دلایل موافقان وزیر پیشنهادی اطلاعات چه بود + اظهارات کامل ۳ نماینده

به گزارش دیارمیرزا : در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ۳ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌ها و سوابق وزیر پیشنهادی اطلاعات سخنرانی کردند.

به گزارش دیارمیرزا : جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه، جواد هروی نماینده مردم قائنات و هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در صحن مجلس در موافقت با برنامه‌ها و سوابق حجت‌الاسلام سید محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات نطق کردند.

حجت الاسلام سید محمود علوی

** قوامی: وزیری که خودش در نوشتن قانون وزارت اطلاعات نقش داشته قطعاً تخصص اداره آن را هم دارد

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز مجلس طی سخنانی در موافقت با وزیر پیشنهادی اطلاعات طی سخنانی گفت: واقعیت امروز کشور در برنامه پیشنهادی رئیس جمهور به خوبی ترسیم شده و مهمترین جایی که می‌تواند فضایی را ایجاد کند تا برنامه دولت اجرایی شود، وزارت اطلاعات است.

وی ادامه داد: اگر به بیکاری، تورم، مشکلات اقتصادی و … که می‌تواند ناامنی در کشور ایجاد کند، توجه نشود و دستگاه‌های امنیتی به این موارد توجه نکنند کشور دچار مشکل می‌شود بنابراین باید بتوانیم فضا را کنترل کنیم و با ایجاد امنیت در کشور شرایطی به وجود بیاوریم تا مشکلات اقتصادی کنترل شود.

این نماینده مجلس همچنین گفت: برخی از مخالفان گفتند که آقای علوی سابقه اجرایی برای تصدی وزارت اطلاعات ندارد اما من از آنها می‌پرسم که وقتی نمایندگان به مجلس می‌آیند و در کمیسیون‌های تخصصی توزیع می‌شوند، چه شاخص و معیاری برای این توزیع وجود داد؟ طبیعتا نمایندگان مجلس بر اساس تجربه و تخصص خود به عضویت کمیسیون‌های تخصصی مجلس در می‌آیند بنابراین فردی که ۴ دوره در یک کمیسیون تخصصی بوده آیا تجربیات کسب نکرده است و این تجربیات منجر به تخصص وی نشده لذا آقای علوی که در مجلس حضور داشته، قطعا بر اساس تجربه و تخصص داشته خود عضو یک کمیسیون تخصصی بوده و وزیری که خودش در نوشتن قانون وزارت اطلاعات نقش داشته قطعا تخصص اداره آن را هم دارد.

قوامی با بیان اینکه مردم در انتخابات شور و شوق انتخاباتی را به سطح بالای خود رساندند، گفت: اکنون زمان تحقق حماسه اقتصادی است و دستگاهی که می‌تواند با ایجاد امنیت مشکلات اقتصادی را حل کند وزارت اطلاعات خواهد بود. بنابراین باید این وزارتخانه به دست یک مدیر خلاق باشد که به نظر من آقای علوی این خلاقیت و تفکر باز را دارد.

وی در مورد رد صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات در انتخابات مجلس شورای اسلامی هم گفت: این وزیر پیشنهادی پس از رد صلاحیت خود را در دایره نظام می‌داند و موضعی نگرفته که دلش دشمنان نظام را شاد کند. همچنین مقام معظم رهبری در ارتباط با ردصلاحیت‌شده‌ها از سوی شورای نگهبان بیاناتی داشته‌اند و فرموده‌اند که رد صلاحیت این آدم‌ها به این معنا نیست که کلا از صلاحیت ساقط شده‌اند لذا نباید این موضوع دستاویز مخالفت قرار داد. همچنین پس از این ماجرا آقای علوی به عنوان امام جمعه اراک مطرح می‌شوند و همانطور که می‌دانید برای انتخاب وزیر اطلاعات هم با مقام معظم رهبری مشورت می‌شد لذا اگر نظر ایشان خلاف این بود، اکنون آقای علوی اینجا نبود و این اتفاق رخ نمی‌داد.

نمینده مردم اسفراین گفت: برخی مخالفین گفتند که برنامه آقای علوی تغییر کرده که من به آقای علوی صحبت کردم و متوجه شدم که برنامه علوی اشتباه آمده و ربطی به وی آمدم.

** هروی: اکثر وزرای اطلاعات سوابق اطلاعاتی نداشته‌اند

جواد هروی نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی با استفاده از قسمتی از زمان هادی قوامی در موافقت با وزیر پیشنهادی اطلاعات اظهار داشت: در ابتدا با توجه به اینکه برخی از دوستان اشاره کردند که نمایندگان با وزرا جلساتی داشته‌اند؛ بنده باید بگویم که من هیچ جلسه‌ای نداشتم و اگر امروز درباره شخصیت آقای علوی صحبت می‌کنم به دلیل وجوه شخصیتی و شأن بالای وی است.

