رئیس دولت نمی‌تواند بگوید ‌چوب لای چرخم می‌گذارند

به گزارش دیارمیرزا قالیباف گفت: در شهر تهران امروز اولین کاری که توسط ما صورت گرفته است، از بین بردن فاصله میان شمال و جنوب بوده است. اولین بار است که با قدرت می‌گوییم ‌این عدالت رعایت شده است.

به گزارش دیارمیرزا محمدباقر قالیباف کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امشب با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دغدغه اصلی شما از از پا گذاشتن در میدان انتخابات چه بود؟ گفت: نکته‌ای که در این موضوع پیش آمد، ادای وظیفه و دین است. من شهروند و فردی از جامعه‌ام که عقبه قدرت و ثروت نداشتم و به لطف ملت، برکت انقلاب، نهضت امام، خون‌شهدا و مجاهدت‌ها از همان دوران نوجوانی و جوانی آمدم تا اینکه امروز اینجا هستم.

 

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه من مدیون ملت هستم، اظهار داشت: انقلاب بزرگترین نعمت برای ماست که خدا این لطف را به ما کرده که در سایه نظام اسلامی زندگی کنیم. طبیعی است امروز همان مردم که انقلاب کرده و ما را به سمت نور هدایت کردند و همان اسلامی که قدرت در اختیارش است و یک نظام اسلامی در آن مستقر است، مشکلاتی دارد که بنده با روحیه و دینی که دارم، حتماً وظیفه است کمک کنم و این کار انجام شود.

قالیباف با بیان اینکه امروز این سوال در ذهن مردم است که آیا پاسخی برای آن وجود ندارد یا پاسخ‌های زیادی برای آن مطرح می‌شود؟ به تشریح این سؤال پرداخت و گفت: سؤال اساسی این است که کشور ما که  از گذشته دارای منابع زیاد بوده؛ علاوه بر این امروز نیروهای جوان و نخبگانی دارد که در لبه مرزهای علم دنیا حرکت می‌کند؛ در حوزه منابع طبیعی و معادن و منابع مادی نیز ایران بهشت معادن است که یکی از آنها منابع گازی است، پس چه باعث شده که این مشکلات را داشته باشیم و چرا کارنامه قابل دفاعی در امور اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی نداریم؟

وی اظهار داشت: البته نباید بی‌انصافی کرد و گفت که در این سال‌ها زحمت‌کشیده نشده است. مخصوصاً بعد از دفاع مقدس زحمات زیادی کشیده شده است. در دوران سازندگی استارت پروژه‌های بزرگ و زیربنایی بعد از رکودی که در دوران جنگ داشتیم، زده شد. طبیعی بود که همه مردم ما و منابع ما در دفاع مقدس هزینه شده باشد و کسی هم توقع این مسائل را در دوران جنگ نداشته باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آقای هاشمی‌رفسنجانی در آن زمان مسئولیت دولت را در دست داشتند؛ هرچند که ما انتقاداتی به رویکرد فرهنگی آن دوره داشتیم ولی زحماتی صورت گرفت. علاوه بر این در دوران اصلاحات هم زحمات زیادی صورت گرفت. خاطرم است در آن مقطع ما در حوزه صنعت شاهد رشد ۲ رقمی (حدود ۱۰ درصد) بودیم.

قالیباف  با بیان اینکه هر‌چند ‌ممکن است انتقادات جدی به توسعه سیاسی به آن دوره داشته باشیم ولی اقداماتی نیز در آن دوره انجام گرفت، به اقدامات دولت نهم و دهم نیز اشاره کرد و گفت: در دولت نهم و دهم زحماتی کشیده شد. هدفمندی‌ یارانه‌ها از پروژه‌های جدی بود که با شجاعت دولت انجام گرفت. مسکن مهر، سفرهای استانی و تحرک از کارهای خوب این دولت بوده است. مخصوصاً شعارهای انقلاب اسلامی احیاء شد ولی با توجه به همه این زحمت‌ها که بنده به عنوان یک شهروند شاکر آن هستم، واقعیت این است که فرایند آن مشکلاتی است که امروز وجود دارد.

