میانگین سنی روسای جمهور دنیا چقدر است؟ + آمار

به گزارش دیارمیرزا در کشورهای مختلف با وجود تفاوت های عمیق در برداشت دموکراسی، که بعضا همچنان متجلی در اراده ملکه یا پادشاه این کشورها است، سکان اجرایی کشور در دستان متمایل ترین نظریه به مبانی توسعه و پیشرفت آن کشور قرار دارد.   به عبارتی دیگر قوای اجرایی در عموم جوامع به اصطلاح پیشرفته […]

به گزارش دیارمیرزا در کشورهای مختلف با وجود تفاوت های عمیق در برداشت دموکراسی، که بعضا همچنان متجلی در اراده ملکه یا پادشاه این کشورها است، سکان اجرایی کشور در دستان متمایل ترین نظریه به مبانی توسعه و پیشرفت آن کشور قرار دارد.

 

به عبارتی دیگر قوای اجرایی در عموم جوامع به اصطلاح پیشرفته و دموکراتیک امروز در قاعده وجودی سیاستمدارانِ اقتصاددانی فهم می گردد که ضمن برخورداری از چابکی فیزیکی و چالاکی حرکتی، از ثبات نسبی شخصیتی برخوردار و بدور از تطور و کیش شخصیت باشند.

از این رو در خوش بینانه ترین حالت انتخاب رئیس جمهور یعنی انتخاب فردی با معیارها و ویژگی های خاص به عنوان کاندیدای حزبی که بیشترین توانایی را در رفع مشکلات جامعه داراست.

ویژگی های متمایز شخصیتی و چابکی فیزیکی و چالاکی حرکتی مجریان یک کشور، تضمینی برای پیشرفت جایگاه و موقعیت آن کشور خواهد بود.

 


ترکیه، مصر، سوریه، ونزوئلا و ایالات متحده آمربکا از جمله کشورهایی هستند که تجربه مرگ رییس جمهور کشورشان را به علت کهولت سن یا بیماری چشیده اند.

بنیان گذاری جمهوری ترکیه،مصطفی کمال پاشا معروف به آتاترک از جمله روسای جمهوری بود که حین ریاست فوت کرد.

مصطفی کمال، با سواری شدن بر موج نارضایتی های ناشی از بی کیفایتی سلطان محمد ششم عثمانی در جنگ جهانی،با رهبری گروه ترکان جوان علیه امپراطوری عثمانی دست به قیام زد و سرانجام موفق شد در سال ۱۹۲۳با حمایت گروه های ملی گرا ترکیه نوین پایه گذاری کند.

آتا ترک از همان سال ۱۹۲۳ تا مرگش در سال ۱۹۳۸در ریاست جمهوری بود،پس از آن،نخست وزیر آتاترک “عصمت اینونو”به قدرت رسید.

در حقیقت مرگ آتاترک باعث تحول و حتی سردرگمی در ترکیه نشد، با مرگ او، نخست وزیرش به قدرت رسید که سالهای سال نقش مغز متفکر دربار آتاترک را بازی می کرد.

عصمت اینونو سیاست مداری زیرکی بود و تمام برنامه های آتاترک در مسائل مختلف داخلی و خارجی در تمام ابعاد سیاسی، قومیتی، امنیتی و… پیش گرفت.

معروف ترین رئیس جمهور عرب،جمال عبدالناصر است که دومین رئیس جمهور مصر بود، او به همراه محمد نجیب (رئیس جمهور اول مصر)انقلاب ۱۹۵۲را علیه پادشاهی سودان-مصر رهبری کرد و به قدرت رسیدند. وی دومین رییس جمهور مصر از سال ۱۹۵۶ تا هنگام مرگ بود.

ناصر در دوران ریاست خود به تسریع روند مدرنیزاسیون و اجرای اصلاحات سوسیالیستی دست زد و با ترویج اندیشه های پان عربی برای مدت کوتاهی مصر را با سوریه متحد کرد و جمهوری متحده عربی را بنیان گذاشت.

ناصر سردامداری جنبش های   ضد امپریالیستی در جهان عرب و آفریقا بود، او همچنین نقش کلیدی در تاسیس جنبش عدم تعهد داشت. سیاست های ملی گرایانه او که به ناصریسم مشهور است، هواداران زیادی در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ در جهان عرب داشت.

