نقدی بر عملکرد سایت های خبری شرق گیلان

دیارمیرزا : در این گزارش تلاش ما براین استوار است که سایتهای خبری تحلیلی شهرستان لاهیجان و سیاهکل  را مورد نقد و بررسی  فنی  موشکافانه  قرار داده و سوای موضع گیری سیاسی و برنامه های سردبیری آنان بتوانیم وضعیت فنی سایتها را برای مخاطبان شرح داده و رتبه بندی و عملکرد آنها مورد ارزیابی دقیق […]

دیارمیرزا : در این گزارش تلاش ما براین استوار است که سایتهای خبری تحلیلی شهرستان لاهیجان و سیاهکل  را مورد نقد و بررسی  فنی  موشکافانه  قرار داده و سوای موضع گیری سیاسی و برنامه های سردبیری آنان بتوانیم وضعیت فنی سایتها را برای مخاطبان شرح داده و رتبه بندی و عملکرد آنها مورد ارزیابی دقیق قرار دهیم.
شما در این گزارش میتوانید با داده هایی که این پایگاه خبری بنابر اطلاعات به دست آمده از چندین سایت معتبرهمانند alexa , statscrop در اختیار شما قرار میدهد به نتیجه گیری صحیحی از نحوه عملکرد ومیزان فعالیت و حجم مطالب ارسالی و میزان بازدید در یک ساعت , روز , ماه و یک سال از این سایتها داشته باشید.
اولین پایگاه های خبری و تحلیلی  نزدیک به ۵ سال قبل که در استان گیلان شروع به کار کرده وهرساله به تعداد آنها افزوده می شود که  هرکدام با سمت و سوی سیاسی که در نهان و آشکارا داشته اند سعی در جذب مخاطب و تاثیر گذاری مثبت برروی مخاطبان ثابت و جذب مخاطبانی هستند که در فضای سایبر فعالیت دارند.تاثیر گذاری بر تصمیمات محلی در سطح شهرستان و تصمیم سازی را میتوان اولین هدف پایگاه های خبری تحلیلی استان دانست.
وجود بیش از ۷۰ پایگاه خبری تحلیلی که هرکدام سعی بر انعکاس صحیح اخبار و مقالات داشته را میتوان نقطه عطفی  برای استانی که دارای ۲۴ شهرستان بوده تلقی نمود. وجود این پایگاه های خبری با این حجم مخاطب نشان از علاقه مردم  گیلان  به کسب اخبار و تحلیل در سریعترین زمان ممکن دانست که این نیز به نوبه خود گواهی صادق بر فرهنگ بالای مردم این استان دارد.

 

لاهیگ

lahigپایگاه خبری و تحلیلی لاهیگ به آدرس اینترنتی LAHIG.IR یکی از قدیمی ترین سایتهای شهرستان لاهیجان و استان گیلان بوده که بنابر آمار سایت طول عمری ۵ ساله دارد.
این پایگاه خبری تحلیلی  با رتبه تقریبی در کشور ایران که برابر ۱۲۵۰۰بوده و رتبه   ۶۰۲۸۰۰ در سطح جهانی با تعداد۱۰۶۶  بازدید کاربران  و  تعداد ۱۵۵۶ کلیک   در سایت  وپیچ رنک ۴  و سرعت بارگذاری کمتر از ۱ثانیه رتبه قابل قبولی در سطح استان گیلان داشته است.
کیفیت سئو این سایت برابر با ۷۰% بوده که این سایت را در رتبه اول  برای مدیریت جستجوی بهینه قرار میدهد.
قالب لاهیگ از لحاظ ساختاری شما را به یاد صراط نیوز می اندازد. تعداد  ۲۸۸ عدد سایت و وبلاگ به این سایت لینک داده اند که این گزینه نیز در سایتهای موجود در شرق گیلان کم نظیر است.
lahig
قالب سبک و مینیمال این سایت,لاهیگ را درزمره سایتهای سبک استان قرار داده که با توجه به راه اندازی آن طی چند سال گذشته و سرعت کم اینترنت در این موفقیت , توفیقی اجباری برای این سایت تلقی می گردد.
شما میتوانید در بخش لینکستان این سایت آدرس تمامی سایتهای شهرستان لاهیجان را مشاهده کنید که این بخش تقریبا هرازچندگاهی بروز شده و لینکستان کاملی برای شما مخاطبان می باشد.
بخش “در مسیر توسعه” و چهره های ماندگار از نکات خاص این سایت میباشد که مربوط به مقالاتی در خصوص توسعه و پیشرفت استان گیلان می باشد , سایر بخشهای این پایگاه نیز همانند پایگاه های تحلیلی دیگر بوده و فرق چندانی نداشته که جهت پرهیز از گزافه گویی از توضیح بیشتر خودداری میشود.