وی با اشاره به عدم رضایت‌مندی مردم از همه این اقدامات تاکید کرد: فکر می‌کنم باید خدمت بیشتری با بضاعت بیشتر صورت بگیرد. احساسم این است که روند مدیریتی در کشور نیازمند یک تحول اساسی و جدی است یعنی باید تغییرات اساسی در مدیریت کشور اتفاق بیفتد که ما بتوانیم از این منابع انسانی و مادی استفاده کنیم‌ لذا این ادای دین باعث شد که من تکلیف داشته باشم و به کمک مردم عزیزمان بیایم تا با کمک آنان روح و خون جدیدی وارد سیستم مدیریتی کشور کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که شما شاه‌بیت برنامه‌هایتان بازگردان آرامش کشور در طول ۲ سال است، چگونه این آرامش را باز می‌گردانید؟ گفت: بله من به این موضوع اشاره کردم و برنامه مدونی برای آن داریم. این برنامه با کمک نخبگان در سطح ملی و استانی تهیه شده که علاوه بر به روزی در آن از همه دیدگاه‌ها استفاده شده است.

قالیباف بابیان اینکه بنده به خاطر سبک مدیریت و باوری که دارم، به مشخص کردن زمان‌بندی ۲ ساله برای ساماندهی و بازگردان آرامش به اقتصاد کشور اشاره کردم، اظهار داشت: منظور از سامان و نابسامانی را می‌توان با مثالی شرح داد. یکی از موضوعات امروز ما گرانی است. گرانی و تورم از موضوعاتی است که مردم ما را دچار اشکالات جدی کرده و زحماتشان را زیاد کرده است. یک وقت مردم می‌گویند مرغ ۵۰۰ تومان گران شده است. این یک درد و رنج که مردم تحمل می‌کنند ولی بخش دیگر این است که این گرانی ثبات ندارد و قیمت‌ها به صورت غیر متعارف بالا و پایین می‌رود.

وی افزود: البته بالا و پائین که چه عرض کنم؟ به عنوان مثال مرغ ۱۰۰۰ تومان بالا می‌رود و ۲۰۰ تومان پایین می‌آید. به علاوه اینکه در کنار این کیفیت هم دچار تغییر می‌شود و طرف می‌بینید وزن پنیر تغییر پیدا می‌کند پس بحث دسترسی و کیفیت یک مشکل است و اساساً کسی نمی‌داند چه مشکلی است. یک موقع می‌بینید که پدر یک خانه یک پولی به فرزندش می‌دهد که پنیر بخرد. فرزند که برای خرید به مغازه می‌رود، مغازه‌دار می‌گوید این پول پنیر نیست و پنیر اینقدر گران شده است. این نشان از نابسامانی اقتصادی دارد.

وی افزود: شما خانواده‌ای را پیدا نمی‌کنید که مشکل بیکاری نداشته باشند. همه به دنبال اشتغال و شغل هستند؛ چه تحصیل‌کرده باشد، چه تحصیلات نداشته باشد. باز این بیکاری هم به نظر می‌رسد دو بخش دارد؛ یک بخش طرف شغل می‌خواهد تا حداقل زندگی را تامین کند و به تعبیری زنده باشد نه اینکه زندگی کند ولی واقعاً اگر کرامت انسانی را بخواهیم رعایت کنیم و به آن توجه کنیم، آیا کار در همین حداقل زندگی است؟

 

 

قالیباف تصریح کرد: ما در فرهنگ اسلامی باور داریم که کار جوهره و حیات انسان است. کار انسانیت یک انسان است. خیلی از افراد نیاز به افزایش توان مالی ندارند اما کار می‌کنند بنابراین اگر انسان نیاز مادی نداشته باشد، انسانیت یک انسان زیر سوال می‌رود لذا وقتی ‌می‌گوییم طرف شغل ندارد، ‌هم زندگیش را از او گرفته‌ایم ‌هم انسانیتش را.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در رشد اقتصادی رشد اقتصادی باید بیاید تا نابسامانی‌ها را سامان دهد، اظهار داشت: تا این نابسامانی‌ها هست، ما هم سرمایه مادی را از دست می‌دهیم و هم سرمایه‌های انسانی‌مان را.

وی در این خصوص با ذکر مثالی گفت: وقتی می‌گوییم سرمایه انسانی را از دست می‌دهیم، یعنی چه‌؟ وقتی ‌در یک خانه ‌یک پسری یا یک دختری از پدری  یک درخواست حداقلی می‌کند و پدر از تامین حداقل نیاز فرزند شرمنده می‌شود، بنابراین این پدر نیست که تنها می‌شکند بلکه فرزندان او هم می‌شکنند. یک روزی جوانی نزد من در شهرداری آمد و گفت که فلانی! مادرم برای من هم پدر بوده و هم مادر و با کار کردن در خانه دیگران مرا به تحصیل فرستاده است و اکنون من فارغ‌التحصیل هستم و می‌خواهم جبران کنم ولی نمی‌توانم.

