ولایتی با دولت متمم آمد/ ثبت نام همزمان هاشمی و مشایی در دقیقه ۹۰/ واکنش احمدی نژاد به آمدن هاشمی/ سعید جلیلی هم آمد/ رحیمی هم ثبت نام کرد+ حاشیه ها و تصاویر

دیارمیرزا: آخرین روز ثبت نام نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری تا ساعتی دیگر به پایان می رسد اما از صبح امروز وزارت کشور وستاد انتخابات مهمان چهره های مختلف و سرشناسی بود از داوود احمدی نژاد ،محمدباقر قالیباف،ابوترابی گرفته تا جواد اطاعت …باید منتظر ماند تا در این ساعت های باقی مانده چه کسانی ثبت نام می کنند

به گزارش دیارمیرزا ثبت نام یازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری از صبح روز سه شنبه  ۱۷ اردیبهشت آغاز و تا پایان امروز ادامه خواهد داشت.
داوطلبان حضور در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری می توانند با در دست داشتن اصل شناسنامه و چهار برگ تصویر کلیه صفحات آن و ۱۲ قطعه عکس ۴*۶ جدید که در سال جاری گرفته باشند از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۸ بعدظهر برای ثبت نام به وزارت کشور مراجعه کنند.
انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
۱- از رجال مذهبی ، سیاسی . ۲- ایرانی الاصل . ۳- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران . ۴- مدیر و مدبر . ۵- دارای حسن سابقه و امانت و تقوی . ۶- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

 

در روز چهارم محمدرضا عارف، غلامعلی حدادعادل، اکبر اعلمی، علیرضا زاکانی، علیرضا علی‌احمدی و محسن رضایی چهره‌های مطرح داوطلبین یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بودند.

 

برادر رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد ۸:۳۰

داود احمدی نژاد برادر رئیس جمهور، دقایقی پیش با حضور در ستاد انتخابات کشور، در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

وی در جمع خبرنگاران گفت که قصد حضور مستقل در انتخابات را دارد.

داود احمدی نژاد در مورد هدفش از ثبت نام نیز به گفتن این جمله بسنده کرد که در جمهوری اسلامی اسلامی جز «خدمت» نمی توان پاسخ دیگری به این سوال داد.

 

جواد اطاعت کاندیدا شد ۸:۴۰

جواد اطاعت عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، دقایقی پیش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد.

وی عضو شورای حزب اعتماد ملی است که چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را با حزب اعتماد ملی قطع کرد و به بنیاد باران پیوست.

اطاعت در اسفند سال گذشته گفته بود که “سید محمد خاتمی شخصا با او تماس گرفته و درخواست کرده است که اطاعت به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان وارد انتخابات ریاسس جمهوری شود.

اطاعت پس از ثبت‌نام در ستاد انتخابات کشور در نشست خبری خود اظهار کرد: آمده‌ام با رویکردی اصلاح‌طلبانه و با دولت خردگرا امور کشور را سامان دهم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین اظهار کرد: من بسیار تلاش کردم آقای خاتمی را وارد عرصه کنم ولی موفق نشدم؛ بنابراین خودم با رویکرد اصلاح‌طلبانه وارد عرصه شدم تا کشور را پیش ببرم.

 

وی تاکید کرد: من تابع اجماع و نظر جبهه اصلاحات هستم و نتیجه اجماع را می‌پذیرم.
قالیباف وارد وزارت کشور شد ۸:۵۵

محمد باقر قالیباف عضو ائتلاف پیشرفت صبح امروز و پیش از ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور بر مزار ۸ شهید گمنام دفاع مقدس که در محل باغ موزه دفاع مقدس آرمیده اند ضمن قرائت فاتحه با آرمان های شهدا و همرزمان سابق خود تجدید میثاق کرد.
قالیباف پس از ادای احترام به مقام شهدا به همراه حسین مظفر رئیس ستاد انتخابات ائتلاف پیشرفت، برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری وارد وزارت کشور شد.

عضو ائتلاف پیشرفت اصولگرایان پس از ثبت‌نام به میان خبرنگاران آمد و و متن میثاق‌نامه خود با مردم را قرائت کرد.

قسمتی از این میثاق‌نامه به شرح ذیل است:

 

“این بار آمده‌ام پیمان بزرگتری با مردمم، با امامم، با رهبر عزیزم و با دوستان شهیدم ببندم. با جانم عهد ببندم و به ایرانی افتخار کنم که هیچ کودکی دیگر گرسنه سر به بالین نگذارد. به ایرانی افتخار کنم که جوانانش سرگردان یک شغل با عزت نباشند. به ایرانی افتخار کنم که هیچ پدری خجلت‌زده خانواده‌اش نباشد. به ایرانی افتخار کنم که در آن حرف‌زدن تمام شده باشد و همه با هم کار کنند. به ایرانی افتخار کنم که برادری علیه برادر دیگرش کینه و نفرت نپراکند. افتخار کنم به آرمان‌هایمان از یک سرزمین عادلانه که رعایت حقوق ملت و قانون اساسی سبب می‌شود کسی با خود نیندیشد بدون رابطه بازی، راه‌های پیشرفت او به سوی آینده بسته شده است.”

