامل شود.

جلیلی تاکید کرد: آمریکا و هیچ قدرت استکباری نمی‌توانند در صفوف به هم پیوسته مردم و پیشرفت‌های ما رخنه ایجاد کنند بلکه ما روز به روز با پیشرفت‌هایمان آنان را غافلگیر خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: آنان شاید بتوانند برای ما اذیت و آزار ایجاد کنند اما نمی‌توانند مانع پیشرفت ما شوند، این وعده خداست./فارس

Share