سخنان صریح قالیباف در جمع نمایندگان مجلس

به گزارش دیارمیرزا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اعضای ائتلاف هر زمان که بخواهند تصمیم بگیرند، بنده آماده‌ام چون قول داده‌ام که ائتلاف را من به هم نزنم. محمدباقر قالیباف عضو ائتلاف پیشرفت و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، عصر امروز سه شنبه طی سخنانی در فراکسیون رهروان ولایت مجلس گفت: برنامه‌ام این است که ظرف […]

به گزارش دیارمیرزا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اعضای ائتلاف هر زمان که بخواهند تصمیم بگیرند، بنده آماده‌ام چون قول داده‌ام که ائتلاف را من به هم نزنم.
محمدباقر قالیباف عضو ائتلاف پیشرفت و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، عصر امروز سه شنبه طی سخنانی در فراکسیون رهروان ولایت مجلس گفت: برنامه‌ام این است که ظرف ۲ سال اقتصاد را سامان داده و آرامش را به اقتصاد بازگردانم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی نباید مثل پول تو جیبی در اختیار دولت باشد، بلکه باید استقلال داشته باشد، افزود: در شهرداری دوستانی هستند که از من مرخصی گرفته و برای دیگر کاندیداها فعالیت می‌کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: علقه خاصی به جریانات سیاسی به معنای این گروه و آن گروه نداشته و ندارم.

وی درپاسخ به سوال یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه علی اکبر ولایتی معیار ائتلاف پیشرفت را مشروعیت، مقبولیت و کارآمدی عنوان کرده و با توجه به اینکه شما این سه معیار را دارید، چرا دیگر اعضا تعلل می‌کنند، گفت: مشروعیت، مقبولیت و کارآمدی با مکانیزمی که در ائتلاف پیشرفت درست شد و در جلساتی که با حضور اعضا و حجت‌الاسلام خاموشی دبیر ائتلاف حضور داشت، مورد قبول قرار گرفت و قرار شد که در بحث فعالیت‌های انتخاباتی در قبل و بعد از تشکیل دولت همکاری‌هایی را داشته باشیم و در حال حاضر نیز قرار است تا زمان رای‌گیری همکاری داشته باشیم.

وی افزود: شرایط سیاسی و تغییراتی که بعد از احراز صلاحیت‌ها بوجود آمد، اوضاع را عوض کرد. قرار بود که ما نشست‌هایی داشته باشیم که بعد از احراز صلاحیت‌ها به دلیل مشغله کاری این جلسات به صورت سه نفره برگزار نشد، البته جلسات دو نفره برگزار می‌شد، اما جلسات سه نفره که تصمیم‌گیری‌های قطعی در آن انجام شود، تا روز گذشته انجام نشده بود تا اینکه روز گذشته نشستی میان اعضای ائتلاف برگزار شد.

عضو ائتلاف پیشرفت با بیان اینکه توافق ما در ابتدا این بود که بر اساس نظرسنجی‌ها تصمیم گیری شود اظهار داشت: در جلساتی که بعد از ثبت‌نام کاندیداها میان ما سه نفر انجام شد بنده سکوت کردم. چرا که در نظرسنجی‌ها وضعیتم از بقیه دوستان مناسب‌تر بود و گفتم اگر حرف بزنم ممکن است این برداشت انجام شود که می‌خواهم فشار بیاورم.

قالیباف با بیان اینکه ما به مردم قول داده بودیم که ا زبین ما سه نفر یک نفر معرفی شود، افزود: برخی دوستان می‌گفتند که ائتلاف شانزدهم یا هفدهم و هجدهم تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهد، اما بنده فکر کردم که هر اظهارنظری کنم ممکن است آثار منفی داشته باشد. لذا بنده آماده‌ام که هر تصمیم‌گیری در ۱۶ یا ۱۷ و یا حتی در ۲۴ خرداد انجام شود،‌ بپذیرم و هر جمع‌بندی شود قبول دارم. من قول دادم ائتلاف را به هم نزنم.

وی در خصوص برنامه‌های اقتصادیش، گفت: من این توان را ندارم که بگویم ظرف ۱۰۰ روز ساماندهی اقتصادی انجام می‌دهم، چرا که در حال حاضر برای یک پروژه صدر – نیایش تقاضای LC بانکی کردیم که ۱۴۰۰ برگ پرونده برای آن درست شد و یک سال و نیم وقت ما را گرفت. بنده می‌گویم که می‌توان ظرف دو سال با کمک شما نمایندگان مجلس وضعیت اقتصاد را ساماندهی کرد.