قالیباف در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: در حوزه شخصی مصمم هستم که میثاق ملی خود در قانون اساسی را از همان روز اول اجرا کنم؛ نه اینکه بیندازم آخر و بعد بگویم قانون اساسی ظرفیت نداشت عمل کنم.حتماً در مبارزه با فساد با همکاری با قوه قضائیه، با کسانی که به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند برخورد می‌کنم.

عضو ائتلاف پیشرفت تاکید کرد: مطمئنم قبل از پایان این دوره شورای شهر، از پروژه بزگراره صدر بهره‌برداری می‌شود.من مرد پروژه‌های نیمه‌تمام نیستم.

قالیباف گفت: در شورای شهر جریان انحرافی نداریم.

 

ثبت نام چهارمین وزیر دولت ۹:۱۰

پرویز کاظمی برای ثبت نام در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور حضور یافت.

کاظمی سابقه حضور در کابینه محمود احمدی نژاد رییس جمهور اسلامی ایران به عنوان وزیر رفاه را در کارنامه فعالیت های سیاسی خود را دارد.

وزیر اول رفاه دولت احمدی‌نژاد در بدو ورود به ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، هدف از حضور خود در صحنه انتخابات را نیاز به رقم خوردن یک تحول در مدیریت کشور عنوان کرد.

 

وی با بیان اینکه بنا دارم که در صحنه حضور داشته باشم، اظهار داشت: اما اگر این رقم بخورد که اقبال به سمت برخی از دوستان برود ما همه باید به این سمت برویم که کشور پیشرفت کرده و رونق بگیرد.

کاظمی تاکید کرد: مطلقا احمدی‌نژاد در کابینه وی جایی ندارد.

کاندیدای نهایی ائتلاف پنج گانه ثبت نام کرد ۱۰:۰۰

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد کاندیدای نهایی ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان به همراه حجت‌الاسلام مصباحی مقدم، دقایقی پیش با حضور در ساختمان وزارت کشور، در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.


نامزد ائتلاف پنجگانه اصولگرایان در حاشیه ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری در جمع خبرنگاران تأکید کرد: دبیر ائتلاف ۵گانه نظر ائتلاف را به صورت شفاف اعلام کرد و اعضا هم نظرشان را اعلام کردند.

به گفته وی، اعضای ائتلاف پنجگانه اختلاف‌ سلیقه‌ای ندارند.

معاون وزیر نفت دولت هاشمی هم آمد ۱۰:۴۰

محمدعلی ایزدی معاون وزیر نفت دولت هاشمی هم برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

وی درباره حضور هاشمی رفسنجانی گفت: کاندیداتوری آقای هاشمی تا ساعت ۱۱ مشخص می‌شود.

 

بازدید وزیر علوم دولت نهم از ستاد انتخابات ۱۱:۱۰

محمد مهدی زاهدی وزیر علوم دولت نهم و عضو هیات مرکزی اجرایی انتخابات از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد و از فرآیند ثبت نام کاندیداها بازدید کرد.

وی در این بازدید ضمن قدردانی از زحمات مسئولان ستاد انتخاباتی کشور گفت که این هیئت ساعت ۱۵ امروز جلسه‌ای درباره انتخابات برگزار خواهد کرد.

محمد مهدی زاهدی عضو هیئت اجرایی انتخابات کشور گفت: در این جلسه احتمال تمدید زمان ثبت‌نام داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری را بررسی خواهیم کرد.

 

تعداد داوطلبان از مرز ۴۰۰نفر گذشت ۱۱:۱۵

تا کنون ثبت نام از نامزدهای انتخابات از مرز ۴۰۰نفر گذشته است و فرآیند ثبت‌نام، طبق اعلام قبلی وزارت کشور تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد داشت.

 

جوانفکر با همسرش به وزارت کشور آمد ۱۱:۳۰

علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور و مدیر مسئول سابق روزنامه ایران به همراه همسر خود وارد وزارت کشور شد و در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران که “آیا کاندیدای دولت هستید؟” اظهار کرد: صبر کنید همه‌چیز مشخص می‌شود.

جوانفکر در پاسخ به این سوال که آیا مشایی هم ثبت‌نام می‌کند، تنها سکوت کرد.

وی راه خود را منطبق با راه احمدی‌نژاد عنوان و تصریح کرد: دولتم ادامه دولت احمدی‌نژاد خواهد بود.

