اهمیت استقبال از رئیس جمهور در دور چهارم صد برابر برای دولت مهم‌تر از سفر نخست است

دیارمیرزا:دکتر رحیمی اذعان داشت چهارمین سفر هیات دولت به استان گیلان ، به نیکی آغاز و به پایان رسید و با استقبال شایسته و پرنشاط مردم آزاداندیش و دینمدار گیلان از دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری همراه بود.

به گزارش دیارمیرزا محمدرضا رحیمی پس از پایان یکصد و پنجمین سفر دولت و چهارمین سفر رییس جمهوری به گیلان در نشستی خبری با اصحاب رسانه گفت : در سه سفر رییس جمهوری و هیات دولت به این استان ، ۸۷۰ مصوبه تصویب شد که تاکنون ۳۲۲ مصوبه به طور کامل اجرایی و ۵۱۱ مصوبه نیز در حال اجراست.

رحیمی در همین رابطه افزود : ۹۶ درصد مصوبات سفرهای رییس جمهوری به گیلان اجرایی شده است .

 

 

 

وی ادامه داد : فقط ۳۷ مصوبه که معادل چهار درصد مجموع مصوبات این سفرها می باشد ، تاکنون تحقق نیافته که در جلسه هیات دولت ، راهکارهای رفع موانع و مشکلات این مصوبات بررسی شد .

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ماده ۳۱۵ قانون برنامه مبنی بر مکلف کردن دولت برای اجرای طرح هایی که توجیه اقتصادی دارند ، گفت : این چهار درصد مصوبات یا مشمول ماده ۳۱۵ قانون برنامه بودند یا شامل طرح هایی می شده که مطالعات درخصوص آنها به نتیجه روشنی نرسیده و یا طرح هایی می باشد که به دلیل تحریم ، با کمبود اعتبار مواجه شده است .

وی اظهار کرد : برای مصوبات اجرا نشده یا فاقد منابع تخصیصی دولتی ، در جلسه هیات دولت منابع مالی تعیین شد و از سوی دولت برای جبران طرح هایی که با کسری بودجه مواجه هستند ، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور تکمیل یا شروع اجرای مصوبات علاوه بر بودجه سالانه استان ، تصویب شد .

رحیمی با یادآوری اینکه دولت در سفر چهارم به استان ها مصوبه ای تصویب نمی کند ، هدف این سفرها را بررسی مصوبات گذشته هیات دولت و شناسایی نواقص و موانع اجرای مصوبات قبلی عنوان کرد .

وی خاطرنشان ساخت : چهارمین سفر هیات دولت به استان گیلان ، به نیکی آغاز و به پایان رسید و با استقبال شایسته و پرنشاط مردم آزاداندیش و دینمدار گیلان از دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری همراه بود.

وی همچنین رویکرد دولت در سفر چهارم به گیلان را وداع با مردمی که هشت سال آغوش مهر و محبت خود را به روی مسوولان گشودند و توجه به معادن و ذخایر الهی این استان ذکر کرد.وی اهمیت استقبال از رئیس جمهور در دور چهارم سفر را صد برابر برای دولت مهم‌تر از سفر نخست عنوان کرد و افزود: تقدیر دولت به معنای قدردانی از خدمتگزاران مردم است.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه سخنانش گفت : در این سفر مقرر شد که به منظور بزرگداشت شخصیت میرزاکوچک خان جنگلی ، بنیاد فرهنگی سردارجنگل از سوی دولت در گیلان تاسیس شود .

وی ادامه داد : همچنین مقرر گردید وام واحدهای مسکن مهر از ۲۵۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال افزایش یافته و تمامی دستگاه های استان مکلف به تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به قراردادی ظرف مدت یک ماه شدند.

 

 

رحیمی افزود : اعتبارات استانی گیلان در آغاز دولت نهم از یک هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال ، به شش هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال در سال جاری افزایش یافته است .

وی تصریح کرد : در امور بهداشتی ۵۸۸ تخت بیمارستانی جدید در استان گیلان ایجاد شده و این تخت ها از سه هزار و ۹۵۱ تخت به چهار هزار و ۵۳۹ تخت افزایش یافته است .

رحیمی ادامه داد : پایگاه امداد جاده ای استان از ۳۳ پایگاه به ۶۴ پایگاه و مراکز بهداشتی – درمانی شهری و روستایی نیز از ۲۷۹ مرکز به ۳۳۳ مرکز افزایش یافته است .

معاون اول رییس جمهوری بیان داشت : مراکز آموزش عالی از ۴۵مرکز در این سه دوره سفر ، به ۱۰۲ مرکز و دانشجویان از ۷۵هزار نفر به ۱۳۰ هزار نفر افزایش یافته اند .