عضو ائتلاف پیشرفت با بیان اینکه زمان‌بندی من برای حل مشکل بیکاری و تورم ۲ ساله است، گفت: نتیجه این بحث‌ها باید یک خروجی داشته باشد که آن باید ثبات و آرامش اقتصادی را به بازار صنعت، کشاورزی و تولید برگرداند و اقتصاد ما قابل کنترل و قابل انعطاف باشد در حالیکه الان اقتصاد کنترل‌پذیر نیست.

قالیباف در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس درباره برنامه‌اش برای حوزه سیاست‌خارجی گفت: یکی از دوستان گفت که در سیاست خارجی تحول ایجاد می‌کنم. مگر سیاست خارجی دست دولت است؟ سیاست خارجی دست دولت نیست. کسی که از این قول‌ها می‌دهد، یا خلف وعده کرده و یا قانون بلد نیست و یا می‌خواهد آن را دور بزند. سیاست خارجی دست حکومت است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: عقیده من در مورد بانک مرکزی این است که باید این بانک استقلال داشته باشد و تنها سیاست‌هایی‌که در اسناد بالادستی تصویب شده را اجرا کند. بنده حتما مدیری را در بانک مرکزی منصوب می‌کنم که این موارد را رعایت کند.

قالیباف با اشاره به اینکه هم‌اکنون شرایط سختی در عرصه اقتصادی حاکم است، گفت: کشور ما مشکل منابع انسانی و منابع مالی ندارد و این را عدد و رقم‌ها نشان می‌دهد. واقعیت این است که امروز شرایط ما در کشور قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه در موضع اقتصادی و فرهنگی امروز کارنامه قابل دفاعی نداریم، اظهار داشت: اگر بخواهیم آسیب‌شناسی کنیم تا مشکل اصلی اقتصاد را شناسایی کنیم، بنده به تجربه کارهای مدیریتی که به برکت امام و شهدا بوده احساس می‌کنم که مشکل اصلی ضعف مدیریت و سوء تدبیر و بی‌توجهی به قوانین و مقررات و بی‌توجهی به کارهای جمعی و کار ستادی و دوری از اجرای برنامه‌های مصوب مجلس و تکروی است و این مباحث از زخم‌های کهنه‌ای است که بر پیکره بخش اداری و اجرایی کشور حاکم شده است.

عضو ائتلاف پیشرفت تصریح کرد: اگر در همه کارهای ما وحدت، همدلی، برنامه، گذشت، محبت و توجه به قانون‌مداری حاکم شود بخش قابل توجهی از مشکلات حل و فصل می‌شود لذا امروز نیازمند برنامه مدون هستیم اما برنامه به تنهایی کفایت می‌کند امروز سند چشم‌انداز و برنامه‌های ۵ ساله در کشور وجود دارد اما باید بازنگری کنیم که طبق این برنامه‌ها پیش رفته‌ایم. بنده معتقدم در زمینه اجرای برنامه‌ها به حدی ضعیف بوده‌ایم که نمی‌توانیم تشخیص دهیم آیا برنامه اشکال داشته و یا مجری که دولت بوده، برنامه را اجرا نکرده است.

قالیباف ادامه داد: ۳۵ سال از تاریخ انقلاب اسلامی می‌گذرد و بنده در حوزه‌های مختلف نظامی، انتظامی، عمرانی و فرهنگی کارنامه مشخص و روشنی داشته‌ام و به راحتی می‌توان تشخیص داد که آیا فردی‌که برنامه می‌دهد قدرت اجرای آن را دارد یا خیر؟ معتقدم اشکال ما در برنامه‌ها نیست، بلکه در تحقق برنامه‌ها است.