جوانفکر در پاسخ به این سوال که در صورت رد صلاحیت، آیا نظر شورای نگهبان را خواهید پذیرفت، گفت: این سوال را فقط متوجه نامزدها نکنید.همه دستگاه‌ها و حتی شورای نگهبان باید بر اساس ضوابط قانونی عمل کنند. ما هم از قانون تبعیت می‌کنیم.

برای حضور هاشمی و مشایی هماهنگی صورت نگرفته است ۱۱:۴۰

سیدصولت مرتضوی در جمع خبرنگاران در رابطه با حضور آقای هاشمی و مشایی برای ثبت‌نام در ستاد انتخابات کشور، گفت:‌ در مورد حضور آقای هاشمی و مشایی برای ثبت‌نام و حضور در ستاد انتخابات کشور هماهنگی صورت نگرفته است، البته درب وزارت کشور باز است و هر کس دوست داشته باشد می‌تواند بیاید و ثبت‌نام کند.

وی همچنین در مورد این‌که امکان تمدید زمان ثبت‌نام داوطلبین انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری وجود دارد، گفت: تصمیمی برای تمدید زمان ثبت‌نام داوطلبان انتخابات گرفته نشده است.

اصغرزاده: برای نمایندگی اصلاح‌طلبان آمدم ۱۲:۰۰

ابراهیم اصغرزاده هم برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ، وارد وزارت کشور شد.

وی در جمع خبرنگاران گفت:  آمده‌ام که اصلاح‌طلبان را نمایندگی کنم و تابع پروتکلی هستم.

اصغرزاده که با همراهی الیاس حضرتی به ستاد انتخابات آمده بود، به شوخی گفت: آمده ام که آقای حضرتی را راضی به کاندیداتوری در انتخابات کنم.

نواب وارد ساختمان وزارت کشور شد ۱۲:۱۵

ابوالحسن نواب رئیس سابق دفتر سیاسی جامعه روحانیت مبارز دقایقی پیش وارد ساختمان وزارت کشور شد تا در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کند.

علی آبادی ثبت نام نکرده بازگشت ۱۲:۲۵

علی‌آبادی رئیس کمیته ملی المپیک هم برای ثبت نام در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به وزارت کشور آمد اما ثبت نام نکرده بازگشت.

وی در جمع خبرنگاران گفت: کمی فکر کردم، شاید عصر بیایم برای کاندیداتوری!

 حاجی‌بابایی ثبت‌نام نکرده است ۱۲:۳۰

ساعتی پیش خبری مبنی بر حضور حمیدرضا حاجی بابایی در ستاد انتخابات کشور برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد که این خبر به سبب شباهت فردی به وزیر آموزش و پرورش اشتباها گزارش شده بود./

*۱۲:۵۴ حجت‌الاسلام نواب در نشست خبری

به صورت مستقل در عرصه انتخابات حضور پیدا کرده‌ام و تاکنون دیدار انتخاباتی هم نداشتم./وی درپاسخ به این سوال که آیا انتخاب ابوترابی به عنوان کاندید نهایی ائتلاف پنجگانه اصولگرایان به پیشنهاد آیت‌الله مهدوی‌کنی بوده است اظهار داشت: بیش از یکسال است در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت نمی‌کنم./ قصد ندارم که به نفع کسی کناره‌گیری کنم.

*۱۳:۰۰ طهماسب مظاهری رئیس سابق بانک مرکزی برای ثبت‌نام در انتخابات وارد وزارت کشور شد./ وی پیش از ثبت‌نام گفت که به صورت مستقل آمده است.

*۱۳:۲۰ حسنعلی نوری جانشین ستاد انتخابات:تا ساعت ۱۳، ۸۹ نفر برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم ثبت نام کرده‌اند./از این تعداد ۲ نفر خانم هستند.

نوری با بیان اینکه ثبت‌نام از داوطلبین تا ساعت ۱۸ امروز ادامه دارد، اظهار داشت: تا کنون بحثی درخصوص تمدید زمان ثبت‌نام مطرح نشده است.

وی درخصوص بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر گفت: بررسی صلاحیت در هیئت‌های اجرایی تمام و به هیئت‌های نظارت ارسال شده است؛ این هیئت تا ۲۸ اردیبهشت ماه جواب نهایی را اعلام می‌کند.

*۱۳:۲۳  حجت‌الاسلام موسی‌پور: براساس تصمیمی که در نشست ائتلاف گرفته شده، خروجی نهایی ائتلاف برای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شده است، بنابراین باهنر، آل‌اسحاق و پورمحمدی در انتخابات ثبت‌نام نمی‌کنند.

*۱۳:۳۰ منوچهر متکی: نفر اول در نظرسنجی‌ها هستم/ ساعت ۱۵ امروز ثبت‌نام می‌کنم.

