واکنش متفاوت کاربران شبکه‌های اجتماعی به مذاکرات ژنو

اخبار و حواشی مذاکرات اخیر ایران و ۵+۱ در ژنو اگرچه طی روزهای گذشته به اندازه کافی مورد توجه رسانه‌های رسمی‌داخلی و خارجی قرار گرفته است اما گشت و گذاری در فضای مجازی نشان می‌دهد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، با نگاهی متفاوت به حواشی و اصل این رویداد مهم پرداخته اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا اخبار و حواشی مذاکرات اخیر ایران و ۵+۱ در ژنو اگرچه طی روزهای گذشته به اندازه کافی مورد توجه رسانه‌های رسمی‌داخلی و خارجی قرار گرفته است اما گشت و گذاری در فضای مجازی نشان می‌دهد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، با نگاهی متفاوت به حواشی و اصل این رویداد مهم پرداخته اند.

در این راستا مقایسه بسیاری از مواضع، سخنان و رفتارهای تیم مذاکره کننده هسته ای جدید کشورمان به ریاست دکتر ظریف با تیم مذاکره کننده هسته ای سابق به ریاست دکتر جلیلی محور مطالب منتشر شده کاربران شبکه‌های اجتماعی بوده است که تعدادی از آنها را مشاهده می‌فرمایید.

«بچه شیعه» یکی از کاربران شبکه اجتماعی گوگل پلاس به اظهارات اخیر وزیر خارجه مبنی بر محرمانه بودن مذاکرات واکنش نشان داده و با مقایسه این بخش از اظهارات ظریف با بخشهایی از سخنان مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان نوشته است:

مردم و افکار عمومی‌حق دارند بدانند و یا نامحرمند ؟!
100566
ظریف بعد از مذاکرات ژنو : ما در این کنفرانس وارد جزئیات نخواهیم شد و در اتاق مذاکره این کار انجام می‌شود، اما با وجود احترامی‌که برای اصحاب رسانه‌ها دارم اما اعلام می‌کنم که مقابل آنها در خصوص جزئیات صحبت نخواهیم کرد .
سعید جلیلی در گزارشش از روند مذاکراتش با ۵+۱  : منطق جمهوری اسلامی از مولفه‌های اقتدار ماست. اینکه گفته شده گفت‌وگوها به طور مستقیم پخش شود و افکار عمومی درباره آن قضاوت کنند نیز از همین باب است .
(خرداد ۹۱ )
سران کشورهای غربی و آمریکا و منابع خبریشان که از محتوی مذاکرات مطلعند . رژیم صهیونیستی هم که مطلع است و بلافاصله مطلع میشود . این وسط می‌ماند مردم ایران که صلاح نیست الان از روند مذاکرات مطلع شوند و ظاهرا آقایان ژنرال صلاح دیده اند که به وقتش  بصورت مدیریت شده و هدفمند و در پروسه مدیریت بازتاب‌ها و واکنش‌ها، توسط تیم رسانه ای دولت و شخص آقای ظریف اطلاعات دست چین شده را در اختیار مردم قرار دهند. مثلا با این کار فضا و زمان را در اختیار بگیرند و در برابر مردم و افکارعمومی‌همیشه دست برتر را داشته باشند  .. . و این آنها باشند که تصمیم بگیرند مردم چه زمانی ، چه چیز را بدانند و در چه مسیری و چگونه ، به چه چیز فکر کنند و نتیجه گیری نمایند. رویکرد محترمانه دولت تدبیر و امید نسبت به مردم ، رسانه‌ها افکارعمومی‌است دیگر. چقدر شبیه به رویکردهای دولت‌هاشمی‌است …
اگر مذاکرات محرمانه بود پس چرا خبر آن در سایت‌های اسراییلی منتشر شده؟
«مهرداد خوشبختی» یکی دیگر از فعالان مجازی و از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز نوشت:
اولا مگر قرار نبود که مفاد محرمانه  باقی بمونه تا پایان مذاکرات؟ پس چطور یک سایت اسرائیلی که نماینده ای در این نشست نداشته، محتوای آن را منتشر کرده؟
جناب ظریف  این‌هایی که حتی حاضر نیستن به قول چند روزشون پایبند باشن، چطور میتونن مورد اعتماد دستگاه دیپلماسی ایران واقع بشن؟
ثانیا دعا می‌کنیم که ربکا  همچون بارهای قبل دروغ  گفته باشد که اگر اینطور نباشد، دستگاه دیپلماسی جناب روحانی …
۱- ایران از حق غنی‌سازی اورانیوم به هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی کوتاه نمی‌آید.
