رشت خواهر خوانده هانوفر آلمان می‌شود

دیار میرزا: نایب رئیس شورای اسلامی شهر رشت، از خواهر خواندگی رشت با شهر هانوفر آلمان خبر داد. محمد حسن عاقل‌منش در جمع اعضای شورای اسلامی این شهر با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی با فرمان حضرت امام (ره)، اظهار کرد: ایران پیش از انقلاب جزو کشورهای بی‌سواد دنیا بود و در سال ۵۵ تنها […]

دیار میرزا: نایب رئیس شورای اسلامی شهر رشت، از خواهر خواندگی رشت با شهر هانوفر آلمان خبر داد.

محمد حسن عاقل‌منش در جمع اعضای شورای اسلامی این شهر با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی با فرمان حضرت امام (ره)، اظهار کرد: ایران پیش از انقلاب جزو کشورهای بی‌سواد دنیا بود و در سال ۵۵ تنها ۴۷ درصد جمعیت کشور باسواد بودند در حالی که در دهه سوم انقلاب بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشور باسواد هستند.
وی افزود: شورا و شهرداری آمادگی دارد در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشد تا ما نیز مانند برخی شهرها بتوانیم جشن بی‌سوادی بگیریم.
عاقل‌منش با اشاره به اینکه باید حماسه حضور مردم رشت را در هشتم دی‌ماه ۸۸ گرامی نگه داشت، گفت: تمام حوادث تاریخ انقلاب را که ورق می‌زنیم حضور میلیونی مردم مشهود است.
این مسئول بر ضرورت بهره‌مندی از شخصیت‌های گیلانی که در عرصه‌های بین‌المللی مطرح هستند تاکید کرد و با اشاره به حضور پروفسور سمیعی جراح برجسته جهان در رشت، اذعان کرد: پروفسور سمیعی از بیمارستان در حال احداث خود در جاده لاکان بازدید می‌کند و شخصاً از تابلوی نامگذاری شده این خیابان که به نام پروفسور سمیعی نامگذاری شده، پرده‌برداری می‌شود.
وی افزود: با همت پروفسور سمیعی و تلاش‌های شهردار رشت، این شهر آمادگی دارد با شهر هانوفر آلمان خواهر خوانده ‌شود.
عاقل‌منش تصریح کرد: منطقه ۲۲ شهر تهران توانسته است استانداردهای لازم بهداشت و سلامت محیط سالم را دریافت کند و رشت نیز می‌تواند در منطقه ۵ پیگیر همین حرکت زیست‌محیطی باشد.
به گفته وی، منطقه ۵ شهرداری رشت به جنگل‌های سروان، شهرک صنعتی، مرکز کمپوست و بازیافت نزدیک است و قابلیت آن را دارد که از جهات مختلف ساختار یک منطقه زیبا و سالم را داشته باشد.
عضو شورای اسلامی شهر رشت، خاطرنشان کرد: مدیر‌کل مرکز اسناد رشت و معاونانش با حضور در کمیسیون فرهنگی ‌اجتماعی شورا، گزارشی از عملکرد خود ارائه دادند و اعلام آمادگی کردند که با تعامل شورا و شهرداری، اسناد شهرداری را پس از بررسی احیا یا امحا کنند.
وی ثبت و تدوین خاطرات شخصی بزرگان رشت و تاریخ شفاهی این شهر را ضروری خواند و تصریح کرد: شهرداری می‌تواند با همکاری مرکز اسناد، مجموعه‌ای از اسناد شهر را برای موزه بلدیه جمع‌آوری کند.
عاقل‌منش یادآور شد: اکنون بسیاری از اداره‌ها و سازمان‌ها از جمله دانشگاه گیلان اسناد خود را ساماندهی و احیا کرده‌اند و کمیسیون فرهنگی شورا می‌تواند با تشکیل کارگروهی، این مهم را بررسی کرده و آن را در قالب طرح به شورا ارائه دهد.

Share