زبان گویا
gooyaپایگاه خبری و تحلیلی زبان گویا به آدرس اینترنتی   zabanegooya.comیک سایت نوپاست که رویکردی محلی , استانی , کشوری و حتی بین المللی داشته و آنرا از حالت صرف محلی خارج میکند.
کیفیت سئو این سایت برابر با ۶۰% بوده که میتوان نمره قبولی را برای مدیریت جستجوی بهینه این سایت به آن اختصاص داد.
این پایگاه خبری تحلیلی در راستای ارائه گزارش و ارتباط مردمی با نماینده شهرستان لاهیجان و درادامه فعالیت سایت ابوذر نیوز راه اندازی شده که با توجه به قالبی سبک و کاربرپسند تر  و از سویی تعطیلی خبری چند ماهه ابوذرنیوز فعالیت این سایت نیز بیشتر بوده و با اقبال عمومی بیشتری روبرو شده است .
این پایگاه خبری تحلیلی  با رتبه تقریبی ۱۰۲۰۰در کشور ایران که برابر بوده و رتبه  ۷۱۴۰۰۰در سطح جهانی با تعداد بازدید کاربران ۵۵۹  و  تعداد کلیک ۱۴۵۳ در سایت رتبه قابل قبولی در سطح شهرستان لاهیجان داشته است.
تعداد ۳۷  عدد سایت و وبلاگ به این سایت لینک داده اند که این گزینه نیز در سایتهای لاهیجان از رتبه های میانی برخوردار است.
gooya
بنابر آخرین اظهارات ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در همایش تجلیل از خبرنگاران لاهیجان در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ , بازدید این سایت به ۵۰۰۰ هزارنفر در طول روز رسیده است که با توجه به بازدیدهای روزانه سایتهای خبری مشابه در استان گیلان و کشور این آمار اندکی اقرارآمیز بوده و این نکته را میتوان گزارش نادرستی دانست که توسط این نماینده ارائه شده است.
 البته با نگاهی دقیق به آمار بازدید این سایت در هر دقیقه از شبانه روز که توسط سرویس ارائه آمار وبگذر  ارائه می گردد , این پایگاه خبری حتی در ساعات ابتدایی روز بازدیدی در حدود ۱۲۰ کاربر در هردقیقه وتعداد ۳کاربر آنلاین در هرثانیه دارد.
این تعداد کاربر در هر ثانیه باتوجه به حجم مطالب ارسالی و طول عمرمفید این سایت تا چه اندازه میتواند واقعیت داشته باشد؟

درسیاهکل
dars
پایگاه خبری و تحلیلی درسیاهکل به آدرس اینترنتی darsiahkal.ir یکی از سایتهای شهرستان سیاهکل و استان گیلان بوده که با توجه به طول عمر یکساله  با پوشش حداکثری اخبار سیاهکل و دیلمان و تا حد امکان لاهیجان , آستانه اشرفیه و رشت با رویکرد تولید محتوا ی همراه با گزارش تصویری مورد استقبال مردم سیاهکل و شهرهای همجوار قرار گرفته و به تنهایی درصدر جذب و ارائه سرویس به مخاطبان است.
کیفیت سئو این سایت برابر با ۶۸% بوده که میتوان نمره  بالایی را برای مدیریت جستجوی بهینه این سایت به آن اختصاص داد.
“درسیاهکل” بنابر سیاست تولید اخباری که دارد برخلاف چند سایت دیگر این شهرستان  که در ادامه همین گزارش به آن پرداخته می شود توانسته اقبال عمومی و مخاطبان را به سوی خود جلب نموده و با تکیه  به همین موفقیت از رتبه ی قابل قبول و بازدید نسبتا خوبی با توجه به تعداد محدود کاربران فضای مجازی در سیاهکل برخوردار است.
dars
این پایگاه خبری تحلیلی  با رتبه تقریبی۱۴۰۰۰ در کشور ایران که برابر بوده و رتبه ۵۸۴۰۰۰ در سطح جهانی با تعداد بازدید کاربران ۳۲۹  و  تعداد ۵۵۹ کلیک  در سایت رتبه نسبتا خوبی در سطح استان گیلان داشته است که میتوان با توجه به تعداد سایتهای محلی در سیاهکل آینده روشنی  برای این پایگاه خبری درسیاهکل و در وهله دوم استان گیلان متصور شد.
تعداد ۳۶  عدد سایت و  وبلاگ به این سایت لینک داده اند که این گزینه نیز در مقایسه با سایر سایتها رتبه ی میانی را برای آن رقم میزند. بخش معرفی کتاب و مصاحبه های اختصاصی , برند و مدل خاص این سایت نسبت به سایتهای دیگر استان می باشد.