*۱۴:۲۵ محمود کاشانی فرزند آیت‌الله کاشانی برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم به وزارت کشور رفت./ وی شعار انتخاباتی خود را “اجرای کامل قانون اساسی” خواند و گفت: معتقدم تا به حال قانون اساسی در کشور کامل اجرا نشده است.

*۱۴:۳۰ هیئت ۸ نفره‌ای از شورای نگهبان برای بازدید و بررسی به محل ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری آمد.

*۱۴:۳۱ مسعود پزشکیان برای ثبت‌نام در انتخابات وارد وزارت کشور شد. وی در جمع خبرنگاران گفت: اگر هاشمی بیاید به نفع او کنار می‌کشم./ وی درخصوص رد صلاحیتش گفت: شعار ما قانونمداری است و طبق آن عمل می‌کنیم.

*۱۴:۳۹ علی‌اکبر ولایتی برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم، وارد وزارت کشور شد/ او پیش از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت که برخلاف شایعات، هیچ اختلافی با قالیباف ندارد/ ولایتی تاکید کرد: به نفع هاشمی کنار نمی‌کشد.

*۱۴:۵۸ برخی از اخبار حکایت از حضور تیم حفاظت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ستاد انتخابات کشور دارد.

رئیس سابق بانک مرکزی ثبت نام کرد ۱۳:۰۵

طهماسب مظاهری رئیس سابق بانک مرکزی دقایقی پیش برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری واررد وزارت کشور شد.

وی پیش از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران گفت که مستقل آمده است.

 

ثبت‌نام ۸۹ نفر در روز پنجم ۱۳:۲۰

حسنعلی نوری جانشین ستاد انتخابات کشور درخصوص تعداد داوطلبینی که تا کنون در روز پنجم برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده اند، گفت: تا این لحظه ۸۹ نفر برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم ثبت نام کرده‌اند.

وی ادامه داد: ۴۵۵ نفر، مجموع داوطلبینی است که تا این لحظه در انتخابات یازدهم ثبت نام کرده اند.

 

فرزند آیت الله کاشانی هم ثبت نام کرد ۱۴:۱۵

محمود کاشانی فرزند آیت‌الله کاشانی برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم به وزارت کشور رفت.

وی شعار انتخاباتی خود را “اجرای کامل قانون اساسی” خواند و گفت: معتقدم تا به حال قانون اساسی در کشور کامل اجرا نشده است.

کاشانی همچنین در رابطه با میزان تحصیلات خود گفت: سال ۱۳۵۱ کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان گرفتم.

 

پزشکیان کاندیدای ریاست جمهوری شد ۱۴:۳۰

مسعود پزشکیان دقایقی قبل برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در وزارت کشور حضور یافت.

پزشکیان سابقه وزارت و دو دور نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد.

وی در جمع خبرنگاران گفت: اگر هاشمی بیاید به نفع او کنار می‌کشم.

پزشکیان درخصوص رد صلاحیتش گفت: شعار ما قانونمداری است و طبق آن عمل می کنیم.
ولایتی در بدو ورود به ستاد انتخابات: با قالیباف اختلافی ندارم ۱۴:۴۰

علی‌اکبر ولایتی عضو ائتلاف پیشرفت هم‌اینک برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد وزارت کشور شد.

وی در بدو ورودش به ستاد انتخابات کشور درخصوص اختلافش با قالیباف گفت: برخلاف شایعات هیچ اختلافی بین من و قالیباف در ائتلاف پیشرفت وجود ندارد.


قسمتی از بیانیه ولایتی در نشست خبری خود پس از حضور در ستاد انتخابات کشور، به شرح زیر است:
“علی اکبر ولایتی امروز برای نام نویسی به ستاد انتخابات وزارت کشور آمده است تا اگر ان‌شاءالله شورای محترم نگهبان صلاحیتش را احراز کند، رسماً در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و آنگاه اگر مردم شریف ایران به من اعتماد کردند، تلاش می کنم تا شایسته اعتمادشان باشم.

برداشت من این‌ است که باتوجه به شرایط کشور و انقلاب اسلامی، امروز بیش از هر زمان دیگری به دولتی با ویژگی‌های متفاوت و متناسب شرایط امروز نیازمندیم تا بتواند نابسامانی‌های داخلی از جمله حوزه اقتصادی و اجتماعی و مشکلات سیاست خارجی را با سرپنجه تدبیر حل کند.
نام این دولت را دولت « متمّم » گذاشته‌ام .”

*۱۵:۲۰ آغاز نشست خبری ولایتی/

ولایتی در آغاز نشست خبری خود، بیانیه‌ای را قرائت کرد.

متن کامل بیانیه دکتر ولایتی پس از حضور در ستاد انتخابات کشور، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

“الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمدٍ و اله الطاهرین”

علی اکبر ولایتی امروز برای نام نویسی به ستاد انتخابات وزارت کشور آمده است تا اگر ان‌شاءالله شورای محترم نگهبان صلاحیتش را احراز کند، رسماً در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و آنگاه اگر مردم شریف ایران به من اعتماد کردند، تلاش می کنم تا شایسته اعتمادشان باشم.