قالیباف افزود: لذا ما آمده‌ایم هم پدر و مادر را شرمنده جوان کرده‌ایم و هم جوان را شرمنده پدر. این واقعا خسارت زیادی بر جامعه وارد می‌کند. ما ‌رشد اقتصادی نداریم و نابسامانی در اقتصاد داریم و ‌در حوزه نفتی و گازی ‌برنامه‌های مشترک داریم، نگاه کنید روزانه ده‌ها میلیون دلار از این امکانات ما برداشته می‌شود بدون آنکه بتوانیم از آنها استفاده کنیم. پس نگاه کنید هم سرمایه‌های اجتماعی را از دست می‌دهیم، هم سرمایه‌های مادی را و این همان نابسامانی‌های اقتصادی است.

شهردار تهران با طرح این سوال که در برابر این نابسامانی چه باید کرد، گفت: به سامان کردن یعنی اینکه ما بتوانیم یک روشی را پیش ببریم که در یک دوره زمانی مشخص باشد. بنده این را حق مردم می‌دانم و حتی شهردار تهران که بودم، دیدید که از روزی که توفیق خدمتگزاری داشتم، شفاف و روشن برنامه‌هایم را اعلام کردم و زمان‌بندی آنها را مشخص کردم.

وی بر همین اساس تصریح کرد: بنده طی یک زمان‌بندی برای مشکلات اقتصادی گفته‌ام که دو سال وقت می‌خواهم. در واقع در دو سال آرامش و ثبات را به اقتصاد برمی‌گردانم یعنی مردم هر روز در جامعه نبینند که نرخ‌ها متفاوت هستند. مصرف‌کننده بداند که نرخ پنیر چقدر است. نرخ گوشت چقدر است و نرخ لباس چقدر است و تکلیف زندگی و هزینه ماهانه‌اش را روشن کند تا هر روز این نوسان را نداشته باشد. این ثبات و آرامش را به اقتصاد کشور بر می‌گردانیم.

وی با بیان اینکه این آرامش فقط برای مصرف کننده نخواهد بود بلکه تولید‌‌کننده نیز از آن برخوردار خواهد شد؛ چه تولید کننده جزئی و چه تولید کننده کلی، اظهار داشت: شما یک باغدار را در نظر بگیرد که او چقدر درخت می‌تواند داشته باشد؟ به هر حال او نیاز به کود، سم، آب، پول کارگری و حمل و نقل لازم دارد. با این پول و هزینه محصولات خود را آماده می‌کند بنابراین باید بداند که چه میزان محصولات خود را در بازار به فروش می‌رساند؟ بنابراین او ممکن است بلاتکلیف باشد‌.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در این سامانه اقتصادی تکلیف همه روشن می‌شود و هم مصرف کننده و هم تولیدکننده به ثبات خواهد رسید. اولین کار ما این است قیمت ارز را در کشور به تصویب برسانیم و هر روز نوسان ارز و کاهش ارزش پول ملی را نداشته باشیم. اقتصاد را از تصمیمات خلق‌الساعه نجات می‌دهم.

قالیباف با بیان اینکه تصمیمات متعددی را در حوزه اقتصادی ساماندهی می‌کنیم، اظهار داشت: ما تلاشمان بر این خواهد بود تا کاهش هزینه‌های تولید را داشته باشیم یعنی با این دو تصمیمی که گفتم، اولین تاثیر آن در کاهش هزینه‌های تولید خواهد بود، یعنی کنترل قیمت خواهیم داشت؛ بلافاصله بعد از آرامش و ثبات ما کاهش قیمت‌ها را خواهیم داشت و پس از آن هدفمند حرکت خواهیم کرد. تولید در کشاورزی اولویت است. تولید در صنعت مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: ما اولویت‌ها را مشخص خواهیم کرد.