وی تصریح کرد : همچنین میانگین فضاهای ورزشی با احداث ۲۹۰سالن ورزشی، استادیوم ورزشی و ۱۱ استخر جدید از ۲۶ سانتی متر به ۶۴ سانتی متر افزایش یافته و احداث ۲۵ سالن ورزشی و ۹ استخر جدید شنا در استان نیز در دست اقدام است.

 

رحیمی احداث ۱۹۰ کیلومتر آزادراه ، بزرگراه و راه اصلی و فرعی ، حذف ۵۳ نقطه حادثه خیز ، احداث یک هزار و ۷۶۶ راه روستایی با رشد ۸۳ درصد نسبت به گذشته، ۳۶۹ کیلومتر خط آهن، احداث ۱۴۸ کیلومتر خط انتقال گاز با رشد ۳۹ درصدی، افزایش گازرسانی از ۲۴۹ روستا به یک هزار و ۸۸ روستا با پوشش ۹۹ و نیم درصدی در خانوار شهری و ۶۳ درصدی خانوار روستایی، در دست اجرا بودن آبرسانی به ۵۲ شهر و یک هزار و ۶۵۸ روستا با شاخص برخوداری ۸۲ درصد جمعیت روستاهای استان از آب شرب را از جمله دیگر اقدامات دولت خدمتگزار عنوان کرد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد : همچنین افزایش تولید برق از یک هزار و ۸۰۰ مگاوات به دو هزار و ۷۵۰ مگاوات ، ضریب نفوذ تلفن همراه از ۱۰ به ۷۸ درصد و تلفن ثابت از ۲۳ به ۴۱ درصد و افزایش ارتباط مخابراتی از دو هزار و ۱۵۲ روستا به دو هزار و ۴۶۸ روستا از جمله اقدامات بخش امور زیربنایی در استان گیلان است .

وی خاطرنشان ساخت : واحدهای صنعتی در گیلان نیز با ۳۳ درصد رشد ، از یک هزار و ۵۷۶ واحد به سه هزار و ۶۷۴ واحد صنعتی افزایش یافته که این امر ، زمینه اشتغالزایی برای ۵۵ هزار و ۷۵۵نفر را فراهم کرده است.

به گفته رحیمی : در این مدت شهرک ها و نواحی صنعتی از ۲۰شهرک به ۳۶ شهرک افزایش یافته و استخراج مواد معدنی از دو میلیون تن به هشت میلون تن ، تولید محصولات فولادی از یک میلیون تن به سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن افزایش یافته و ۸۵۰هزار تن فولاد خام نیز در گیلان تولید شده است .

 

 

معاون اول رییس جمهوری در تشریح اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی گفت : مزارع دارای سیستم نوین آبیاری از شش هزار هکتار به ۱۱ هزار هکتار ، میزان تولیدات کشاورزی گیلان از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن و شبکه های آبیاری و زهکشی از ۱۷ هزار هکتار به ۳۴ هزارهکتار افزایش یافته است .

وی بیان داشت : مبلغ یک هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار نیز در سال های ۹۰ و ۹۱ از محل تسهیلات توسعه کشاورزی به استان گیلان اختصاص یافت .

رحیمی اختصاص حداقل یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی و ارزی برای اجرای طرح های معدنی ، تجهیز و نوسازی ماشین آلات معدنی ، نوسازی و تکمیل صنایع معدنی و اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد و تکمیل زیرساخت های معادن استان در سال ۹۲ را از جمله مصوبات کارگروه معدن ذکر کرد .

معاون اول رییس جمهوری همچنین اختصاص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی تالاب انزلی و ایجاد مزارع پرورش ماهی در آن ، اختصاص ۶۰۰ میلیارد ریال برای اجرای سند خودکفایی برنج کشور از محل کمک های فنی و اعتباری و استانی ، اختصاص ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات از محل جبران حوادث غیرمترقبه برای تعدیل و ساماندهی پره های صیادی ، خرید دستگاه های لایروبی مربوط به تالاب انزلی و سایر تالاب های استان و تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری استان را از مصوبات کارگروه توسعه کشاورزی گیلان عنوان کرد .

وی در خاتمه این نشست خبری : از سوی رییس جمهوری و هیأت دولت از استقبال شایسته و میهمان نوازی مردم گیلان قدردانی کرد و گفت : این استقبال در روزهای پایانی دولت ، اهمیت بیشتری از سفرهای اول، دوم و سوم دارد .

وی اضافه کرد : استقبال امروز مردم گیلان از رییس جمهوری ، تقدیر و سپاس قلبی مردم گیلان از خدمتگذاران خود را می رساند و نشانگر شور و نشاطی است که در این استان تجلی یافت .

Share