برداشت من این‌ است که باتوجه به شرایط کشور و انقلاب اسلامی، امروز بیش از هر زمان دیگری به دولتی با ویژگی‌های متفاوت و متناسب شرایط امروز نیازمندیم تا بتواند نابسامانی‌های داخلی از جمله حوزه اقتصادی و اجتماعی و مشکلات سیاست خارجی را با سرپنجه تدبیر حل کند.

نام این دولت را “دولت متمّم” گذاشته‌ام .

به دو دلیل :

الف) واقعاً در کشور ما اصل ملت است و دولت فرع آن باید باشد، محور ملّت است و دولت نقش متمم و خدمتگزار ملّت را دارد.

ب)  دولتی که انشاءالله تشکیل می دهم ۵ ویژگی خواهد داشت:

– اعضای دولت آینده باید “متدیّن” باشند. خدا ترسی مهمترین اصل است. اگر تقوا وجود داشته باشد،ریشه فساد اقتصادی خشک خواهد شد.یعنی مبنای مبارزه با فساد،خدا ترسی است.

– آدمهای انقلابی با خدا ترسی، استحاله و منحرف نمی شوند و اصلاً  بدون خدا ترسی انقلابی بودن ارزشی ندارد.

– اگر خدا ترسی وجود داشته باشد، دولت خود را نوکر ملت می‌داند. چرا که خدمت به خلق بالاترین عبادتهاست.

– اگر رئیس جمهور و ارکان دولت خدا ترس باشند،با بیت المال و حقوق ملّت، بازی سیاسی نمی‌کنند.

– اگر خدا ترس باشیم، دعواهای حاشیه ای در کشور ایجاد نمی شود تا دودش به چشم مردم برود.

– خدا ترسی موجب می شود که مسئولین در پی فریب مردم نباشند و ارزشهای اسلامی و انقلابی بازیچه سیاست بازان نشود.

– مبنای هر حرکت فرهنگی، خدا ترسی است که موجبات بهره گیری از آموزه های اصیل اسلامی و تقویت فرهنگ اصیل ایرانی را فراهم می آورد، خانواده به عنوان رکن اساسی جامعه را تحکیم می بخشد و جایگاه والای بانوان در عرصه‌های مختلف  و استیفای حقوق آنان را تضمین می‌نماید.

۲) ویژگی دوّم دولت من “تجربه” است . دولت کلاس اکابر نیست که اشخاص تازه کار وارد شوند و سیاه مشق بنویسند و مرتب اشتباه کنند، چون اشتباه در سطوح بالا، صدمات زیادی‌به مردم می‌زند. دولت کلاس انشاء نیست که فقط حرف و وعده نصیب مردم شود، کلاس حساب است. باید با حساب و کتاب حرف زد و این تخصّص و تجربه می‌خواهد‌.

لذا اعضای کابینه افرادی با تجربه خواهند بود که بتوانند و بدانند در شرایط سخت و بحرانی چگونه تصمیم بگیرند و چگونه عمل کنند و مرتب سیاست ها را عوض نکنند. روی تصمیم‌گیری‌ها فکر می‌کنند، از اندوخته تجربی خود استفاده می‌کنند و وقتی تصمیمی را اتخاذ کردند و اعلام نمودند، مردم و مخاطبین داخلی و خارجی به آن اطمینان می‌کنند.

من بسیاری از کشورهای جهان را دیده‌ام و با روشهای حکومتی آنها آشنا هستم. دولتهایی موفق بوده‌اند که زندگی قابل پیش‌بینی و مطمئن و امن، توأم با رفاه را برای مردم فراهم کردند. سرمایه‌گذار وقتی سرمایه‌گذاری می‌کند که بداند در دراز مدت چه شرایطی در کشور حاکم است.

دانش آموز و دانشجو رشته خود را در شرایط قابل پیش‌بینی انتخاب می‌کند و همینطور سایر گروهها نیاز به اعتمادسازی دارند. یک زندگی قابل پیش‌بینی به دو رکن نیاز دارد :

الف – قانون گرائی: دولتی که می‌خواهد عدالت را محقق کند باید قانونگرا باشد تا همگان بتوانند زندگی خود را در چارچوب قانون سامان دهند و مطمئن باشند که ضامن تأمین عدالت یعنی قانونگرائی فضای حاکم بر جامعه می‌باشد‌.

ب‌- ثبات‌ در تصمیمات دولت:به گونه‌ای که هر روز تغییر نکند. این امر نیازمند مردانی عالم، آگاه، مصمّم و با تجربه است.

