۴۳درصد بیکاران دانشگاهی‌ هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:حدود ۴۳ درصد جویندگان کار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند , از بین شغل‌های ایجادی یا جابه‌جایی شغل تنها ۲۰ درصد ماهیت جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی را دارد و همین موجب افزایش نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا13920124100429553378053 معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:حدود ۴۳ درصد جویندگان کار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند , از بین شغل‌های ایجادی یا جابه‌جایی شغل تنها ۲۰ درصد ماهیت جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی را دارد و همین موجب افزایش نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان شده است.
علی اکبر لبافی با بیان اینکه درحال حاضر در کشور برای جذب نیرو دربخش‌های ساختمانی و کشاورزی با کمبود نیرو مواجه هستیم افزود: بسیاری از کارفرمایان با توجه به اینکه با کمبود نیرو مواجه هستند به وزارت کار مراجعه می‌کنند و درخواست نیروی کار اتباع خارجی در قالب داشتن “کارت کار” را دارند.

لبافی بیان کرد: علت اینکه مراجعه کارفرمایان برای جذب نیرو اتباع خارجی افزایش می‌یابد این است که متاسفانه شغل‌هایی که در جامعه ایجاد می‌شود از سوی کارجویان که بخش عمده‌ای از آن را دانشگاهیان بیکار تشکیل می‌دهد مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به اینکه اعزام نیروی کار ایران به خارج از کشور به چه صورت انجام می‌شود افزود: نیروهای اعزامی به خارج از کشور در قالب داشتن کارت های شغلی یا کارت کار هستند که با وجود داشتن این کارتها از هرگونه مالیات و عوارض خروج از کشور معاف هستند.

لبافی اظهار داشت: در راستای تسهیل شرایط کار و استفاده حداکثری از توان کارگران ایرانی اعزامی، موضوع معافیت از پرداخت مالیات و عوارض خروج را با صدور کارتهای شغلی پیش بینی کرده‌ایم.

وی افزود: این امر یک تکلیف قانونی از سوی قانونگذار است و بر اساس آن، کارگران ایرانی اعزامی در ارتباط با صدور خدمات فنی به شرط داشتن کارت شغلی معاف از مالیات و عوارض می شوند.

لبافی در ادامه با اشاره به اینکه کارت اعتباری مهارت آموزی و اشتغال از موارد مهم و در دست بررسی است عنوان کرد:این کارت بانک اطلاعاتی کارجویان است که در چهار مرحله تکمیل می‌شود که مرحله اول مربوط به کارجویان، مرحله دوم همه شاغلین کشور و مرحله سوم و چهارم مربوط به متقاضیانی است که در سال‌های بعد به بازار کار ملحق خواهند شد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بانک اطلاعاتی کاملی ایجاد خواهد شد که اطلاعات افراد به صورت شناسنامه‌ای، مهارتی، آموزشی در قالب این کارت تعریف خواهد شد و هر خدماتی که بخواهد استفاده کند در آن ثبت می‌شود./تسنیم

 

 

Share