ناگفته های آیت الله علم الهدی از دیدار با مهدی هاشمی

به گزارش دیارمیرزا آیت الله سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران در خصوص دیدار مهدی هاشمی با ایشان که در رسانه ها بازخورد متفاوتی داشت و برخی رسانه های نزدیک به رئیس مجمع تشخیص مصلحت، تلاش کردند تا انجام چنین دیداری را به عنوان نشانه ای […]

به گزارش دیارمیرزا آیت الله سید احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران در خصوص دیدار مهدی هاشمی با ایشان که در رسانه ها بازخورد متفاوتی داشت و برخی رسانه های نزدیک به رئیس مجمع تشخیص مصلحت، تلاش کردند تا انجام چنین دیداری را به عنوان نشانه ای از تغییر موضع سیاسی آیت الله علم الهدی القا کنند، در باره ی محتوای این دیدار توضیحاتی را  عنوان کرد.

ناگفته های آیت الله علم الهدی از دیدار با مهدی هاشمیوی اظهار کرد: اینجانب قبل از اینکه بخواهم به این سوال شما پاسخ دهم باید توضیحی برای اصلاح یک برداشت ناصحیح درباره خود ارائه دهم و آن اینکه بنده یک فرد سیاسی کار نیستم، اینجانب به اقتضای طلبگی و همچنین جایگاه امامت جمعه، یک شخص دینی و تکلیف محورم که حضور من در عرصه سیاست نیز منحصرا برای انجام تکلیف دینی و شرعی است. لذا موضع گیری بنده در مسائل سیاسی بر حسب ارتباط با اشخاص یا وابستگی با جریان سیاسی خاصی نیست .

امام جمعه مشهد در ادامه گفت: بر این اساس گاهی اتفاق می افتد با ملاحظه ی یک خلاف شرع، یا یک حرکت مضر به انقلاب و منافی با اصول آن، علیه افراد یا جریانهای سیاسی که بعضی ها به زعم خود بنده را وابسته به آن می پنداشتند، موضع گیری کنم و یا در برابر عزیزترین عزیزانم بایستم بنابراین خطای برخی صاحبان رسانه و تحلیل نویسان این است که بخواهند امثال من را در خط کشی های سیاسی تحلیل کنند.
دیدار بنده با هاشمی رفسنجانی اتفاق تازه ای نبوده است

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به دیدار خود با هاشمی رفسنجانی گفت: آقای هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است که هر از چندگاهی جهت زیارت به مشهد مشرف می شود، بنده هم امام جمعه ی این شهر هستم که بر حسب اقتضای ادب، به دیدن یک منصوب رهبر معظم انقلاب و مسوول نظام می روم. این موضوع اگرچه این بار، به طور مشکوکی در سطح گسترده رسانه ای شد، اما اتفاق تازه ای نبود. و در دفعات دیگر هم که ایشان به مشهد آمده بود، اگر اینجانب مسافرت نبودم، دیدار و حتی در مواردی، استقبال از ایشان را در برنامه خود می گنجاندم، بنابراین این رفتار، برنامه تازه ای نیست که برخی آن را چرخش موضع تحلیل کنند.
آیت الله علم الهدی همچنین با اشاره به درخواست مهدی هاشمی برای ملاقات با وی، گفت: آن روزی که من با آقای هاشمی دیدار کردم، در هنگام خروج، فرزند ایشان، آقای مهدی هاشمی نزد من آمد و درخواست ده دقیقه ملاقات با اینجانب داشت و می گفت که می خواهد در مورد مسائلی که علیه او مطرح شده است برای من توضیح بدهد.

مهدی هاشمی گفت با حرکت های بعد از انتخابات موسوی موافق نبودم

امام جمعه مشهد افزود: فرزند آقای هاشمی پس از هماهنگی با دفتر اینجانب، صبح روز بعد نزد من آمد و درباره ارتباطش با اردوکشی های خیابانی بعد از انتخابات در سال ۸۸ و نسبت هایی که در این باره به او زده اند، توضیحاتی داد و مدعی بود با اینکه در انتخابات به نفع آقای موسوی فعال بوده است اما باحرکت های بعد از انتخابات آقای موسوی موافق نبوده و با او مخالفت می کرده و حتی مدعی بود که چند بار به او گفته است که باید از طریق قانون اقدام کند.

آیت الله علم الهدی در ادامه گفت: پس از پایان توضیحات او، گفتم این مطالب چه ارتباطی به من دارد؟ آنچه مسلم است موضع گیری و سخنان من علیه فتنه گران در مورد شخص شما نبوده است، که برای تبرئه خود این مطالب را به من می گویید. من قاضی نیستم و شما باید این مطالب را به دادگاه و قوه قضاییه ارائه کنید.
امام جمعه مشهد افزود: به فرزند آقای هاشمی گفتم، به هر حال، آنچه برای شما پیش آمده، حق باشد یا ناحق، مشخص خواهد شد و می گذرد و تمام می شود، اما آنچه نمی گذرد، وضع پیش آمده برای آقای هاشمی در عرصه ی نظام است.
نحوه آشنایی با هاشمی رفسنجانی
نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه “به او گفتم سرآغاز ارادت من به آقای هاشمی زمانی بود که هنوز شما به دنیا نیامده بودی ” به سابقه آشنایی خود با هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و در این باره گفت: در ابتدای نهضت امام خمینی (ره) آقای هاشمی بوسیله ی دستگاه شاه دستگیر شد. او و چند نفر از طلاب را به سربازی اجباری بردند . آنها از سربازی فرار کردند و شدیدا تحت تعقیب بودند، آن ها از زاهدان به بیرجند آمدند و دهه ی آخر صفر بود . من در آن زمان طلبه ی جوانی بودم که برای منبر در ایام محرم و صفر مسافرت می رفتم و آن سال بیرجند آمده بودم. در اولین آشنایی که با ایشان پیدا کردم، نهضت و انقلاب از دید یک طلبه ی جوان مثل من بصورت متجسد در آقای هاشمی جلوه کرد و به او ارادت انقلابی پیدا کردم .
اظهاراتی که نظر و اعتقادات امام جمعه را مخدوش کرد
وی در ادامه گفت: این ارادت از سوی من تا سال ۷۸ ادامه داشت تا آنکه در حج آن سال و در منی، شبی در بعثه ی مقام معظم رهبری، با یکی از منسوبان نزدیک آقای هاشمی که به حج آمده بود، درباره حزب کارگزاران بحث شد و او جسارتی علیه مقام معظم رهبری انجام داد که آن اظهارات، نظر و اعتقاد مرا در مورد آقای هاشمی به کلی مخدوش کرد. البته این خدشه در مورد آقای هاشمی، امروز نه تنها در من، بلکه در بسیاری از متدینین و انقلابیون پیش آمده است.
آیت الله علم الهدی در ادامه گفت: به فرزند آقای هاشمی گفتم از آن زمان به بعد و به ویژه در سالهای اخیر، نمونه های بسیاری از چنین برخورد هایی از سوی منسوبین نزدیک و دور ایشان دیده و شنیده شده و باعث شده است تا جامعه متدینین و انقلابی کشور آقای هاشمی را در مصاف و تقابل با مقام معظم رهبری ببینند و اعتمادشان به ایشان را از دست بدهند که این رویداد، اتفاق خوبی نیست.

Share