اسامی کامل ۳۷ عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۳

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا اسامی کامل ۳۷ عضو کمیسیون تلفیق منتشر شد. نمایندگانی که باید روی ۱۸ کرسی باقی مانده تکیه بزنند نیز در هفته جاری انتخاب خواهند شد. حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه روز یکشنبه ۱۷ آذر مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور را به عنوان نخستین لایحه […]

talfighبه گزارش  پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا اسامی کامل ۳۷ عضو کمیسیون تلفیق منتشر شد. نمایندگانی که باید روی ۱۸ کرسی باقی مانده تکیه بزنند نیز در هفته جاری انتخاب خواهند شد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه روز یکشنبه ۱۷ آذر مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور را به عنوان نخستین لایحه بودجه دولت یازدهم تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد.

رئیس‌جمهور در نطق بودجه‌ای خود در مجلس، بودجه عمومی دولت در سال آینده را بیش از ۱۹۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و گفته بود: برآورد ما آن است که بتوانیم نسبت به پیش‌بینی عملکرد سال جاری تحرک نسبتا مناسبی در سرمایه‌گذاری‌های دولت در سال آینده ایجاد کنیم و به طور کلی افزایش بودجه در سال آینده با هدف تحرک‌بخشی دولت در سرمایه‌گذاری است.
علی لاریجانی رئیس مجلس نیز درباره به سقف بودجه عمومی، گفت: اینکه سقف بودجه ۱۹۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده، یک مقداری قابل تامل است و باید به صورت دقیق‌تر مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد ولی به هر حال از تلاش‌های دولت در ارائه بودجه در موعد مقرر تشکر می‌کنیم و آن را یک مسیر درست برای تحقق شرایط بهتر برای وضع اقتصاد کشور می‌دانیم.
لایحه بودجه در حالی روز یکشنبه۱۷ آذر به مجلس تقدیم شد که محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در جلسه‌ای با اعضای شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت گفته بود: دولت تلاش می‌کند تا لایحه بودجه را روز چهارشنبه ۱۳ آذر به مجلس ارائه کند.
با وجود این اعلام رسمی دولت، بودجه به جلسه علنی ۱۳ آذر نرسید و مجلس در هفته سرکشی به حوزه‌های انتخابیه نمایندگان، تشکیل جلسه داد تا دولت، بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کند. بدین ترتیب، سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه یک هفته به تعویق افتاد.
طبق ماده ۱۸۶ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا ۱۵ آذرماه هر سال به مجلس تقدیم کند.
با اینکه ارائه لایحه بودجه سال ۹۳ با ۲ روز تاخیر به مجلس تقدیم شد، اما این تاخیر به نسبت سالیان گذشته که میزان تأخیر در تقدیم بودجه بسیار زیاد بود، خیلی به چشم نیامد.
از همان ساعات اولیه تقدیم لایحه بودجه به مجلس، وکلای ملت کار بررسی لایحه را آغاز و اولین بررسی‌ها با حضور لاریجانی انجام شد. مشاور رئیس مجلس در همین زمینه از برگزاری نشست مشترک کارگروه اقتصادی مجلس با لاریجانی خبر داد و به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، گفته بود: قرار است در این نشست لایحه بودجه ۹۳ توسط اعضای کارگروه با حضور رئیس مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
طبق ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس، پس از ارائه لایحه بودجه سالانه از سوی دولت، کمیسیون تلفیق متشکل از کلیه اعضاى کمیسیون «برنامه و بودجه و محاسبات» و ۲ نفر از هریک از کمیسیون‏‌هاى دیگر به غیراز کمیسیون‏‌هاى “تحقیق” و “تدوین آیین‌‏نامه داخلى” مجلس تشکیل می‌شود تا اصول و مفاد برنامه‌‏هاى توسعه و لوایح بودجه کل کشور  را تنظیم و بین کمیسیون‏‌هاى تخصصى مجلس هماهنگی ایجاد کند.
هر یک از کمیسیون‌های تخصصی مجلس در جلسه داخلی خود ۲ نفر از اعضای خود را برای عضویت در کمیسیون تلفیق انتخاب و به هیئت رئیسه مجلس معرفی می‌کنند و ماموریت این کمیسیون تا تصویب نهایی لایحه بودجه سالانه کل کشور ادامه مى‏‌یابد.
پس از اینکه لایحه بودجه تقدیم خانه ملت شد، مجلس بودجه را تکثیر و در اختیار هر یک از نمایندگان قرار می‌دهد و هر یک از نمایندگان مجلس نیز از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوست‏‌ها و سوابق آن تا مدت ۱۰ روز مى‏‌توانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیون‏‌هاى تخصصى مجلس ارائه کنند. کمیسیون‏‌هاى تخصصى نیز موظفند حداکثر تا ۱۵ روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق ارائه کنند.