۳) کابینه من افراد “متخصص”و متعهد به نظام را به همکاری دعوت می‌کند. امروز بحمدالله جمهوری اسلامی از سطح نخبگی قوی برخوردار است. وزراء و سایر مسئولین باید تسلط تخصصی در رشته خود داشته باشند وگرنه تصمیم‌های نسنجیده‌و زیان‌بخش می‌گیرند یا‌ در یک توافقنامه ‌با کشورهای ‌دیگر یا بین‌المللی سر او ‌کلاه می‌گذارند.

نمی‌شود رفاقت و مطیع بودن وزیر و مسئول را مبنا قرار داد. نسل جوان متخصص ما امروز ظرفیت ملّی‌کشور هستند، بی‌اعتنائی به متخصص‌ها و جوانان نخبه و تحصیل کرده و پر‌تحرک، محروم ساختن ملّت از ظرفیت ذهنی نخبگان است.

۴) “معتدل بودن” شاخصه چهارم کابینه من است. افراطی‌گری به انسجام ملّی و همبستگی اسلامی و انقلابی کشورمان لطمه می‌زند. قطعاً افراطی‌گری موجب تنش در جامعه شده و بین آحاد مردم اختلاف ایجاد می‌کند. در صحنه بین‌المللی که زیان‌های آن چند برابر است.

معقول بودن به معنای غیر انقلابی بودن نیست، معتدل بودن مقابل افراطی‌گری است. امام خمینی(ره) یک فیلسوف بود، یک عارف بود، یک فقیه بود که مبنای حرکت فکری ایشان عقلانیت و اعتدال بود. افراطی‌گری ریشه در جهل دارد.

پیشرفت اسلام در سده‌های مختلف در پرتو عقلانیت رخ داد که تمدن بزرگ اسلامی را سامان بخشید.چه در صحنه داخلی و چه درصحنه منطقه‌ای و چه در صحنه بین‌المللی، عقلانیت و اعتدال زوج مکمّل و ضروری هستند.افراد می‌توانند اختلاف نظر داشته باشند، دولتها می‌توانند با یکدیگر اختلاف داشته باشند ولی تمام تلاشها باید این باشد تا اختلاف‌ها را کاهش داد و کلید این کار مذاکرات ‌و مراودات عاقلانه و رفتار متعادل است. با افراطی‌گری اختلافات تبدیل به دشمنی می‌شود.

تندروی‌های اخیر منطقه نشان می‌دهد که چقدر خسارت به عالم اسلام وارد شده است. اظهارات سیاسی چه در عرصه داخل و چه خارج باید از سر تدبیر و عقلانیت باشد. عزّّت، حکمت و مصلحت که رهبری معظم انقلاب مبنای کار سیاست خارجی قرار داده اند، از طریق اعتدال و عقلانیت سامان می‌یابد.

۵) دیگرخصوصیت مهم کابینه من “مشورت پذیری” است. انسانها هر چقدر متخصص و با تجربه باشند نمی‌توانند ادعا کنند که انسان کاملی هستند.اینکه ‌یک نفر یا یک‌‌گروه بخواهد بدون توجه و رایزنی با متخصصین، همه تصمیمات مهم کشور را اتخاذ کند، ممکن است سرعت در تصمیم‌گیری را زیاد کند،ولی دقت آنها را کم و احتمال خسارت‌های بزرگ را بیشتر می‌نماید.

دولت اگر نسبت به بدنه متخصص ملت احساس بی‌نیازی بکند به روزمرگی می‌افتد.

تصمیم دارم که انشاءالله سیستمی ایجاد کنم که دولت آینده در هر بخش اجرائی با کانونهای تخصصی و انجمن‌های علمی ارتباط تعریف شده داشته باشد.

دولت متمم ضمن اینکه فرع بر اصل ملت است از حروف اوّل این پنج ویژگی شکل یافته است:متدین ، تجربه دار، متخصص، معتدل و مشورت پذیر

تجربه و تخصص اینجانب در حوزه سیاست خارجی است. بسیاری ازصاحب‌نظران در حوزه های اقتصاد و سیاست بر این باورند که ساماندهی به سیاست‌خارجی افزون بر آنکه توجه به یکی از اصلی ترین مولفه های امنیت ملی است، همچنین می تواند به حل پاره‌ای از مشکلات اقتصادی داخلی موثر افتد.

ملت شریف ایران مستحضر است که دشمنان ما کوشیده‌اند تا با تحمیل تحریم‌های ظالمانه و غیر‌قانونی ایستادگی و پایداری تاریخی این ملت سترگ و خداجوی را نشانه روند. اما عرصه مناسبات بین‌الملل چنان است که با در پیش گرفتن یک سیاست منطقی و برخوردار از پشتوانه کارشناسی توانمند، می‌توان بر بسیاری از این مشکلات فائق آمد.

