ساز و کار مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی چیست؟

وکلای ملت هم براساس ماده ۲۰۵ آیین‌نامه داخلی مجلس موظفند برای بحث و بررسی پیرامون خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیئت وزیران از فردا جلسات علنی خود را به طور متوالی تشکیل دهند البته براساس این ماده، جلسات علنی مجلس می‌تواند به صورت دوشیفته برگزار شود و در این جلسات نمایندگان نطق نخواهند داشت.

به گزارش دیارمیرزا و به نقل از خبرگزاری تسنیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی از فردا (دوشنبه) بررسی صلاحیت وزیرای پیشنهادی دولت یازدهم را به صورت دوشیفت صبح و بعداز ظهر آغاز می‌کنند.42758_orig

حجت‌الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان روز یکشنبه هفته گذشته و همزمان با مراسم تحلیف خود در صحن علنی بهارستان لیست وزرای پیشنهادی را به همراه برنامه، خط مشی و اصول کلی دولت تدبیر و امید را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

وکلای ملت هم براساس ماده ۲۰۵ آیین‌نامه داخلی مجلس موظفند برای بحث و بررسی پیرامون خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیئت وزیران از فردا جلسات علنی خود را به طور متوالی تشکیل دهند البته براساس این ماده، جلسات علنی مجلس می‌تواند به صورت دوشیفته برگزار شود و در این جلسات نمایندگان نطق نخواهند داشت.

طبق ماده ۲۰۶ آیین‌نامه داخلی مجلس قبل از تشکیل نخستین جلسه بررسی برنامه‌های دولت و اخذ رأی اعتماد هیئت وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط مشی و‌ اصول کلی دولت و ترکیب هیئت وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق برنامه‌های هر یک از وزیران، باید در برگه‌های جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت‌نام کنند. البته‌ هریک از نمایندگان حق دارند تمام یا قسمتی از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر قرار دهد.

همچنین در جلسه صبح فردای مجلس و در شروع بحث در مورد هیئت وزیران، رئیس جمهور‌ برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفی وزیران از ترکیب هیئت وزیران دفاع می‌کند. پس از آن، نمایندگان مجلس، برنامه دولت و ترکیب کابینه را با اظهارات پنج نفر از نمایندگان مخالف و پنج نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و هر کدام برای مدت پانزده دقیقه‌، بررسی خواهند کرد.

طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، ‌رئیس جمهور یا کسانی که وی تعیین می‌کند، باید به سوالات و اظهارات نمایندگان مخالف پاسخ دهند و مجموع زمان نطق اولیه رئیس جمهور و دفاعیات وی، باید دو و نیم ساعت باشد.

درپی اظهارات و دفاعیات رئیس جمهور، مجلس وارد شور بررسی برنامه‌ها و صلاحیت هر یک از وزرای پیشنهادی را به صورت جداگانه‌ آغاز کرده و درمورد هر وزیر دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و موافق و هرکدام برای مدت‌پانزده دقیقه صحبت خواهند کرد. پس از آن، وزیری که صلاحیت وی در حال بررسی است یا شخص رئیس جمهور، باید به مدت سی دقیقه از برنامه و صلاحیت وزیر، دفاع کنند.

آئین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید، بحث و بررسی برای تک تک وزیران به ترتیب حروف الفبای وزارتخانه به همین شیوه انجام می‌گیرد البته رئیس جمهور‌ می‌تواند با استفاده از وقت وزیران، در پایان و به‌طور یکجا از آنها دفاع کند.

پس از آن برای هر یک از وزرای پیشنهادی به صورت جداگانه “رأی‌گیری دستی” و با کاغذ به عمل می‌آید و‌ سپس آرا به صورت جداگانه، شمارش شده و نتیجه اعلام می‌شود.

به گزارش تسنیم، لیست وزرای پیشنهادی حجت‌الاسلام روحانی برای کابینه دولت یازدهم بدین شرح است:

(برای مشاهده برنامه هر یک از وزرای پیشنهادی، می‌توانید روی نام آنها کلیک کنید)

۱.  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: محمود واعظی

۲. وزارت اطلاعات: سیدمحمود علوی

۳. وزارت اقتصاد: علی طیب‌نیا

۴. وزارت امور خارجه: محمدجواد ظریف

۵. وزرات آموزش و پرورش: محمد نجفی

۶. وزارت بهداشت: سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی

۷. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: علی ربیعی

۸. وزارت جهاد کشاورزی: محمود حجتی

۹. وزارت دادگستری: مصطفی پورمحمدی

۱۰. وزارت دفاع: حسین دهقان

۱۱. وزارت راه و شهرسازی: عباس احمد آخوندی

۱۲. وزارت صنعت، معدن و تجارت: محمدرضا نعمت‌زاده

۱۳. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: جعفر میلی منفرد

۱۴. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی

۱۵. وزارت کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی

۱۶. وزارت نفت: بیژن نامدار زنگنه

۱۷. وزارت نیرو: حمید چیت‌چیان

۱۸. وزارت ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر

پیشتر خبرگزاری تسنیم متن کاملبرنامه، اصول کلی و خط و مشی دولت  حجت‌الاسلام حسن روحانی را منتشر کرده بود.

Share