رییس جمهور منتخب محل جلسات خود را تغییر داد + عکس

حسن روحانی برای انجام دیدارهایش قرار است در مجلس قدیم مستقر شود. ساختمانی که خود او ۲ دوره در آنجا از کرسی نایب رئیسی مجلس، جلسات پارلمان را اداره می کرد. به گزارش دیارمیرزا حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک که تمامی دیدارهای روزهای پس از انتخابات را در محل این مرکز انجام داده است، […]

حسن روحانی برای انجام دیدارهایش قرار است در مجلس قدیم مستقر شود. ساختمانی که خود او ۲ دوره در آنجا از کرسی نایب رئیسی مجلس، جلسات پارلمان را اداره می کرد.

به گزارش دیارمیرزا حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک که تمامی دیدارهای روزهای پس از انتخابات را در محل این مرکز انجام داده است، در فاصله یک ماه مانده به مراسم تحلیف و حضورش در پاستور، قصد عزیمت به مجلس قدیم را دارد. ساختمانی که خود زمانی همانجا سابقه نمایندگی داشته و گهگاهی از کرسی نایب رئیسی مجلس در دوره چهارم و دوره پنجم جلسات مجلس را اداره می‌کرده است.
حسین سبحانی نیا  عضو هیات رئیس مجلس گفته که شخص آقای روحانی از مجلس چنین درخواستی داشته و  آنطور که با آقای لاریجانی نیز در این باره صحبت شده، قرار شد زمینه‌ای فراهم شود تا زمان آغاز به‌ کار دولت جدید، آقای روحانی در مجلس قدیم مستقر و ملاقات‌ها و دیدارهایش در آنجا انجام شود.


معمار مجلس قدیم
ساختمان مجلس قدیم توسط حیدر غیایی معمار ایرانی، طراحی و ساخته شد. به نوشته سایت مجلس این بنا تا سال ۱۳۵۷جهت جلسات مجلس سنا مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ و انحلال مجلس‌ها، در ابتدا ساختمان سنا برای تهیه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به محل برگزاری جلسه‌های مجلس خبرگان قانون اساسی تبدیل شد. پس از اتمام تدوین قانون اساسی نیز این ساختمان به مجلس شورای اسلامی اختصاص یافت و جلسات این مجلس تا سال ۱۳۸۰ در همین محل برگزار می‌شد. با تکمیل ساختمان جدید مجلس در میدان بهارستان، از این ساختمان تنها برای برگزاری برخی گردهمایی‌های دولتی و جلسات سالانه مجلس خبرگان رهبری استفاده می‌شود.
همایش هایی که در سالگرد سوم تیر محمود احمدی نژاد و هوادارنش در این مجلس برگزار کرده اند معمولا با حاشیه های زیادی همراه بوده است
حیدر قلی خان غیایی در سال ۱۹۵۳ دفتر معماری خود را در تهران تأسیس نمود و در خلال این سالها پروژه‌های خصوصی فراوانی را به انجام رساند که منجر به انتخاب وی برای طراحی ساختمان مجلس سنای ایران گردید.


جلساتی که در مجلس قدیم برگزار می شود
این مجلس همان ساختمانی است که در خیابان امام خمینی و روبروی متروی دانشگاه امام علی واقع شده است. این ساختمان بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۲ محل استقرار قوه مقننه بود، پس از احداث ساختمان جدید مجلس در بهارستان که تناسب لازم با حجم وظایف و مراجعان نمایندگان را دارد، میزبان اجلاس‌های فصلی و سالیانه نظیر نشست‌های مجلس خبرگان رهبری است. بعد از انتقال جلسات علنی مجلس، به بهارستان و مجلس جدید، ساختمان قدیم مجلس به محلی برای برگزاری اجلاس خبرگان تبدیل شد که سالانه دوباره یکی در شهریور ماه و دیگری در اسفندماه برگزار می شود. در این ساختمان جلسات مجلس دانش آموزی و برخی برنامه های دولتی هم برگزار می شود. دیدار دوستانه خبرنگاران با رئیس جمهور، همایش های هواداران رئیس جمهور و همایش هایی از این قبیل را دولت معمولا در این مجلس برگزار می کند. با این وجود امسال در آخرین سالی که محمود احمدی نژاد در پاستور حضور داشت، همایش هوادارانش در این مجلس برگزار نشد.
گفته می شود تمامی امکانات یک دفتر اداری در اختیار حسن روحانی قرار گرفته تا برای یک ماه تمامی دیدارهایش را در این محل انجام دهد. چندی پیش رسانه ها روایتی را از دیدار روحانی و احمدی نژاد در مرکز تحقیقات استراتژیک منتشر کرده و نوشته بودند که روحانی با اشاره به امکانات اندک مرکز تحقیقات به احمدی نژاد گفته که امکانات پذیرایی زیادی اینجا وجود ندارد چون بودجه این مرکز به دستور شما قطع شده است.

Share