یکی از افتخارات اینجانب مدیریت دیپلماسی کشور در دوران دفاع مقدس است؛ که در خدمت‌ جانفشانی نیروهای مسلح، پاسداران قهرمان، ارتشیان دلیر و ایثارگری خانواده معظم شهدا و جانبازان دلاور قرار گرفت و حاصل آن حفظ تمامیت ارضی کشور، معتبر مانده قرارداد ۱۹۷۵‌که هدف صدام از جنگ لغو آن بود، قطعنامه ۵۹۸ و اجرای اکثر بندهای آن از جمله تعیین متجاوز توسط دبیر‌کل وقت سازمان ملل متحد و تایید همه اعضای شورای امنیت است.

اینک آمده‌ام تادر پرتو آموزه‌های امام خمینی(ره)رهبر جاودانه انقلاب و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای  همه همت خود را برای صیانت از منافع ملت ایران و سربلندی ایران و ایرانی در همه عرصه ها به کار بندم.

صیانت از دستاوردهای ملت شریف  ایران اسلامی در همه حوزه‌ها به ویژه انرژی صلح آمیز هسته‌ای هدف و وظیفه ماست.این هدف باید با کمترین هزینه محقق شود.به حداقل رسانیدن این هزینه ها وظیفه دیپلماسی فعال ، پویا و خردمند است .

طبیعتاً مردم شریف ایران از بنده انتظار دارند مساله پوشش بیمه و خدمات دارو و درمان را چاره کنم تا کرامت انسانی محفوظ بماند.

تلاش خواهیم کرد تا انشاء الله همانطور که در قانون اساسی آمده است در یک برنامه معقول و زمان بندی شده برخورداری ملت شریف ایران از درمان رایگان محقق شود. ساماندهی و واقعی کردن بیمه های موجود که به شدت نارسا و ناقص می‌باشد و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی و تکمیل سامانه پزشک خانواده و سیستم ارجاع از جمله بخشهای  این هدف راهبردی است.

در این فرصت به این مختصر بسنده می کنم و اعلام می دارم که با اتکال به عنایات پروردگار متعال چشم امید به یاری همه اقشار ملت عزیز ایران دارم.

ان الله مع الصابرین
والسلام علیکم و رحمه الله

 

 

متکی وارد وزارت کشور شد ۱۵:۲۵

منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه دقایقی پیش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.

مسعود جوابلو دبیرکل جبهه پیشگامان خدمت، همراه متکی است.

 

وی که عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان بوده است. مشی ائتلاف پنج‌گانه بر این امر استوار بوده است که در نهایت از بین منوچهر متکی، حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، محمدرضا باهنر، یحیی آل‌اسحاق  و مصطفی پورمحمدی یک نفر به عنوان خروجی ائتلاف در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم ثبت‌نام کند.

 

پس از معرفی حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد به عنوان گزینه نهایی این ائتلاف، متکی این مساله را نپذیرفت و گفت که در انتخابات ثبت‌نام می‌کند.

ثبت نام شریعتمداری در انتخابات ۱۵:۵۵

محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت اصلاحات، دقایقی پیش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد وزارت کشور شد.

شریعتمداری پیش از ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی در خصوص نتیجه ائتلاف ۴ گانه گفت: قرار است بنده و آقایان عارف، جهانگیری و مهرعلیزاده در انتخابات ثبت‌نام کنند.

وی ادامه داد: نتیجه ائتلاف به زودی مشخص خواهد شد.

مهمانپرست: براساس تکلیف آمده‌ام ۱۶:۰۰

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم وارد وزارت کشور شد.

مهمانپرست در جمع خبرنگاران گفت: براساس تکلیف آمده‌ام و به نفع کسی هم کنار نمی‌روم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که “آیا با احمدی‌نژاد مشورت کرده‌اید یا نه؟” اظهار کرد: من با خدا مشورت کرده‌ام.

سعید جلیلی داوطلب ریاست جمهوری شد ۱۶:۰۵

سعید جلیلی دبیر شورایعالی امنیت ملی دقایقی قبل بدون همراه و با یک دستگاه خودروی پراید با حضور در وزارت کشور، برای کاندیداتوری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

جلیلی پس از ورود به ستاد انتخابات به سوالات خبرنگاران در مورد ائتلاف خود با زاکانی لنکرانی و دلیل حضورش در انتخابات پاسخی نداد.

خبرها حاکی از آن است که طرفداران نامزدهای اصلاح طلب به جلیلی فحاشی کرده اند و از آمدن او ابراز رضایت نکردند.

سعید جلیلی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری، بدون نشست خبری وزارت کشور را ترک کرد.

وزیر کشاورزی کاندیدا شد  ۱۶:۳۰

دقایقی قبل کمال خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت احمدی‌نژاد هم برای ثبت‌نام ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات در وزارت کشور شد.

وی در جمع خبرنگاران گفت: به طور مستقل آمده‌ام و فرصت نکردم در این زمینه با احمدی نژاد مشورت کنم.