۲- ایران حاضر است مقداری از اورانیوم غنی شده خود را در یک بازه زمانی مشخص تسلیم کند.
۳- سطح غنی‌سازی ایران به سطحی پایین‌تر – احتمالا ۵ درصد – تقلیل می‌یابد.
۴- ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی را کاهش می‌دهد اما آن را برای تولید ایزوتوپ‌های دارویی و تحقیقاتی حفظ می‌کند. این بخش به گفته دبکا دچار ابهام در بیان بوده است.
۵- ایران سرانجام به بازرسان آژانس اجازه بازدید از سایت نظامی‌پارچین را خواهد داد.
۶- ایران پروتکل الحاقی را می‌پذیرد اما اجازه نخواهد داد سایت‌هایی که به عنوان سایت هسته‌ای اعلام نشده‌اند مورد بازرسی قرار گیرند. عراقچی تاکید کرده است که این اتفاق تنها زمانی رخ می‌دهد که تحریم‌ها رفع شده باشند.
۷- تهران قول می‌دهد که رآکتور شکافت پلوتونیوم در اراک را به‌عنوان جایگزین غنی‌سازی اورانیوم نسازد.
مگر چه اتفاقی دارد می‌افتد که مذاکرات باید محرمانه بماند؟
«میثم رمضانعلی» از دیگر کاربران این شبکه اجتماعی نیز در بخشی از مطلب انتقادی خود نوشته است:
«من نمی‌دانم چرا باید درخواست شود که مفاد یک مذاکره، که برایش خون ریخته شده است و بدل به یک امر هویتی شده است، مخفی و محرمانه باشد. تیم ایرانی از چه چیزی هراس دارد و مگر چه دارد تقدیم غرب می‌کند که باید اصرار داشته باشد که مفادی که در بسته‌ی پیشنهادی‌اش است محرمانه باقی بماند.»
چه کسی نامحرم است؟
«غریب شلمچه» نیز نوشت:
«با وجود تیم مذاکره ی کشورهای آمریکا ، انگلیس ، فرانسه ، آلمان، چین ، روسیه ، دیگر کشور مهمی‌نمیماند که از نتیجه خبر نداشته باشد ضمن اینکه وجود این کشورها یعنی مطلع بودن کشور اسرائیل از نتایج مذاکرات پس یعنی فقط مردم ایران هستند که نامحرم هستند و نباید از بلایی که دارد سرشون میاورند مطلع باشند و این یعنی حق دانستن!»
آیا خبری شده است؟
کاربر دیگری به نام «محمد پور غلامی» نیز در این باره نوشته است:
«به این موضوع فکر کردید که به چه دلیل تیم مذاکره کننده ایران از ۱+۵ درخواست کرده که موضوع مذاکرات محرمانه باقی بماند؟! طرفین گفتند که مذاکرات خوبی بوده (مایکل مان هم گفته که گفتگو با ایران با دفعات قبلی تفاوت داشته) اما خبر چندانی از نتایج و توافقات به بیرون درز نکرده! آیا خبری در راه است که مردم نباید بدانند؟!»
از پای مصنوعی جلیلی تا ویلچر ظریف
وی با انتشار عکس جواد ظریف بر روی ویلچر نیز نوشت:
«شما یادتون نمی‌یاد، یه زمانی بعضی از «خیلی دیپلمات‌ها» و «خیلی آکادمیک‌ها» می‌گفتند پای مصنوعی و لنگ سعید جلیلی، در نتیجه مذاکرات تاثیر منفی می‌گذاره!»
برخورد متفاوت جلیلی و ظریف با تاخیر نمایندگان امریکایی
«علیرضا سلیمانی» یکی دیگر از کاربران این شبکه اجتماعی نیز نوشت:
«آقای‌هاشمی‌ثمره در جلسه ای خصوصی تعرف کرده بود: زمانی که آقای جلیلی به مذاکرات می‌رود واقعا همه مسئولین نظام خیالشان راحت است و می‌دانیم عقب گرد و ذلتی در کار نیست. ایشان همیشه منافع ملی را در نظر دارد و به ریزترین مسائل دیپلماتیک هم واقف و مسلط است و اهمیت می‌دهد. بنده شنیده ام یک بار که قرار بوده نشست راس ساعتی برگزار شود هیات‌های ۵+۱ همگی سر ساعت آمده بودند الا هیات آمریکایی که با ده دقیقه تاخیر آمده بودند. آقای جلیلی به محض حضور امریکایی‌ها جلسه را ترک کرده بودند و گفته بودند ساعت دیگری که همه بتوانند راس ساعت بیایند را مشخص کنید تا گفتگوها را ادامه دهیم…
و دیروز ۵+۱ دو ساعت و نیم هیات مذاکره کننده ایرانی را معطل خود نگه داشتند….»