شهردار تهران در ادامه سخنانش بر بحث نظارت بر بانک‌ها اشاره کرد و افزود: امروز‌ سرمایه‌ها،‌ امکانات و نقدینگی که وجود دار‌د، باید کنترل شده و علاوه بر آن جهت‌گیری و به سمت اولویت‌ها هدایت شود. به نظر من اقتصاد در این زمینه‌ها رهاست ‌لذا ما ناچاراً به سمت بورس و بورس‌بازی می‌رویم‌ بنابراین ما با این برنامه بسیار مشخص و روشن به مردم قول می‌دهیم که مردم مطمئن باشند انشاءالله این کار را حتی در ۶ ماهه اول که تصمیمات کار را شروع کنیم، آثار آن را در زندگی ایجاد خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که این شعارها و وعده‌ها محقق شود، گفت: بنده این سوال را هم به شما حق می‌دهم و هم به مردم؛ یکی از ضربه‌های سنگینی که به سرمایه‌های بزرگ ما خورد، اعتماد بود و هیچ سرمایه‌ای بزرگتر از اعتماد نیست. من این حق را می‌دهم که جنابعالی این سوال را داشته باشید که از کجا تضمین می‌دهید ‌قالیباف که این حرف‌ها را می‌زند، اجرایی کند. جنابعالی در تهران زندگی می‌کنید و ۷ سال بنده توفیق خدمتگزاری در تهران را داشته‌ام؛ شما به عنوان نماینده افکارعمومی قولی را دیدید که من بدهم و خلافش را عمل کنم‌؟

قالیباف کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه مردم عزیز ما حتما تائید می‌کنند که نوع حرف زدن من با مردم از جنس سخنرانی نیست بلکه از جنس کار است، گفت: کارنامه من را مردم در نیروی انتظامی و شهرداری مشاهده کرده‌اند و از مردم نیز استدعا دارم برنامه ۳۰ دقیقه‌ای بنده که با دوربین است و فردا از شبکه یک پخش خواهد شد را مشاهده کنند زیرا در آنجا تعهد دادم به آنچه ‌می‌گویم، عمل کنم.

وی با بیان اینکه ضمانت کار آینده در واقع عملکرد گذشته بنده است، تصریح کرد: مردم این روحیه را از مردم مشاهده کرده‌اند که به عنوان مثال در شهر تهران پروژه‌ای را با ۶ ماه تاخیر افتتاح کردیم؛ یاد گرفتیم که از مردم عذرخواهی کنیم و دلیل را برای مردم توضیح دهیم و آنها نیز قبول کردند. مثلا برج میلاد با ۱۲۰ روز تاخیر افتتاح شده است که ما از مردم عذرخواهی کردیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در برنامه خود اقتصاد مقاومتی را لحاظ خواهید کرد و یا چه دیدگاهی در رابطه با اقتصاد مقاومتی دارید؛ گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای آن است که اقتصاد ما آسیب‌پذیر نباید باشد. وقتی از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کنیم یعنی اقتصاد نباید شکننده باشد.

قالیباف ادامه داد: باید هزینه‌های دولت را کاهش دهیم و به نفت نیز اتکا نداشته باشیم، همچنین شفافیت درون اقتصاد و عدم افت اقتصادی در اقتصاد کشور نداشته باشیم و نگوییم واردات خودرو را آزاد کنیم.

وی با بیان اینکه باید رشد اقتصادی و تولید داشته باشیم، افزود: به عنوان مثال قیمت تضمینی گندم چقدر است. ما با کشاورز قیمت کمی را می‌دهیم و سپس ۶۰ درصد گرانتر از بیرون  عرضه می‌شود. اقتصاد مقاومتی به معنای آن است که باید از این مسائل جلوگیری کرد و اینکه شکننده نباشیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها را ادامه خواهید داد، گفت: یکی از مزیت‌های دولت این بود که هدفمندی‌ یارانه‌ها را اجرا کردیم البته انتقادهایی نیز وجود دارد و ما نیز بر اساس قانون این طرح را ادامه خواهیم داد.

قالیباف با بیان اینکه طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها در قانون کامل است ولی از سوی دولت به صورت کامل اجرا نشد، گفت: در تولید و صنعت یارانه‌ای اختصاص داده نشد در صورتی که یارانه تولید و صنعت در قانون وجود دارد .

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: حتماً بخش یارانه‌ها را ادامه خواهیم داد و به تولید و صنعت یارانه خواهیم داد بخصوص به بخش کشاورزی یارانه خواهیم داد.

وی با بیان اینک