وی با اشاره به افتتاح پروژه اتوبان امام علی (ع)، گفت: این پروژه ۳۰ سال روزی زمین مانده بود و اجرا نشده بود. زمانی‌که قرار شد ما آن را اجرا کنیم به ما گفتند که اجرای آن ظرف ۸ سال امکانپذیر است و به معنایی قابل اجرا نیست، اما چه اتفاقی می‌افتد که این پروژه ظرف ۲۲ ماه با طی تشریفات قانونی و بر اساس روال عادی افتتاح می‌شود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: گیر اداری کشور ما در جایی است که مدیران ارشد کمتر به برنامه‌های مدون و مشخص اهمیت می‌دهند در حالیکه بنده این توفیق را برکت انقلاب اسلامی پیدا کردم و با اعتماد مردم توانستم این کار را انجام دهم.

قالیباف افزود: معتقدم اهمیت کارنامه افراد کمتر از برنامه نیست و حتی بیشتر است.

عضو ائتلاف پیشرفت با اشاره به اینکه امروز سیستم اداری کشور بسیار متوسط است و باید این سیستم فسیل و از دست رفته و پرهزینه اصلاح شود، گفت: دولت روز به روز سنگین‌تر می‌شود و هزینه‌هایش هر روز افزایش پیدا می‌کند و این نشان‌ می‌دهد که سیستم اداری دچار مشکل اصلی است. حرف‌هایی که می‌زنم شعار نیست. ما در شهرداری تهران ۲ برنامه ۳ ساله و ۵ ساله تدوین کردیم و امروز که در خدمت شما هستم، صددرصد هر دوی آنها بدون انحراف یک درصدی تحقق یافته است. آیا واقعا چنین سابقه کاری در فردی وجود دارد؟ علت این موفقیت این بود که ما دعوای سیاسی نکردیم.

وی تاکید کرد: امکان ندارد مصوبه‌ای توسط شورای شهر تصویب شده باشد که شهرداری تهران آن را اجرا نکرده باشد. بنده گاهی حتی مدیری را عزل کرده‌ام که قصد داشته مصوبه شورای شهر را با سمبل‌کاری اجرا کند. لذا تمرکززدایی از سیستم اداری و مالی و ساختاری کشور بسیار مهم است.

قالیباف با بیان اینکه شهرداری تهران در سال ۹۱ شرایط سختی را تحمل کرد و تنها توانستیم ۱.۲ میلیارد دلار LC باز کنیم، اظهار داشت: من کم لطفی را از ناحیه دولت و دیگر فشارها می‌دانم و معتقدم ضعف کشور در این است که در سیستم بانکی نظارت لازم برای اینکه پول به سمت تولید برود وجود ندارد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: قانونی که توسط مجلس نوشته می‌شود، باید تا آخرین لایه دولت اجرا شود در حالیکه این کار الان انجام نمی‌شود. به حدی که تبصره‌های شخصی در آن می‌آید که اجرای قوانین را دچار مشکل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها نباید مانند پول توجیبی در دست دولت باشند که هر جور می‌خواهد استفاده کند، اظهار داشت: استقلال بانک مرکزی بسیار مهم است. لذا بنده با وجود اینکه شهردرای تهران مسئول بانک شهر است، هیچ‌گاه حتی یک نامه دستوری برای مدیران آن ننوشتم. البته از آن طرف نظارت دقیقی برای نحوه واگذاری پول انجام شد.

قالیباف ادامه داد: نقدینگی در سیستم بانکی باید به سمت تولید هدایت شود بنابراین با اطمینان می‌گویم که اگر این روش‌ها را در حوزه مدیریت اجرایی کنیم، در ۶ ماهه اول دولت آینده آرامش برای تهیه بودجه ۹۳ با همکاری مجلس فراهم می‌شود.

عضو ائتلاف پیشرفت تصریح کرد: بنده چندی پیش خدمت آقای لاریجانی بودم. درست است که از جهت قانونی عزل و نصب وزیران حق رئیس دولت است و امروز نیز که بنده در شهرداری تهران حضور دارم، حق عزل و نصب مدیرانم را دارم. ولی اگر بنده در صورت پیروزی بخواهم دولتی تشکیل دهم، بدون مشورت با مجلس حتما این کار را انجام نمی‌دهم و البته روش گذشته کار من نشان داده است که به مشورت وفادارم.

وی با بیان اینکه علاقه خاصی به جریانات سیاسی به معنای این گروه و آن گروه ندارم، گفت: بنده در هیچ دوره مدیریتی به این مباحث علاقه‌ای نداشته و ندارم و مبنایم برای همراهی با افراد برنامه،‌ کارنامه و تیم بوده است./تسنیم

Share