پیشنهاد مسابقه دو بین ظریف و علی مطهری!
کاربر دیگری به نام «مصطفی» با انتشار عکس ظریف روی ویلچر و با  اشاره به اهانت علی مطهری قبل از انتخابات به سعید جلیلی که گفته بود باید یک مسابقه دو بین‌هاشمی‌رفسنجانی و سعید جلیلی بگذاریم تا مشخص شود کدام شان به لحاظ بدنی آماده تر هستند، نوشت:
«من می‌گم حالا که کار به اینجا رسیده، یه دو صد متر بین علی مطهری با ظریف بذارن. ظریف با ویلچر، مطهری با پا!
یادتونه؟ …»
رفتارهای نمادین
کاربر دیگری به نام «پارسا فارسی» با انتشار عکس جواد ظریف در هواپیمای فرست کلاس و کار با لپ تاپ و سعید جلیلی و حضور در یک هواپیمای معمولی نوشته است:
«فاصله ی مقاومت تا سازش فقط
_ از صندلی‌های معمولی در پروازهای عمومی‌تا صندلی‌های فرست کلاس در پروازهای اختصاصی
_ از ذکر با خدا تا ذکر با فیس بوک
نیست
مقاومت یعنی سر خم کردن فقط برای خدا و سازش یعنی سر خم کردن فقط برای رفاه …
پ ن : رفتارها معیار نیست ولی نماد هست»
آقای ظریف نمی‌دانم برای چه مردم کشورت را محرم نمی‌دونی؟!
کاربر دیگری به نام «گمنام بی نام» نیز نوشت:
«چند روز پیش رفتم تو آبدارخونه که چای بریزم واسه خودم، آبدارچی مون داشت به همکارم میگفت که حالا باز خوبه این انرژی اتمی! رو داریم اگه اینم نداشتیم که دیگه هیچی نداشتیم یهو پریدم وسط حرفش و گفتم حاج خانم میدونین این ماه یارانه رو نمی‌دن، صحبتش رو قطع کرد و مکث کرد و گفت برو تو اتاق برات چای میارم.
چند دقیقه بعد اومد تو اتاق و چای رو گذاشت رو میز و گفت راست می‌گی؟ گفتم روزنامه‌ها اینحور نوشتن گفت: آخه می‌دونی من و چهار تا بچم رو یه جوری می‌گذرونیم اما دلم واسه همسایه ام می‌سوزه که شوهرش مرده و خودش ویلچری و همه زندگی شون از همین یارانه می‌چرخه… اشک تو چشاش جمع شده بود گفتم درست میشه حاج خانم و از اتاق اومدم بیرون.
آقای ظریف نمی‌دانم برای چه مردم کشورت را محرم نمی‌دونی و نمی‌خوای از مذاکراتت با خبر باشن ولی اینو بدون که برای من و اون خانم میان سال سرپرست خانوار و اون خانم ویلچری که همه زندگی ش از یارانه می‌چرخه اصلا اهمیتی نداره که با چه هواپیمایی بری سفر و یا ساکت رو خودت بیاری یا خدمتکار ولی این برامون مهمه که انرژی هسته ای که براش خون دادیم و سختی کشیدیم نباید به این راحتی‌ها از دست بره و شما حق نداری حتی ذره ای از اون رو واگذار کنی، و مردم فقط اون چند هزار نفری نیستن که فیسبوکت رو لایک می‌کنن و…
حالا اگر هنری داشتی و تونستی علاوه بر حفظ اونها، کاری بکنی که با حذف تحریم‌ها اوضاع مردم هم بهبود پیدا کنه، قطعا ممنونتیم و ازت متشکریم اما اگه به غیر این شد، به همه مردم …»
آن مرد رفت …
کاربر دیگری به نام «امیرحسین» نیز با مقایسه سعید جلیلی و جواد ظریف در فرودگاه که یکی مشغول حمل چمدان شخصی است و دیگری حال عادی مشغول حرکت است نوشت:
«آن مرد که با پای مصنوعی چمدان خودش را حمل می‌کرد، رفت …»/رجانیوز
Share