تحول در مسجدالحرام + تصاویر

این محل طواف موقت که ۱۲ متر ارتفاع کف طبقه دوم آن است و ۲ متر از ارتفاع کعبه کوتاه‌تر است، محل عبور و مرور ویلچری‌ها در زمان حج تمتع خواهد بود.

به گزارش دیار میرزا به نقل از روزنامه سعودی عکاظ، ساخت این مکان با ۹۵ درصد پیشرفت، به مراحل نهایی خود نزدیک شده و در چند روز آینده راه اندازی می شود.

این مکان جدید برای طواف افراد دارای ناتوانی جسمی و سن بالا ساخته می شود و ظرفیت میزبانی ۱۵۰۰ نفر در ساعت را خواهد داشت.

این سازه جدید با عرض ۱۲ متر در ارتفاع ۱۳ متری از سطح زمین ساخته شده و هدف از آن فراهم کردن مکان امن و راحت برای طواف افراد ناتوان و سن بالاست.

پایگاه اطلاع رسانی حج جزئیات این سازه را اینگونه تشریح کرده است: این محل طواف موقت که ۱۲ متر ارتفاع کف طبقه دوم آن است و ۲ متر از ارتفاع کعبه کوتاه‌تر است، محل عبور و مرور ویلچری‌ها در زمان حج تمتع خواهد بود.

 

این سازه‌های آهنی از مقابل مقام ابراهیم آغاز و هم اکنون از مقابل حجر الاسود گذشته و تاکنون ۲۱ ستون آن برپا شده است. این سازه‌های پیش ساخته که با پیچ ومهره به هم متصل شده‌انددر کارگاهی بیرون از مسحدالحرام ساخته و به این مکان منتقل می‌شوند و تنها کاری که برای آن انجام می‌شود ساخت صفحاتی ۲*۲ بتون آرمه ای در زیر این ستون هاست که با استفاده از تکنولوژهای کنونی ساخته و کار گذاشته می‌شود.

 

به نظر می‌رسد تنها دو ستون دیگر تا پایان این مطاف لازم باشد تا به قسمت قبلی متصل شود. با توجه به ازدحام جمعیت در قسمت پشت مقام برای ادای نماز طواف همچنین ازدحام ناشی از ماه مبارک رمضان،‌به نظر می‌رسد این محل طواف موقت برای ویلچری‌ها باید به زودی تمام شود.

طبق فتوای مراجع عظام تقلید، طواف در طبقه دوم مسجدالحرام جایز نیست، ولی طواف در این سازه‌های جدید که برای زائران ویلچری ایجاد شده از آن جهت که سطح این مطاف پایین‌تر از ارتفاع کعبه معظمه است از این‌رو طواف ویلچیری‌ها از نظر شرعی مانعی ندارد.

Share