همچنین کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف ۱۵ روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیون‏‌هاى تخصصى گزارش نهایى خود را تنظیم و به مجلس تقدیم کند البته این مهلت ۱۵ روزه با موافقت هیئت رئیسه مجلس نیز حداکثر تا ۱۵ روز دیگر قابل تمدید است.
بر اساس ماده ۱۸۷ آئین‌نامه داخلی مجلس، جلسات علنی مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیر از جمعه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى ۴ ساعت منعقد شود و تا موقعى که شور و مذاکره پایان نیافته و رأى مجلس أخذ نشده است، از دستور خارج نمى‌‏شود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمى‌‏تواند مطرح شود.
بر همین اساس، کمیسیون تلفیق از تمام اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات یعنی ۲۹ نفر و ۲۶ نفر از ۱۳ کمیسیون دیگر معرفی شده و در مجموع از ۵۵ نماینده تشکیل خواهد شد. در اولین جلسه اعضای کمیسیون تلفیق، رئیس، نواب رئیس و سخنگوی این کمیسیون را انتخاب می‌شوند.
از روز گذشته کمیسیون‌ برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بررسی لایحه بودجه سال آینده را آغاز کرده و محمدباقر نوبخت در جلسه روز گذشته این کمیسیون توضیحاتی از کلیات لایحه بودجه ۹۳ به اعضای کمیسیون ارائه کرده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، کمیسیون‌های تخصصی صنایع، اقتصادی، شوراها و قضایی در جلسه روز یکشنبه خود ۲ عضو نماینده خود در کمیسیون تلفیق را تعیین کردند و کمیسیون‌های آموزش، اجتماعی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، بهداشت، عمران، فرهنگی، کشاورزی و اصل ۹۰ انتخاب ۲ عضو خود را به جلسه روز سه‌شنبه موکول کردند.
ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری تسنیم، گفته بود: کمیسیون‌های تخصصی مجلس در هفته جاری نمایندگان‌شان را برای عضویت در کمیسیون تلفیق انتخاب می‌کنند و کمیسیون تلفیق نیز پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه تشکیل جلسه خواهد داد و پس از نهایی شدن گزارش لایحه بودجه ۹۳ در کمیسیون تلفیق، ۵ نماینده موافق و ۵ نماینده مخالف نیز هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه فرصت دارند تا در مورد لایحه بودجه در صحن علنی صحبت کنند و رئیس کمیسیون تلفیق و نماینده دولت هر کدام به مدت ۴۵ دقیقه فرصت دارند تا در مورد لایحه بودجه در صحن علنی بهارستان نقطه نظرات‌شان را مطرح کنند.
اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۳ به شرح ذیل است:
*** کمیسیون برنامه و بودجه
۱- غلامرضا مصباحی مقدم
۲- غلامرضا تاجگردون
۳- الیاس نادران
۴- غلامرضا کاتب
۵- محمد سقایی
۶- اسماعیل جلیلی
۷- علی‌محمد احمدی
۸- غلامرضا اسداللهی
۹- عیسی امامی
۱۰- احمد امیرآبادی فراهانی
۱۱- محمدرضا تابش
۱۲- احمد توکلی
۱۳- موسی‌الرضا ثروتی
۱۴- غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی
۱۵- حسینعلی حاجی دلیگانی
۱۶- شهباز حسن‌پور بیگلری
۱۷- محمدحسن دوگانی
۱۸- رجب رحمنی
۱۹- محمدمهدی رهبری
۲۰- سیدسعید زمانیان
۲۱- رضا عبداللهی
۲۲- محمدعلی عبداله‌زاده
۲۳- محمدقسیم عثمانی
۲۴- قاسم عزیزی
۲۵- جعفر قادری
۲۶- هادی قوامی
۲۷- مقداد نجف‌نژاد
۲۸- سیدعبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی
۲۹- عزت‌الله یوسفیان ملا
*** کمیسیون اقتصادی
۳۰- ایرج ندیمی
۳۱- محمد حسن‌نژاد
*** کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور
۳۲- محمدحسن ابوترابی‌فرد
۳۳- محمدابراهیم رضایی
*** کمیسیون صنایع و معادن
۳۴- سیدهادی حسینی
۳۵- داریوش اسماعیلی
*** کمیسیون حقوقی و قضایی
۳۶- موسی غضنفر آبادی
۳۷- محمد دهقان
*** کمیسیون آموزش و تحقیقات
۳۸- …
۳۹- …
*** کمیسیون اجتماعی
۴۰- …
۴۱- …
*** کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
۴۲- …
۴۳- …
*** کمیسیون انرژی
۴۴- …
۴۵- …
*** کمیسیون بهداشت و درمان
۴۶- …
۴۷- …
*** کمیسیون عمران
۴۸- …
۴۹- …
*** کمیسیون فرهنگی
۵۰- …
۵۱- …
*** کمیسیون کشاورزی
۵۲- …
۵۳- …
*** کمیسیون اصل ۹۰
۵۴- …
۵۵- …
با انتخاب اعضای دیگر کمیسیون تلفیق بودجه ۹۳ در جلسات هفته جاری کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کار سنگین این کمیسیون برای بررسی مواد و جداول لایحه آغاز خواهد شد./تسنیم
Share