از همراهان احمدی‌نژاد تا همراهان روحانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دیارمیرزا : حسن روحانی وقتی عازم نیویورک شد تا در اجلاس سالانه سازمان ملل شرکت کند. این اولین سفر روحانی به نیویورک است در این سفر  تعداد اندکی از اعضای دولت رییس جمهور را همراهی می کنند که تفاوت اساسی با سفرهای محمود احمدی نژاد به نیویورک دارد. در سفر […]

351651_126[1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دیارمیرزا : حسن روحانی وقتی عازم نیویورک شد تا در اجلاس سالانه سازمان ملل شرکت کند. این اولین سفر روحانی به نیویورک است در این سفر  تعداد اندکی از اعضای دولت رییس جمهور را همراهی می کنند که تفاوت اساسی با سفرهای محمود احمدی نژاد به نیویورک دارد.

در سفر روحانی به نیویروک، نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور،‌ محمدعلی نجفی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری،‌ حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهور، محمدرضا صادق مشاور رییس‌جمهور و دستغیب نماینده مردم شیراز و مره‌صدق نماینده کلیمیان در مجلس همراهی می‌کنند. جواد ظریف وزیر خارجه نیز هفته گذشته به نیویورک سفر کرده بود.

در این سفر یک تیم رسانه ای محدود نیز مسافران نیویورک را همراهی می کنند.

پیش  از این گفته می شد برای بیژن زنگنه نیز ویزای سفر صادر شده است اما روز گذشته اخبار از لغو سفر زنگنه  منتشر شد.

در سفر روحانی به آمریکا تعدادی از فعالان بخش خصوصی نیز  رییس جمهور را همراهی می کنند. پیش از این گفته می شد برای ۷۰ نفر ویزا صادر شده است اما هنوز معلوم نیست هیئت همراه رییس جمهور در نیویورک چند نفرند. با این حال شواهد نشان می دهد که تعداد این افراد کمتر از ۷۰ نفر باشند.

بر این اساس می توان گفت که همراهان رییس جمهور در این سفر بسیار کمتر از همراهان محمود احمدی نژاد در سفرهای دوره ای اش به آمریکا است. احمدی نژاد در سال ۹۰، ۹۰نفر را با خود به نیویورک برد و در سال گذشته نیز برای ۱۶۰ نفر درخواست ویزا کرد.

وی که هشت بار به  آمریکا رفت هر سال به تعداد هیئت همراهش افزوده می شد. این وضعیت در سال ۹۱به اوج خود رسید و  تعداد زیادی از اعضای دولت همراه با خانواده خود به امریکا رفتند.

در هشتمین و آخرین سفر احمدی نژاد که دوم مهرماه ۱۳۹۱ انجام شد. در این سفر اکثر دولتی ها رییس جمهور وقت را همراهی کردند.

“اعظم السادات فراحی” همسر محمود احمدی نژاد و “علیرضا” پسرش، “اسفندیار رحیم مشایی” رئیس دفتر رئیس جمهور و همسرش، “سیدمجتبی ثمره هاشمی” دستیار ویژه رئیس جمهور، “غلامحسین الهام” مشاور حقوقی رئیس جمهور و “حمید بقایی” معاون اجرایی و رئیس نهاد ریاست جمهوری ، “محمدشریف ملک زاده” مشاور رئیس جمهور و همسرش، “همایون حمیدی” معاون هماهنگی و پیگیری های ویژه دفتر رئیس جمهور، “محمدرضا فرقانی” مدیرکل بین الملل دفتر رئیس جمهور و “مهدی آشتیانی” و “مجتبی سروش پور” مسئولان معاونت تشریفات ریاست جمهوری و خبرنگاران ایرنا، شبکه خبر و باشگاه خبرنگاران از دیگر همراهان رئیس جمه ور بودند.

“در بین وزرا و معاونین نیز علی اکبر صالحی” وزیر امور خارجه، “علی نیکزاد” وزیر راه و شهرسازی، “مرضیه وحیددستجردی” وزیر بهداشت و پسرش، “لطف الله فروزنده” معاون پارلمانی رئیس جمهور، “بهروز مرادی” معاون برنامه ریزی نظارت راهبردی رئیس جمهور، “سیدحسن موسوی” رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و “ابوالحسن فقیه” رئیس جمعیت هلال احمر نیز احمدی نژاد را در سفر به نیویورک همراهی کردند.

در آخرین سفر نیویورک احمدی نژاد هیچ نماینده ای از مجلس شورای اسلامی در هیئت همراهان حضور نداشت./ محرمانه نیوز

Share