جمال عبد الناصر در ۲۸ سپتامبر ۱۹۷۰ بر اثر سکته قلبی درگذشت. مرگ جمال عبدالناصر در ۲۸ سپتامبر ۱۹۷۰ پس از پایان نشست اضطراری سران اتحادیه عرب و چند ساعت پس از آنکه شیخ صباح سوم، امیر کویت آخرین میهمان اجلاس را تا فرودگاه بدرقه کرد دچار سکته قلبی شد و پس از انتقال به منزل شخصی اش درگذشت.

با مرگ ناصر،محمد انور سادات به قدرت رسید، سادات مسیر مصر عصر خود را از مصر ناصر جدا کرد، او بر خلاف ناصر که گرایشات شدید ضد صهیونیسیتی داشت، معتقد به مصالحه با اسرائیل بود، از همین رو سادات تبدیل به اولین رییس کشور عربی در جنگ با اسراییل گشت که با اسراییل به توافق رسید و رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت.

سوریه نیز همچون مصر از جمله کشورهای است که رییس جمهوری خود را حین ریاست از دست داده است،حافظ اسد، اولین  رییس جمهور که درسال ۱۹۷۱به قدرت رسید در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۰حین مکالمه تلفنی با امیل لحود رییس جمهور لبنان در اثر سکته قلبی فوت کرد.

از آنجا که پسر بزرگ اسد، باسل فوت کرده بود، قدرت به بشار اسد رسید؛ بشار راه پدر خود را در سیاست های کلان ادامه داد او همچنان از مقاومت حمایت می کند.

ونزوئلا را شاید بتوان جدیدترین کشوری دانست که رییس جمهوری در آن حین ریاست مرده است،هوگو رافائل چاوس پنجاه و سومین رئیس جمهور ونزوئلا  که از او بعنوان رهبر انقلاب بولیویایی یاد می شود  و مجری سیاست های ضد آمریکایی در آمریکای لاتین بود،در سال ۲۰۱۳ در سن ۵۸ سالگی در گذشت.

وی به دلیل ابتلا به سرطان در سال ۲۰۱۳ در سن ۵۸ سالگی درگذشت با آنکه مرگ چاوز خبر غافلگیرکننده یی نبود اما بهت و سر درگمی سیاسی تمام ارکان جاعه سیاسی ونزوئلا را در برگرفت.

پس از مرگ چاوز در ونزوئلا برای انتخاب رییس جمهور جدید بین انریکه کاپریلس و مادورو(معاون چاوز)رقابت برای ریاست جمهوری آغاز شد، سرانجام مادورو به پیروزی رسید .

اما بحران ونزوئلا تمامی نیافت و این کشور تاکنون بارها آشوب خیابانی را بر محور ادعای تقلب در انتخابات به خود دیده است.

اما آخرین و مهمترین رییس جمهوری که در آمریکا در دوران زمام دارایش فوت کرد، فرانکلین دلانو روزولت سی  و دومین رییس جمهور آمریکا بودکه  چند ماه پیش از اتمام دوران ریاستش در سال ۱۹۴۵ فوت کرد.

روزولت از جمله روسای جمهوری آمریکا بود که به نبرد با ایدئولوژی ها پرداخت، او در طی ریاستش تلاش بسیار در معرفی فاشیسم به عنواتن خطر کرد و بارها اندیشه ژاپنی را تهدید دانست.

او سیاست های سخت گیرانه در قبال قدتر های نو ظهور همچون ژاپن را اتخاذ کرد و دستور بازداشت جمعی صد هزار ژاپنی را دارد.روزلت در راستای سیاست های وارد جنگ با آلمان و متحدینش شد.

با مرگ روزولت و به ریاست رسیدن هری اس. ترومن، مسیر آمریکا دگرگون نشد، ترومن همچون روزولت ایدئولوژی های حریف را تهدید می دانست و به مقابله تمام عیار با کمونیسم پرداخت و با قدرت نوظهور دوران قدرت یعنی شوروی جنگ سرد را آغاز کرد.

در مجموع با آنکه مرگ رییس جمهور یک کشور، آن هم به علت بیماری یا کهولت سن، موضوعی غافلگیرکننده نیست، اما ایجاد بهت و سر درگمی سیاسی در این کشورها کاملا طبیعی می باشد.

Share