وی ادامه داد: امروز از آقای روحانی تشکر می‌کنم که برای وزارت اطلاعات یک شخصیت تحصیل‌کرده و دانا را معرفی کرده، چراکه آقای علوی یک انسان با تفکر باز و خلاق است و قطعا وزارت اطلاعات می‌تواند از این تفکر خلاق استفاده کند، لذا نباید حق استفاده از یک وزیر خلاق از وزارت اطلاعات بگیریم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بررسی دوره‌های گذشته وزارت اطلاعات نشان می‌دهد که اکثر وزرای اطلاعات سوابق اطلاعاتی نداشته‌اند، بنابراین مخالفین نباید این موضوع را دستاویز قرار دهند؛ همچنین از آنجا که وزیر پیشنهادی ۴ دوره نماینده مجلس بوده قطعا می‌تواند در برقراری تعامل سازنده با مجلس مفید باشد.

هروی خاطرنشان کرد:‌ چه اشکالی دارد که یک وزیر خلاق بیاید تا مشکلات کشور را که در برخی از نقاط مرزی داریم حل کند، چرا که تاکنون به دلیل بی‌تدبیری‌هایی که از سوی دستگاه‌های امنیتی انجام گرفته مناطق مرزی ما دچار مشکل شده‌اند و حالا باید یک وزیر خلاق بتواند این مشکلات را حل کند

وی در پایان تصریح کرد: امروز با وجود یک وزیر اطلاعات خلاق و با تامل و تفکر باز می‌توانیم بسیاری از مشکلاتی که داریم را برطرف کنیم.

** جهانگیرزاده: تقویت وزارت اطلاعات با رای قاطع به حجت الاسلام علوی میسر خواهد شد

جواد جهانگیر زاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت‌های وزرای کابینه یازدهم در موافقت با وزیر پیشنهادی اطلاعات، با بیان اینکه اهمیت این وزارتخانه بسیار زیاد است، اظهار داشت: وزیر اطلاعات باید کسی باشد که متخلفان در برابر او با برخورد قدرتمند روبرو شوند و مردم هم در کمال آرامش زندگی کنند. همچنین به روز شدن دستگاه‌های اطلاعاتی یک ضرورت محسوب می‌شود. لذا باید دارای وزارت اطلاعاتی باشیم که آمادگی مقابله با مسائل پیش آمده را داشته باشد.

وی ادامه داد: به وزیر اطلاعاتی نیازمندیم که از تمایلات سیاسی پرهیز کند و بداند وزارت متعلق به تمام بخش‌های نظام است و صرفاً به دولت جمهوری اسلامی ایران تعلق ندارد. معتقدم در شرایط موجود کاهش هزینه‌های اطلاعاتی یک ضرورت است و علوی در برنامه و روند اجرایی بین امر توجه دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: وزارت اطلاعات باید از نیروهای حرفه‌ای و کارشناسانی گمنام، اما فعال و دلسوز و مدیریت برجسته مجرب در مبارزه با گروه‌های ضد انقلاب برخوردار باشد و رای ما به علوی به عنوان وزیر اطلاعات نشان دهنده حمایت ما از این وزارتخانه است.

جهانگیرزاده تصریح کرد: کمک موثر برای مقابله با تحریم‌ها فقط از وزارت خارجه و نهاد اقتصادی بر نمی‌آید، بلکه وزارت اطلاعات تجارب ارزشمندی دارد که می‌تواند در اختیار سایر نهادهایی که با این موضوع در ارتباط هستند قرار دهد.

با بیان اینکه وزیر اطلاعات باید چشم بینای نظام جمهوری اسلامی باشد، تاکید کرد: حجت الاسلام علوی با این تفاسیر و سابقه ۴ دوره مجلس و کمیسیون داخلی، وزارت اطلاعات را مورد نظارت قرار می‌داد و همچنین حضور در تدوین قانون وزارت اطلاعات و نهادهای نظامی خواهد توانست این وزارتخانه را از ورود به مسائل خرد پرهیز دهد و به مسائل کلان ملی و بین المللی ورود پیدا کند، لذا اگر بخواهیم وزارت اطلاعات به مسائل عمده امنیت ملی بپردازد، امروز تقویت این وزارتخانه با رای قاطع به حجت الاسلام علوی میسر خواهد شد، ضمن اینکه باید به انتخاب رئیس جمهور احترام گذاشته شود.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور دارای بینش امنیتی و روابط بین الملل است، گفت: آقای علوی روحانی انقلابی ،‌فعال و پر تحرکی است و نسبت به مسائل نظامی آشنایی دارد و همچنین عضو مجلس خبرگان و عضو کمیسیون سیاسی و اجتماعی این مجلس است. همچنین وزانت علمی دارد و به لحاظ عملیاتی انسان فعالی است .

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: من معتقد هستم که با تقویت نظام کارشناسی و نظام خبره دستگاه اطلاعاتی و افزایش ظرفیت حرفه‌ای اطلاعاتی جناب علوی موفق خواهند بود و چنین اتفاقاتی رخ خواهد داد لذا تقاضا دارم به وی رای مثبت بدهید.

Share