حذف رای ممتنع ۶۰ موافق دارد / گام سوم با قید فوریت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا : طراح طرح “حذف رای ممتنع” گفت: این طرح پس از جمع‌آوری ۵۰ الی ۶۰ امضا پس از تعطیلات مجلس در دستور قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا : ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل از تهیه طرح «حذف رأی ممتنع» خبر داد و گفت: این طرح به صورت یک فوریتی در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.
1546237_554
وی افزود: برای طرح مذکور تاکنون ۵۰ الی ۶۰ امضا جمع‌آوری شده که افرادی همچون علی مطهری آن را امضا کرده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: این طرح پس از تعطیلات مجلس در صحن علنی بررسی خواهد شد.

اضافه می‌شود، چندی پیش مصاحبه‌ای با ایرج ندیمی نماینده سیاهکل و لاهیجان صورت دادیم که وی در آن مصاحبه از برچیده شدن بساط “رای ممتنع” از رای‌گیری‌های مجلس خبر داده بود.

وی در این خصوص گفت: “رای ممتنع” رفع مسئولیت است و ما می‌خواهیم نماینده مسئول باشد نه اینکه رفع مسئولیت کند.

ندیمی گفت:  یک نماینده در زمان رای‌گیری یا باید خودش اطلاعات داشته باشد یا اینکه از دیگران بپرسد و در رای‌گیری اعمال کند و گفتن “نمی‌دانم” که همان “رای ممتنع” است، دلیلی ندارد.

نماینده لاهیجان در ادامه تصریح کرد: از نظر ما “رای ممتنع” دو معنا دارد که یک معنای آن منفی است به طوری که نشان می‌دهد نماینده تحقیق و تدبیر نکرده و مسئولیت‌پذیری لازم را ندارد.

وی گفت: ما معتقدیم ملت، نمایندگان را به مجلس فرستاده‌اند تا تصمیم بگیرند و برای تصمیم، شناخت لازم است چراکه هر حرکتی محتاج معرفت و آگاهی است.

ندیمی اظهار داشت: نماینده موظف است در خصوص موضوع رای‌گیری اطلاعات کسب کند و از مخالف و موافق بپرسد تا بتواند در رای‌گیری تصمیم بگیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر‌نشان کرد: دومین علت تلاش برای حذف “رای ممتنع” این است که این‌گونه رای تعیین‌کننده بوده و در برخی موارد باعث عدم تصویب یک قانون خوب می‌شود بنابراین باید تکلیف آن روشن شود.

ندیمی گفت: تصمیم داریم با اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، “رای ممتنع” را حذف کنیم.

وی تصریح کرد: به لحاظ کارشناسی و زمانی شاید دو سه هفته‌ای طول بکشد ولی در نهایت این اقدام انجام خواهد شد.

ندیمی در پایان تصریح کرد: دلیلی بر مخالفت نمایندگان با حذف رای ممتنع وجود ندارد.

 گام دوم “برچیده شدن بساط رای ممتنع از صحن مجلس” 

در این رابطه ندیمی که در واقع پیگیرکننده اصلی این موضوع است، گفت: در حال تهیه طرحی هستیم تا بتوانیم بر اساس آن “رای ممتنع” را از صحن مجلس حذف کنیم.

وی ادامه داد: بعد از تعطیلات دوهفته‌ای نمایندگان این طرح را در صحن مجلس پیگیری خواهیم کرد.

نماینده لاهیجان و سیاهکل تاکید کرد: به نظرم مشکلی در تصویب این طرح نخواهیم داشت چرا که حرف حساب است.

وی ادامه داد: اگر “رای ممتنع” به عنوان رای مخالف است  به حساب آرا مخالفان گذاشته  شود ولی اگر به عنوان رای “رای بی‌طرف” است، ما چیزی به عنوان “بی‌طرفی” در مجلس نداریم.

ندیمی تاکید کرد: نمایندگان در رای‌گیری‌های مجلس شورای اسلامی یا باید مخالف باشند یا موافق.

شایان ذکر است مقام معظم رهبری در دیدار خرداد ماه امسال با نمایندگان مجلس ضمن گلایه از رای ممتنع دادن برخی از نمایندگان متذکر شده بودند: «لایحه‌ای به مجلس می‌آید ـ بنده خودم هم در مجلس بودم و این موارد را از نزدیک تجربه کردم ـ وقتی که لایحه به کمیسیون داده می‌شود و در معرض دید این نماینده قرار می‌گیرد، گاهی با این لایحه مثل یک کار مربوط به شخص خود رفتار می‌کند؛ دقت می‌کند، مطالعه می‌کند، تحقیق می‌کند، با کارشناس می‌نشیند مباحثه می‌کند، مطلب را در ذهن خود به صورت محقَّق ترسیم می‌کند؛ گاهی هم نه، لایحه می‌آید یا مثلاً طرحی در مجلس می‌خواهد تصویب شود، این نماینده خیلی محتوای لایحه و طرح را نمی‌داند، خیلی احساس مسئولیت نمی‌کند، رسیدگی نمی‌کند؛ نه در کمیسیون، نه در صحن مجلس. این رأی «آری» یا «نه» او به یک چنین لایحه یا طرحی، خالی از شبهه نیست.

رأی ممتنع او هم خالی از شبهه نیست. ما که نیامدیم اینجا بنشینیم “رأی ممتنع” بدهیم؛ ما آمده‌ایم بگوئیم این بشود، این نشود. رأی ممتنع مال آنجائی است که انسان زحمت خودش را کشید، کار خودش را کرد، بالاخره ذهنش به جائی نرسید؛ خب، اینجا البته انسان رأی ممتنع می‌دهد؛ مثل فقیه و مجتهدی که زحمت خودش را می‌کشد، به منابع مراجعه می‌کند، ادله‌ی اجتهادی و ادله‌ی فقاهتی را می‌بیند، بعد ذهنش به جایی نمی‌رسد؛ می‌گوید خب، اینجا احتیاط کنید؛ میگوید من رأی ندارم، فتوا ندارم. رأی ممتنع مال اینجا است؛ اما اینکه ما مطالعه نکنیم، کار نکنیم، بعد برای اینکه خودمان را اسیر «آری» یا «نه» بی‌دلیل و غیر مستند نکرده باشیم، می‌گوییم خیلی خوب، ما “رأی ممتنع” می‌دهیم! این نمی‌شود.

پس یکی از کارهای بسیار مهم و لازم و اصلی در مجلس، همین کار بر روی لوایح است؛ چه لوایحی که دولت می‌فرستد، چه طرح‌هائی که خود شما در مجلس آنها را تنظیم می‌کنید. واقعاً باید کار شود.

هر کس اگر اهل اجتهاد در این فن است، به صورت اجتهادی؛ و اگر چنانچه خودش صاحب رأی نیست، با مشاوره گرفتن از این و آن، به یک نتیجه قطعی برسد؛ این یکی از کارهای بسیار اساسی است». /باشگاه خبرنگاران

Share