 

قدیری ابیانه در انتخابات ثبت نام کرد ۱۶:۳۵

محمدحسین قدیری ابیانه سفیر سابق کشورمان در مکزیک با حضور در ستاد انتخابات، در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد.

 

حامیان مشایی آمدند ۱۷:۱۵

بهمن شریف‌زاده، عبدارضا داوری و عباس امیری‌فر از حامیان مشایی به ستاد انتخابات وزارت کشور آمدند.

 

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور: اوضاع آرام است ۱۷:۲۵

حضور نیروهای ویژه پلیس دقایقی پس از آن در مقابل در ورود ستاد انتخاباتی کشور شکل گرفت که سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی به هنگام ورود با مشکل مواجه شد.

عبداللهی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره‌ علت حضور نیروهای ویژه پلیس در مقابل در وزارت کشور گفت: مشکلی وجود ندارد و همه چیز آرام است.

وی افزود: برای جلوگیری از هیجانات طرفداران کاندیداها از نیروی انتظامی کمک خواستیم که البته به طور کلی مشکلی وجود ندارد و اینها هواداران کاندیداهایی هستند که برای ثبت نام حضور یافتند.

 

احمدی نژاد و مشایی وارد وزارت کشور شدند ۱۷:۴۰

محمود احمدی‌‌نژاد رئیس‌جمهور کشورمان دقایقی قبل با حضور در ستاد انتخابات از وزارت کشور بازدید کرد.

 

مصطفی محمدنجار وزیر کشور و اسفندیار رحیم مشایی رئیس‌جنبش عدم تعهد،بقایی،نیکزاد،سید حسن موسوی و شیخ الاسلام وی را در این بازدید همراهی می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی وارد ستاد انتخابات شد  ۱۷:۵۰

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دقایقی پیش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.

تعدادی از چهره های سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی را در طول ثبت نام در وزارت کشور همراهی می‌کنند.

عده‌ای از طرفداران هاشمی با شعار “درود بر هاشمی” و “صل علی محمد، ناجی ملت آمد” از حضور او استقبال کردند.

 

مشایی ثبت نام کرد ۱۷:۵۵

اسفندیار رحیم مشایی دقایقی پیش برای نام نویسی در  یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ساختمان وزارت کشور در میدان فاطمی آمد و کاندیداتوری خود را برای ورود به پاستور به صورت رسمی ثبت کرد.

هاشمی رفسنجانی وارد ستاد انتخابات شد  ۱۷:۵۰

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دقایقی پیش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.

تعدادی از چهره های سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی را در طول ثبت نام در وزارت کشور همراهی می‌کنند.

عده‌ای از طرفداران هاشمی با شعار “درود بر هاشمی” و “صل علی محمد، ناجی ملت آمد” از حضور او استقبال کردند.

 

“رحیمی” با وکالت محمدزاده، کاندیدای ریاست‌جمهوری شد ۱۸:۰۰

محمدجعفر محمد‌زاده معاون مطبوعاتی و امور اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  با وکالت از سوی رحیمی، معاون اول رئیس جمهور را به جمع نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افزود.

 

محمدزاده در پاسخ به این پرسش که آیا شما کاندیدای دولت هستید؟، توضیح داد: مگر دولت کاندیدا دارد؟

 

وی همچنین گفت: به ستاد انتخابات کشور آمده است تا به وکالت از طرف رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کند.

 

 

واکنش احمدی نژاد به ثبت نام هاشمی رفسنجانی ۱۸:۱۰

 

 

محمود احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که نظرتان در مورد ورود هاشمی به انتخابات چیست، گفت: همه وارد شوند،مشکلی ندارد، همه باید بیایند.‬

وی افزود: به نظرم رقابت خوبی شکل بگیرد و حماسه سیاسی محقق شود.‬

‫وی در خصوص حضور اعضای دولت برای ثبت نام در انتخابات، اظهار داشت: من از دولت اینجا هستم. کسی از طرف دولت نیست.

 

مشایی: در مورد شورای نگهبان تابع قانون خواهم بود ۱۸:۲۰

اسفندیار رحیم‌مشایی نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اینکه اگر از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شوی، واکنش شما چیست، گفت: همه ما باید از قانون تبعیت کنیم. تمام دستگاه‌ها باید تابع قانون باشند من نیز تابع قانون خواهم بود.

وی در پاسخ به سؤال دیگر در باره ثبت‌نام همزمان هاشمی رفسنجانی با وی در انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌مقام معظم رهبری فرمودند تمام سلایق باید در انتخابات حضور داشته باشند و به نظرم این حضور در چارچوب فرمایش مقام معظم رهبری برای حضور تمام سلایق است. هم اکنون مشایی در حال انجام ثبت‌نام انتخاابت ریاست جمهوری است.

 

Share