 

لاهیدجان

لاهیدجان
این پایگاه خبری تحلیلی را با نام لاهیجان , لاهیدجان , پایگاه خبری لاهیجان و رودبنه و یا لاهیجان و رودبنه میتوانید در گوگل جستجو نمائید , با جستجوی نام لاهیدجان در گوگل این سایت اولین سایت در گوگل , و با جستجو لاهیجان در گوگل این سایت را میتوانید در رتبه چهارم صفحه اول گوگل مشاهده نمائید , و کیفیت سئو این سایت برابر با ۶۵% بوده که میتوان نمره قابل قبولی را برای مدیریت جستجوی بهینه این سایت به آن اختصاص داد.
 لاهیجان با رتبه تقریبی ۹۶۰۰ در کشور ایران که برابر بوده و  رتبه  ۵۳۶۰۰۰ در سطح جهانی با تعداد۷۷۹ نفر بازدید کاربران  و  ۲۳۳۷ تعداد کلیک   در  سایت رتبه اول در بین سایتهای این دوشهر را به خود اختصاص داده  و نمره  قابل قبولی در استان گیلان داشته است.
لاهیدجان
تعداد ۸۵ عدد سایت و وبلاگ به این سایت لینک داده اند که این گزینه نیز در سایتهای موجود در شرق گیلان کم نظیر است.
قالب لاهیجان از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به سایت خبرآنلاین داشته ولی رنگ قهوه ای روشن و تغییراتی در ساختار خبرها , عدم بخش آرشیو کامل اخبار و جستجوی پیشرفته , نمایش کلاسیک تصاویردر مطالب و نمایش نامناسب سایت درمرورگرهای قدیمی به دلیل استفاده از کدهای فراوان اثبات این نظر را کاملا نقض میکند.
قالب این سایت به علت استفاده زیاد تصاویر در صفحه اول کمی سنگین به نظر میرسد , میانگین  زمان بارگذاری  ۴ ثانیه میتواند برای کاربرانی که هرروزه به یک سایت رجوع میکنند ملال آور باشد که این یک امتیاز منفی بزرگ برای این سایت تلقی می شود , اما نکته جالب این است که این امتیاز منفی دلیلی بر کم شدن میزان بازدید این سایت نبوده بطوریکه , میانگین ۲۰۰۰کلیک درروز روی نام و اخبار این سایت , از لحاظ میزان بازدید رتبه اول را به این سایت در لاهیجان و سیاهکل اختصاص داده است و این میزان بازدید تاثیر مستقیمی در رتبه جهانی و داخل کشور این پایگاه خبری داشته است.
بخش تریبون آزاد که هراز چندگاهی مسئولین محلی و استانی رو مورد انتقاد تند خود قرار داده و همچنین مشکلات مردم که رویکردی مردمی و اجتماعی به این سایت میدهد از مدلهای خاصی است که تنها توسط این سایت در استان ارائه می شود.

لاهیج نیوز

lahi
پایگاه خبری و تحلیلی  لاهیج نیوز  به آدرس اینترنتیlahijannews.com  یکی دیگر از سایتهای قدیمی با طول عمر ۵ساله در سطح استان است که رویکردی محلی داشته و آنرا  به سایتی نسبتا فعال در حوزه شهرستان سیاهکل تبدیل کرده است.
این پایگاه خبری تحلیلی  با رویکرد تولید یادداشت و مقاله رویکردی اطلاع رسانی در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی  وکشاورزی سعی در شناساندن شهرستان سیاهکل دارد.
lahi
این پایگاه خبری تحلیلی  با رتبه تقریبی ۹۷۵۰۰ در کشور ایران که برابر بوده و رتبه  ۴۳۸۹۰۰۰ در سطح جهانی با تعداد بازدید ۱۰۰ کاربر  در آخرین رتبه سایتهای خبری شرق گیلان قرار دارد.
تعداد   ۳۴ عدد سایت و وبلاگ به این سایت لینک داده اند که این گزینه نیز در سایتهای موجود در شرق گیلان  در رتبه آخر قرار دارد.

سیاهکل نیوز

sia
پایگاه خبری و تحلیلی سیاهکل نیوز به آدرس اینترنتی siyahkalnews.ir یکی از سایتهای شهرستان سیاهکل و استان گیلان بوده با پوشش اخبار سیاهکل و دیلمان با رویکرد محلی واستانی مورد استقبال مردم سیاهکل قرار گرفته  که میتوان این سایت را رقیبی جدی برای سایت لاهیج نیوز برای کسب مقام دومی در این شهرستان دانست.
کیفیت سئو این سایت برابر با ۶۶% بوده که میتوان نمره قابل قبولی را برای مدیریت جستجوی بهینه این سایت به آن اختصاص داد.
sia
این پایگاه خبری تحلیلی  با رتبه ۱۷۴۳۰۰۰۰در سطح جهانی با تعداد بازدید نامعلوم رتبه نسبتا خوبی در سطح سیاهکل داشته  که میتوان با توجه به تعداد سایتهای محلی در سیاهکل آینده روشنی  برای این پایگاه خبری نیز متصور شد.
تعداد ۲ عدد سایت و  وبلاگ به این سایت لینک داده اند که این گزینه نیز در مقایسه با سایر سایتها رتبه ی آخر را برای آن رقم میزند.

منبع:صبح شفت

Share